Internet RDS.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
EAK
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 245
Joined: 05 Mar 2014, 23:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Me gusta!
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 36 times
Been thanked: 11 times
Contact:

28 Mar 2014, 01:13

Salut , nu stiu ce are netul de la RCS-RDS , am net de 100 mbps , 39 lei lunar , tin sa precizez ca nu am fost nici odata restant la abonamentul de internet , ca sa imi restrictioneze traficul.
Am verificat pc-ul de virusi , nu are nici un virus , am 5-10 mbps pur si simplu.

Am reinstalat windows-ul , poate e de la windows sau de la altceva , nu am rezolvat.
Tin sa precizez ca am sunat la ei , nu au rezolvat nimic.
RoyalServer
User avatar
Syl
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2334
Joined: 30 Apr 2008, 22:48
Detinator Steam: Da
CS Status: -
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 82 times
Been thanked: 114 times

28 Mar 2014, 01:28

E normal ( pentru rds-rcs ) ! Schimba firma de net
Când ţi-e dor o să te doară
Dar tu să rămâi o fiară
Că-s hiene în jurul tău gata să sară


Image
»
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

28 Mar 2014, 07:04

Mie imi functioneaza cu 30-40 mbps.
Sunt foarte multumit de serviciile lor.
User avatar
Mount~
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1688
Joined: 28 Feb 2013, 08:29
Detinator Steam: Da
CS Status: Învață să nu depinzi de nimeni.
Detinator server CS: în curând
SteamID: lichone1
Location: Bacău
Has thanked: 175 times
Been thanked: 54 times

28 Mar 2014, 07:31

Syl wrote:E normal ( pentru rds-rcs ) ! Schimba firma de net
Prietene, ești prost! RCS-RDS este cel mai bun provider de internet, am internet de la RDS de aproape 5 ani și sunt mulțumit.
User avatar
Sona
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3138
Joined: 07 Sep 2012, 11:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu am nevoie de clienti de aici
Detinator server CS: Intre 50 si 100
Reputatie: Ban 2 luni !
Unban (achitat)
Utilizator neserios (tepar)
Location: Ploiesti
Has thanked: 166 times
Been thanked: 189 times
Contact:

28 Mar 2014, 08:22

EAK wrote:Salut , nu stiu ce are netul de la RCS-RDS , am net de 100 mbps , 39 lei lunar , tin sa precizez ca nu am fost nici odata restant la abonamentul de internet , ca sa imi restrictioneze traficul.
Am verificat pc-ul de virusi , nu are nici un virus , am 5-10 mbps pur si simplu.

Am reinstalat windows-ul , poate e de la windows sau de la altceva , nu am rezolvat.
Tin sa precizez ca am sunat la ei , nu au rezolvat nimic.

Se vede ca semnati contractul ca primarii, habar nu aveti ce scrie acolo.Nu restrictioneaza traficul sub nici o forma.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Mar 2014, 14:12

Suna la ei pana iti rezolva.
Pur si simplu nu cred ca ai 5Mbps.

Probabil ai dat de un torrent fara seed sau ai un firewall prost configurat.
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

28 Mar 2014, 14:39

Daca ai 5-10mbps la torrente sa sti ca client-ul nu te lasa mai mult de 10.9mpbs sa tragi, doar daca ai boost cumparat atunci poti trage cu viteze mari.

In rest nici nu am cum sa tragi cu abonament de 100mbps cu mai mult de 10 mbps.

Vrei net ultra-fast iati abonament de 1gbps si cumparati si placa de retea calumea.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

28 Mar 2014, 15:10

IsTI37 wrote:Suna la ei pana iti rezolva.
Pur si simplu nu cred ca ai 5Mbps.

Probabil ai dat de un torrent fara seed sau ai un firewall prost configurat.
Aceeasi problema o intampin si eu, 100mb/s in contract dar nu iau cu mai mult de 10-11mb.
User avatar
VladX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1052
Joined: 06 May 2012, 19:22
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 131 times
Been thanked: 142 times

28 Mar 2014, 15:16

Daniel M. wrote:
IsTI37 wrote:Suna la ei pana iti rezolva.
Pur si simplu nu cred ca ai 5Mbps.

