Download-ul in Germania

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Iau amenda?

Poll ended at 21 Feb 2014, 03:00

DA
3
19%
NU
9
56%
PROBABIL
4
25%
 
Total votes: 16
User avatar
albeig
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 22 Jan 2014, 19:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma rog pentru o lume mai buna... !
Detinator server CS: Cs.WarLife.Net
Location: Brosteni
Has thanked: 12 times
Contact:

23 Jan 2014, 03:00

Salutare tuturor ! Acum o jumatăte de an am fost amendat în Germania cu 800e pentru că am descărcat jocul ETS 2. Acum sunt acasă, dar a trebuit să îi descarc ceva sorei mele (mai exact Microsoft Word Office), ea fiind încă în Germania. Aşa că am descărcat de aici din România programul, apoi l-am urcat prin ftp în root-ul site-ului meu (site-ul neavând index). Apoi am intrat în calculatorul sorei mele cu Team Viewer am accesat site-ul direct în root şi am descărcat de acolo programul.

Acum tot ce vreau eu sa vă întreb este: să mă aştept la amendă ? :-$ şi poate mă şi puteţi lămuri.
Apropo dacă (virgulă) contează domeniul, are extensia .net

Mulţumesc.
Orice nas isi are Nasu'
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

23 Jan 2014, 04:49

Secretul ca sa nu te poata amenda nimeni cand descarci ceva de pe net e sa faci o arhiva .rar si sa ii setezi o parola calumea cu toate caracterele de pe random.org si ii pui ceva nume gen poze.rar.

Nu stiu legile din Germania, dar daca cineva te poate amenda fara sa iti intre in casa atunci ori descarci prin vpn cu ssl de romania, ori descarci fisiere .rar cu parola si nume total diferit de ce contine. Daca pur si simplu descarci ceva de pe un site oricine se poate uita in log-uri.
User avatar
albeig
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 22 Jan 2014, 19:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma rog pentru o lume mai buna... !
Detinator server CS: Cs.WarLife.Net
Location: Brosteni
Has thanked: 12 times
Contact:

23 Jan 2014, 05:29

IsTI37 wrote:Secretul ca sa nu te poata amenda nimeni cand descarci ceva de pe net e sa faci o arhiva .rar si sa ii setezi o parola calumea cu toate caracterele de pe random.org si ii pui ceva nume gen poze.rar.

Nu stiu legile din Germania, dar daca cineva te poate amenda fara sa iti intre in casa atunci ori descarci prin vpn cu ssl de romania, ori descarci fisiere .rar cu parola si nume total diferit de ce contine. Daca pur si simplu descarci ceva de pe un site oricine se poate uita in log-uri.
office-ul l-am arhivat, numele arhivei nu l-am schimbat şi nu i-am pus parolă :| acum nu ştiu la ce să mă aştept, cert este că după ce am descărcat arhiva, am şters-o de pe server şi am curăţat istoricul descărcărilor de pe acel browser din calculatorul sorei mele
Orice nas isi are Nasu'
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

23 Jan 2014, 05:59

Totusi raspunsul meu este NU

Dar de ce iti este frica nu scapi...
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
albeig
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 22 Jan 2014, 19:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma rog pentru o lume mai buna... !
Detinator server CS: Cs.WarLife.Net
Location: Brosteni
Has thanked: 12 times
Contact:

23 Jan 2014, 06:11

miber wrote:Totusi raspunsul meu este NU
Dar de ce iti este frica nu scapi...
Mie unu nu îmi este frică, îmi e de săraca sormea pentru că a mai încasat o amendă tot din cauza mea după cum v-am spus mai sus 800e pentru ETS II. Acum mă uitam pe internet, dar nu găsesc nimic în legatură cu descărcarea programelor şi mai ales în modul în care am facut-o eu. Observ că mulţi au primit amendă pentru jocuri, filme şi muzică dar la fel de mulţi spun că nu au luat amendă şi au descărcat filme de pe torente :-??
Orice nas isi are Nasu'
User avatar
fNNk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 136
Joined: 15 Feb 2013, 01:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

23 Jan 2014, 06:51

albeig wrote:Salutare tuturor ! Acum o jumatăte de an am fost amendat în Germania cu 800e pentru că am descărcat jocul ETS 2. Acum sunt acasă, dar a trebuit să îi descarc ceva sorei mele (mai exact Microsoft Word Office), ea fiind încă în Germania. Aşa că am descărcat de aici din România programul, apoi l-am urcat prin ftp în root-ul site-ului meu (site-ul neavând index). Apoi am intrat în calculatorul sorei mele cu Team Viewer am accesat site-ul direct în root şi am descărcat de acolo programul.

