Ma ofer sa ajut pe cei care au nevoie [exercitii fizice]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Fac un topic cu exercitiile personale + sfaturi pentru cei incepatori de aici ?

da
21
91%
nu
2
9%
 
Total votes: 23
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 11:22

Au trecut mai bine de 3 ani ( undeva prin octombrie 2010 ) de cand m-am apucat de facut exercitii fizice acasa si apoi sala.
Mentionez ca am inceput cu un set de gantere de 20 kg, iar in dupa 2 ani am cumparat bara Z + discuri (4x 5kg).

Sala am facut 2 luni de zile in 2011 reusind sa cresc de la 61kg la 69kg si am mai facut apoi acasa continuand sa ajung in momentul actual la 72 kg. Nu am consumat suplimente de nici un fel, pot spune ca am crescut cum a fost sa fie, mancand normal si avand un program bine stabilit cu pauze de 1-2 saptmani intre fiecare 1 luna de antrenament. ( voi adauga si o poza de profil cu mine)

As dori sa fiu de ajutor unora de pe aici, cu cat stiu eu si cu cat pot sa va fiu de ajutor. Nu garantez ca voi produce schimbari, doar trebuie sa va placa sa faceti sport fara a spune ca fac 1 luna si ma fac dulap.

Raspundeti la chestionarul meu, iar daca sunt doritori voi posta aici pe forum exercitiile mele si ma voi ocupa in fiecare luna de un numar de 4-5 persoane gratis fara a cere nimic :).

PS: Astept si idei/sfaturi in legatura cu ideea mea. O zi frumoasa :> !
Last edited by krystann on 22 Mar 2014, 14:03, edited 1 time in total.
Reason: Atat tati :*
RoyalServer 2
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

22 Mar 2014, 11:25

Eu unul ti-as urmari topicul, fac si eu exercitii acasa (flotari, abdomene, exercitii cu gantere). Mult succes! :)
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 11:26

Multumesc frumos :) ! Te rog sa votezi ca sa am si eu o evidenta.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

22 Mar 2014, 11:27

1.Ai facut "sala" acasa?
2.Ce produse ti-ai cumparat si de unde?
3.Crezi ca un TRX ar fi ok pentru exercitii ? Se spune ca lucreaza toti muschii.
4.Poti creste si acasa cu cateva gantere si un TRX daca nu te duci la sala?
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 11:32

Am sa iti raspund la intrebari aici, cu toate ca eu am zis ceva totusi in primul post daca l-ai citit complet (moderatorule care esti tu moderator):

1. in 3 ani si 6 luni am facut doar 2 luni sala, restul acasa insa nu in fiecare zi.
2. mancare: absolut nici un produs. mananc ca un om normal, 3 mese zilnice pe zi.

GREUTATILE:
linkul este aici cu poze | Afiseaza codul
http://speedy.sh/DFHbQ/greutati.rar
Pe setul de gantere din felicia iasi am dat 250 lei in 2010 si in 2012 din decathlon iasi am dat pe bara si discurile de 5 kg 300 de lei.
3. am vazut si eu filmulete cu persoane care lucreaza cu TRX si am citit insa foarte putin despre el. Nu iti pot recomanda pentru ca nu l-am folosit. In casa insa e destul de greu de "montat" pe undeva.
4. absolut. insa cresti de 2 ori mai greu decat la sala, cam asa ar fi rezultatul, la modul ca imi trebuiesc 2 zile daca nu chiar 3 (MAXIM) acasa ca sa fac cat fac in 1 zi la sala. intelegi ?
Last edited by gloryous on 22 Mar 2014, 11:39, edited 1 time in total.
Reason: Poti raspunde si acum la intrebari ca nu-ti cade mana, pana cand faci alt topic.
User avatar
DRS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2515
Joined: 24 Jan 2012, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc foarte rar.
Detinator server CS: N/A
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Birmingham, UK
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

22 Mar 2014, 12:15

Sal spune ce pastile iei.

Si eu vreau sa ma apuc de sala si am auzit ca mai bune sunt injectiile decat pastilele pe cale bucala..

Eu am 90 si ceva de kg si 1.89 inaltime.
Formatul il am deja cred ca 2-3 luni de sala si niste injectii ar fi ok.

Daca zici ca ai cat de cat idee spune-mi cu ce sa incep sa arat mult mai mare decat arat acum.. tin sa precizez ca nu am 1 zi de sala...asta e formatul meu.
Poza | Afiseaza codul
Image
YOU CAN TRY MY CHAT GPT, IMAGE GENERATOR, BLOG & WEBSITE TITLE/CONTENT GENERATOR, TEXT TO SPEECH, AI CODE AND MUCH MORE
Image
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 12:23

DRS wrote:Sal spune ce pastile iei.

Si eu vreau sa ma apuc de sala si am auzit ca mai bune sunt injectiile decat pastilele pe cale bucala..

Eu am 90 si ceva de kg si 1.89 inaltime.
Formatul il am deja cred ca 2-3 luni de sala si niste injectii ar fi ok.