Probabil ai dat de un torrent fara seed sau ai un firewall prost configurat.
Aceeasi problema o intampin si eu, 100mb/s in contract dar nu iau cu mai mult de 10-11mb.
Asa e normal.

MBps = Megabytes per second
Mbps = Megabits per second

Tu in contract ai Megabits per second.Viteza de download se exprima in Megabits per second.1 MegaByte = 8 Megabits
Deci viteza ta aproximativa de download ar trebui sa fie 100/8 = ~12.5Mbps.
In mare parte viteza din contract se imparte la 8.
Spre exemplu net de 1GBps - 1000/8 = 125 Mbps.Deci vei descarca cu maxim 125Mbps.

Valabil si pentru tine EAK.Daca tu in contract ai 100MBps asta nu inseamna ca o sa descarci cu 100Mbps.Vitezele astea exprimate in MBps sunt niste strategii de marketing.
Image
User avatar
.tu.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 436
Joined: 05 Oct 2013, 00:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban 4 luni !
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Contact:

28 Mar 2014, 15:37

VladX wrote:
Daniel M. wrote:
IsTI37 wrote:Suna la ei pana iti rezolva.
Pur si simplu nu cred ca ai 5Mbps.

Probabil ai dat de un torrent fara seed sau ai un firewall prost configurat.
Aceeasi problema o intampin si eu, 100mb/s in contract dar nu iau cu mai mult de 10-11mb.
Asa e normal.

MBps = Megabytes per second
Mbps = Megabits per second

Tu in contract ai Megabits per second.Viteza de download se exprima in Megabits per second.1 MegaByte = 8 Megabits
Deci viteza ta aproximativa de download ar trebui sa fie 100/8 = ~12.5Mbps.
In mare parte viteza din contract se imparte la 8.
Spre exemplu net de 1GBps - 1000/8 = 125 Mbps.Deci vei descarca cu maxim 125Mbps.

Valabil si pentru tine EAK.Daca tu in contract ai 100MBps asta nu inseamna ca o sa descarci cu 100Mbps.Vitezele astea exprimate in MBps sunt niste strategii de marketing.
Le-ai incurcat ca dracu.

@Restul:
Standard-ul international pentru calculul capacitatii unei conexiuni este Mb/s. Unitatea fiind BIT-ul.
Sistemele de calcul sunt proiectate sa se foloseasca de MB/s. Unitatea fiind BYTE-ul.
Cum a spus si antescriitorul meu, 1 MB = 8 Mb, asadar abonamentul RCS-RDS 100Mbps iti va aloca pana la dar nu mai mult de 12.5 MB/s in internet.
Exista totusi situatii in care inginerul de retea a venit beat la munca si nu a facut limitele cum trebuie, in acest caz, poti atinge viteze de peste 20MB/s dar nu mai mult de 100MB/s.
Legat de problema lui EAK cu 5-10 mbps. Banuiesc ca tu te referi la viteza aratata in uTorrent. Acea viteza fiind contorizata in unitatea de procesare a informatiei pe Disk (MByte), este absolut normal, deoarece RDS nu iti ofera 100Mbps fix, ci un range intre 10Kbps si 100Mbps.
User avatar
VladX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1052
Joined: 06 May 2012, 19:22
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 131 times
Been thanked: 142 times

28 Mar 2014, 15:48

.tu. wrote:
VladX wrote:
Daniel M. wrote: Aceeasi problema o intampin si eu, 100mb/s in contract dar nu iau cu mai mult de 10-11mb.
Asa e normal.

MBps = Megabytes per second
Mbps = Megabits per second

Tu in contract ai Megabits per second.Viteza de download se exprima in Megabits per second.1 MegaByte = 8 Megabits
Deci viteza ta aproximativa de download ar trebui sa fie 100/8 = ~12.5Mbps.
In mare parte viteza din contract se imparte la 8.
Spre exemplu net de 1GBps - 1000/8 = 125 Mbps.Deci vei descarca cu maxim 125Mbps.