Acum tot ce vreau eu sa vă întreb este: să mă aştept la amendă ? :-$ şi poate mă şi puteţi lămuri.
Apropo dacă (virgulă) contează domeniul, are extensia .net

Mulţumesc.
N-am auzit in viata mea de amenda cand descarci ceva :)) (ori ti-a dat cineva teapa ori ai cumparat ce ai descarcat) wtf!
Esti unicul caz sau s-a mai intamplat? :))
User avatar
albeig
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 22 Jan 2014, 19:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma rog pentru o lume mai buna... !
Detinator server CS: Cs.WarLife.Net
Location: Brosteni
Has thanked: 12 times
Contact:

23 Jan 2014, 07:03

fNNk wrote:
albeig wrote:Salutare tuturor ! Acum o jumatăte de an am fost amendat în Germania cu 800e pentru că am descărcat jocul ETS 2. Acum sunt acasă, dar a trebuit să îi descarc ceva sorei mele (mai exact Microsoft Word Office), ea fiind încă în Germania. Aşa că am descărcat de aici din România programul, apoi l-am urcat prin ftp în root-ul site-ului meu (site-ul neavând index). Apoi am intrat în calculatorul sorei mele cu Team Viewer am accesat site-ul direct în root şi am descărcat de acolo programul.

Acum tot ce vreau eu sa vă întreb este: să mă aştept la amendă ? :-$ şi poate mă şi puteţi lămuri.
Apropo dacă (virgulă) contează domeniul, are extensia .net

Mulţumesc.
N-am auzit in viata mea de amenda cand descarci ceva :)) (ori ti-a dat cineva teapa ori ai cumparat ce ai descarcat) wtf!
Esti unicul caz sau s-a mai intamplat? :))
Da s-a mai întâmplat, mai ales că în Germania sunt amenzi pe măsură. Şi apropo şi la noi în România piratarea este interzisă.
Orice nas isi are Nasu'
User avatar
fNNk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 136
Joined: 15 Feb 2013, 01:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

23 Jan 2014, 07:20

albeig wrote:
fNNk wrote:
albeig wrote:Salutare tuturor ! Acum o jumatăte de an am fost amendat în Germania cu 800e pentru că am descărcat jocul ETS 2. Acum sunt acasă, dar a trebuit să îi descarc ceva sorei mele (mai exact Microsoft Word Office), ea fiind încă în Germania. Aşa că am descărcat de aici din România programul, apoi l-am urcat prin ftp în root-ul site-ului meu (site-ul neavând index). Apoi am intrat în calculatorul sorei mele cu Team Viewer am accesat site-ul direct în root şi am descărcat de acolo programul.

Acum tot ce vreau eu sa vă întreb este: să mă aştept la amendă ? :-$ şi poate mă şi puteţi lămuri.
Apropo dacă (virgulă) contează domeniul, are extensia .net

Mulţumesc.
N-am auzit in viata mea de amenda cand descarci ceva :)) (ori ti-a dat cineva teapa ori ai cumparat ce ai descarcat) wtf!
Esti unicul caz sau s-a mai intamplat? :))
Da s-a mai întâmplat, mai ales că în Germania sunt amenzi pe măsură. Şi apropo şi la noi în România piratarea este interzisă.
Ce spui tu suna a "A.C.T.A" si din cate stiu nu s-a aprobat in Europa !!!!!!!
User avatar
albeig
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 22 Jan 2014, 19:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma rog pentru o lume mai buna... !
Detinator server CS: Cs.WarLife.Net
Location: Brosteni
Has thanked: 12 times
Contact:

23 Jan 2014, 12:19

fNNk wrote:
albeig wrote:
fNNk wrote:
N-am auzit in viata mea de amenda cand descarci ceva :)) (ori ti-a dat cineva teapa ori ai cumparat ce ai descarcat) wtf!
Esti unicul caz sau s-a mai intamplat? :))
Da s-a mai întâmplat, mai ales că în Germania sunt amenzi pe măsură. Şi apropo şi la noi în România piratarea este interzisă.
Ce spui tu suna a "A.C.T.A" si din cate stiu nu s-a aprobat in Europa !!!!!!!
Ok, oricum mai aştept păreri din partea voastră
Orice nas isi are Nasu'
Vlad -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2680
Joined: 28 Jun 2012, 15:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Simplu., QUAZw
Has thanked: 68 times
Been thanked: 219 times

23 Jan 2014, 13:04

Poate, desi nu cred ..
pcgarage.ro - Vrei să primeşti o reducere SUBSTANŢIALĂ atunci când comanzi ceva de pe PCGARAGE ? Atunci poţi folosi acest cod: JQKYPA1X.
User avatar
Trek
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 22 Jan 2014, 02:38
Detinator Steam: Da
Location: Bucureşti
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times
Contact:

23 Jan 2014, 14:26

PROBABIL, cam ciudat :-?
User avatar
albeig
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 22 Jan 2014, 19:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Ma rog pentru o lume mai buna... !
Detinator server CS: Cs.WarLife.Net
Location: Brosteni
Has thanked: 12 times
Contact:

23 Jan 2014, 14:42

Simplu.;Trek multumesc pentru raspunsurile voastre, ma ajuta foarte mult sa-mi dau seama la ce sa ma astept. Am vorbit cu unii care au mai primit amenda, dar cica nu de fiecare data, spuneau ca tre sa ai ghinionu sa te prinda sau nu stiu cum si sa descarci de pe site-uri necunoscute, chiar mici si cel mai recomandat e sa fie din ro si mai ales prin VPN sau cum spunea IsTI37 mai sus
Orice nas isi are Nasu'
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information