Daca zici ca ai cat de cat idee spune-mi cu ce sa incep sa arat mult mai mare decat arat acum.. tin sa precizez ca nu am 1 zi de sala...asta e formatul meu.
Poza | Afiseaza codul
Image
1. Nu iau nici un fel de pastile/suplimente sau alte porcarii. Doar mancare, somn, exercitii.
2. Indicele de masa corporal al tau e undeva la 25.2 ceea ce inseamna ca esti putin peste limita normala. Iti recomand sa faci in felul urmator:

- faci 1 luna circuit (toate aparatele pana te obisnuiesti cu febra musculara si treptat dispare)(nu intru in programul propriu-zis aici)
- faci apoi inca 2 luni in care faci 5 seturi cu greutate mica (exemplu: la piept cu bara libera impins cu 20-30kg) si multe repetari (12-15 ar fi deajuns).
- apoi incepi sa iei daca vrei suplimente pentru conturare. cum nu iau, nu iti pot recomanda (insa daca as fi in locul tau m-as uita dupa produse care au multa proteina si putini carbohidrati + creatina ca e cea mai buna in rest chiar nu ma bag).
- dupa ce slabesti si conturezi toata masa pe care tu o ai, apoi te concetrezi sa pui MUSCHI adevarati facand seturi de 8-12 cu greutate mare + suplimentele le schimbi avand un procentaj mare de carbohidrati si ceva mai mic de proteine (exemplu: GFX8, PROMASS).
User avatar
DRS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2515
Joined: 24 Jan 2012, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc foarte rar.
Detinator server CS: N/A
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Birmingham, UK
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

22 Mar 2014, 12:40

Bine am sa iau in consideratie ce ai zis tu... insa dupa cum ai vazut nu sunt gras :)) 90 kg la 1.89 inaltime e bine... nu sunt obez :)) eu cand pun pe mine pun peste tot.. imi pare rau ca nu pot sa arata o poza la bustul gol sa vezi ca masa musculara e formata...sau cel putin am format. Nu vreau sa fiu numai fibra...mi se pare scarbos...

Uite asa vreau eu...sa ma dezvolt...

Image

In nici un caz ce ai tu la avatar, pare scarbos.
YOU CAN TRY MY CHAT GPT, IMAGE GENERATOR, BLOG & WEBSITE TITLE/CONTENT GENERATOR, TEXT TO SPEECH, AI CODE AND MUCH MORE
Image
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 12:45

Ok, atunci trecem peste partea in care iei suplimente pentru conturare. Fa asa atunci:

1 luna circuit/general
incepand cu luna a doua: 8-10 repetari cu greutate mare (recomand sa faci 1 saptamana fara sa schimbi greutatea, maresti doar in saptamana urmatoare) si cel putin 3 serii-maxim 5. Si inca un lucru important, sa ai 3 TIPURI de exercitii diferite intre ele. Adica sa ai diversitate, sa nu faci doar 1 singur tip de exercitii, sa ai de unde sa alegi si sa faci dupa cum crezi/simti tu muschiul in sine.

+ suplimentele (GFX8, PROMASS) recomand pentru ca am prieteni care utilizeaza. Atentie insa la PROMASS ca se pune grasime pe burta daca nu lucrezi si abdomenul :)
zeuus
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 09 Mar 2014, 20:45
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Contact:

22 Mar 2014, 13:07

nimic special , se vede clar dupa constructia corpului ca esti mezomorf .
daca tu in 3 ani de work-out ai resuti sa pui 10 kg de muschi , e cam nasol ( lyo este ectomorf si a pus in 2 ani 2x cat tine)
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 13:13

zeuus wrote:nimic special , se vede clar dupa constructia corpului ca esti mezomorf .
daca tu in 3 ani de work-out ai resuti sa pui 10 kg de muschi , e cam nasol ( lyo este ectomorf si a pus in 2 ani 2x cat tine)
in primul si in primul rand confuzi clar 3 termeni. traducere simpla: ectomorf=slab, endomorf=facut de la mama natura iar mezomorf e la mijlocul primelor 2. Dupa constitutia mea fizica, eu sunt ectomorf.
Problema am enuntat-o in topic la inceput. EU in 3 ani de zile, am facut doar 2 luni sala si alea facute practic la panarama.

Lyo a facut sala, e cu totul alta difenrenta in rezultate. Am si spus, ca sa compensez 1 zi de sala, acasa imi trebuiesc 2 daca nu chiar 3 maxim.
Last edited by AcoreX on 22 Mar 2014, 13:40, edited 1 time in total.
mezzzu
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2235
Joined: 19 Dec 2010, 17:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Working...
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost manager FURIEN.EXTREAMCS.COM
Restrictie moderator
Has thanked: 85 times
Been thanked: 137 times

22 Mar 2014, 13:20

Ca sa fie pe intelesul tuturor :

- Cand lucrezi acasa , lucrezi mai mult cu greutatea corpului tau si te rezumi doar la anumite parti ale corpului ( asta in caz ca nu ai bani sa cumperi niste gantere / mini-aparate cu care sa lucrezi acasa )

- Cand lucrezi la sala ai de unde alege intre mai multe aparate unde iti poti dezvolta toate grupele de muschi .



ON : Foarte bun topic-ul , am sa postezi si eu din cand in cand cate ceva . Fac body-building de 1 an si 1 luna .
Recorduri personale : Presa - 240kg , Impins la piept cu bara - 100kg
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information