Valabil si pentru tine EAK.Daca tu in contract ai 100MBps asta nu inseamna ca o sa descarci cu 100Mbps.Vitezele astea exprimate in MBps sunt niste strategii de marketing.
Le-ai incurcat ca dracu.

@Restul:
Standard-ul international pentru calculul capacitatii unei conexiuni este Mb/s. Unitatea fiind BIT-ul.
Sistemele de calcul sunt proiectate sa se foloseasca de MB/s. Unitatea fiind BYTE-ul.
Cum a spus si antescriitorul meu, 1 MB = 8 Mb, asadar abonamentul RCS-RDS 100Mbps iti va aloca pana la dar nu mai mult de 12.5 MB/s in internet.
Exista totusi situatii in care inginerul de retea a venit beat la munca si nu a facut limitele cum trebuie, in acest caz, poti atinge viteze de peste 20MB/s dar nu mai mult de 100MB/s.
Legat de problema lui EAK cu 5-10 mbps. Banuiesc ca tu te referi la viteza aratata in uTorrent. Acea viteza fiind contorizata in unitatea de procesare a informatiei pe Disk (MByte), este absolut normal, deoarece RDS nu iti ofera 100Mbps fix, ci un range intre 10Kbps si 100Mbps.
Care e greseala acolo?


Trebuia sa fie PM.Butonu' gresit.
Image
User avatar
.tu.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 436
Joined: 05 Oct 2013, 00:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban 4 luni !
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Contact:

28 Mar 2014, 15:54

VladX wrote:
.tu. wrote:
VladX wrote: Asa e normal.

MBps = Megabytes per second
Mbps = Megabits per second

Tu in contract ai Megabits per second.Viteza de download se exprima in Megabits per second.1 MegaByte = 8 Megabits
Deci viteza ta aproximativa de download ar trebui sa fie 100/8 = ~12.5Mbps.
In mare parte viteza din contract se imparte la 8.
Spre exemplu net de 1GBps - 1000/8 = 125 Mbps.Deci vei descarca cu maxim 125Mbps.

Valabil si pentru tine EAK.Daca tu in contract ai 100MBps asta nu inseamna ca o sa descarci cu 100Mbps.Vitezele astea exprimate in MBps sunt niste strategii de marketing.
Le-ai incurcat ca dracu.

@Restul:
Standard-ul international pentru calculul capacitatii unei conexiuni este Mb/s. Unitatea fiind BIT-ul.
Sistemele de calcul sunt proiectate sa se foloseasca de MB/s. Unitatea fiind BYTE-ul.
Cum a spus si antescriitorul meu, 1 MB = 8 Mb, asadar abonamentul RCS-RDS 100Mbps iti va aloca pana la dar nu mai mult de 12.5 MB/s in internet.
Exista totusi situatii in care inginerul de retea a venit beat la munca si nu a facut limitele cum trebuie, in acest caz, poti atinge viteze de peste 20MB/s dar nu mai mult de 100MB/s.
Legat de problema lui EAK cu 5-10 mbps. Banuiesc ca tu te referi la viteza aratata in uTorrent. Acea viteza fiind contorizata in unitatea de procesare a informatiei pe Disk (MByte), este absolut normal, deoarece RDS nu iti ofera 100Mbps fix, ci un range intre 10Kbps si 100Mbps.
Care e greseala acolo?


Trebuia sa fie PM.Butonu' gresit.
Greselile sunt:
a). Spre exemplu net de 1GBps - 1000/8 = 125 Mbps.Deci vei descarca cu maxim 125Mbps.
Corect este 1Gbps => 1000/8 => 125 MBps. Deci vei descarca cu 125MBps. (a se observa majusculele).
b). Vitezele astea exprimate in MBps sunt niste strategii de marketing.
Vitezele sunt exprimate in Mbps de catre provideri, nu in MBps. Daca ar fi in MBps n-ar mai fi strategii de marketing, ci garantare a serviciului.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information