SSD si HDD

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Aldin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1016
Joined: 29 Apr 2012, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: AldinK, Aldin K.
Fost administrator
Location: Viena
Has thanked: 2 times
Been thanked: 79 times
Contact:

16 Feb 2014, 22:36

salut .. azi mi-am comandat un SSD de la samsung (Samsung Solid State Drive »840 EVO 2,5" 120 GB«)
și am câteva nelămuriri .. mai bine zis am câteva întrebări. Pana acuma nu am mai avut mai multe HDD-uri pe un comp.. mereu am avut unu. Deci acuma o sa am un SSD și un HDD. Vreau sa formatez tot și sa instalez windows-ul pe SSD (C:/ sa fie SSD-ul de 120gb sau cât o sa fie liber) și 1TB de pe hard sa fie alta partite sau partiții (maxim 2 partiții). Cum o sa fac asta mai exact? știu ca se poate partiționa când instalez windowsul .. :-j dar e la fel ?

și încă o întrebare... am cumpărat PC-ul acum 3,4 luni nou din magazin cu Windowsul preinstalat.. dacă îl formatez.. mai am o șansă sa îl folosesc tot asta sau trebuie sa iau de pe Filelist.. (nu am primit cd de windows sau key...)


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(am uitat sa caut pe net)
Edit later:

Am găsit tutorial video:
http://www.youtube.com/watch?v=qMo8krAJd5Q

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dar acuma a ramas asta:

Code: Select all

și încă o întrebare... am cumpărat PC-ul acum 3,4 luni nou din magazin cu Windowsul preinstalat.. dacă îl formatez.. mai am o șansă sa îl folosesc tot asta sau trebuie sa iau de pe Filelist.. (nu am primit cd de windows sau key...)
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Feb 2014, 23:18

Ia un Windows 7 Ultimate activat de pe filelist, daca e un calculator cu brand gen Dell activatorul iti va activa automat versiunea preactivata.
Dupa ce ai instalat windows-ul pe SSD poti sa faci ce vrei cu celalalt HDD din Computer Management - Disk Management.

Vezi sa instalezi Samsung Magician fiindca iti face cateva optimizari foarte utile pentru SSD.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information