Pentru Sala

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

29 Mar 2014, 13:04

Salut , vreau sa ma apuc un timp de sala si am cateva intrebari:

Ce pot lua sa-mi mareasca energia si sa nu am probleme cu tendoanele?
Creatina este buna?
Am 1,90 Metri si aproape 90 kg , merita sa iau vitamina C in ficare dimineata?

Ce alceva ma puteti sfatui sa incep si sa ma dezvolt repede in masa musculara fara steroizi si alte cacaturi care te distrug?
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
RoyalServer
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

29 Mar 2014, 13:13

Creatina iti da energie, odata ce incepi cu ea, daca te lasi o sa te simti obosit. Deci gandeste-te cand iei aceasta decizie.
Multivitaminele sunt recomandate oricui, nu doar celor care fac presiune asupra muschilor.

De ce vrei sa faci sala? Sa pui pe tine sau sa tonifici?
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

29 Mar 2014, 13:21

Ex3cuTioN wrote:Creatina iti da energie, odata ce incepi cu ea, daca te lasi o sa te simti obosit. Deci gandeste-te cand iei aceasta decizie.
Multivitaminele sunt recomandate oricui, nu doar celor care fac presiune asupra muschilor.

De ce vrei sa faci sala? Sa pui pe tine sau sa tonifici?
Sa mai pun ceva pe mine , m-am cam lasat si acum ca vine vacanta trebuie sa-mi ocup timpu cu ceva si sanatatea :)
Deci Vitamina C ramane , ce alceva pot lua?
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

29 Mar 2014, 13:35

Si cate kg vrei sa ai? Care e obiectivul?

Sa zicem ca ai ca obiectiv sa faci X kg, acum urmatorul lucru de care trebui sa fi constient este faptul ca a pune pe tine nu inseamna doar sala si vitamina C.

A pune muschi inseamna a-i spune corpului sa creeze muschi, iar facand sala (tragand de fiare) ii spui corpului ca muschiul este slab si ai nevoie de mai mult pentru a face fata presiunii.
Corpul tau primeste aceste mesaje, dar daca pe langa cantitatea de calorii de care ai tu nevoie, nu gaseste calorii aditionale, n-o sa creeze muschi pentru ca nu are din ce, iar tu te duci degeaba la sala si tragi de fiare ca n-o sa rezolvi nimic decat sa obosesti periodic.

A pune muschi = a face sala + surplus caloric, adica sa mananci mai mult decat obisnuiesti.

Spune-mi te rog ce nivel de activitate ai zilnic, cam ce faci tu zilnic + ce varsta ai.
User avatar
aNdRw.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 366
Joined: 15 Jan 2012, 18:01
Detinator Steam: Da
CS Status: antipatic
Detinator server CS: Nu
Location: pe ici pe colo
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

29 Mar 2014, 13:43

Creatina inainte de antrenament(efectul de oboseala de care zice Ex3cuTioN o sa dureze 2-3 zile dupa iti revi+ ca Creatina are un rol foarte important in cresterea musculara cat si in viata unui sportiv), Aminoacizi(Glutamina&BCAA) imediat dupa antrenament acestia au un rol anticatabolic, deci va ajuta la cresterea in masa musculara.
5 mese pe zi (la fiecare masa sa nu lipseasca proteinele:carne de peste/pui etc. & carbohidrati cu absorbtie lenta: orez brun, cereale etc.)
Dimineata poti lua si o capsula de ulei de peste, foarte buna datorita continutului de Omega 3-6-9
Seara dupa ce ai mancat ia o cupa mare de proteine(Milk&Egg), previne efectul anticatabolic pe parcursul noptii, si ajuta la cresterea in masa musculara asigurand un flux de aminoacizi constant..

Pe tema aceasta ar fi mult de discutat,insa daca imi urmezi sfaturile de mai sus, corpul tau este obligat sa ia in masa musculara:)) , sanatos si musculos :))
Bafta!
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

29 Mar 2014, 15:22

Ex3cuTioN wrote:Si cate kg vrei sa ai? Care e obiectivul?

Sa zicem ca ai ca obiectiv sa faci X kg, acum urmatorul lucru de care trebui sa fi constient este faptul ca a pune pe tine nu inseamna doar sala si vitamina C.

A pune muschi inseamna a-i spune corpului sa creeze muschi, iar facand sala (tragand de fiare) ii spui corpului ca muschiul este slab si ai nevoie de mai mult pentru a face fata presiunii.
Corpul tau primeste aceste mesaje, dar daca pe langa cantitatea de calorii de care ai tu nevoie, nu gaseste calorii aditionale, n-o sa creeze muschi pentru ca nu are din ce, iar tu te duci degeaba la sala si tragi de fiare ca n-o sa rezolvi nimic decat sa obosesti periodic.

A pune muschi = a face sala + surplus caloric, adica sa mananci mai mult decat obisnuiesti.

Spune-mi te rog ce nivel de activitate ai zilnic, cam ce faci tu zilnic + ce varsta ai.
Activitatea cam slaba , nu prea am mai facut , am 17 ani.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

29 Mar 2014, 16:34

Nivelul tau de mentinere este de 2900 kcal pe zi.
Deci pentru cresterea masei musculare ai nevoie de un boost de 300-500 kcal pe zi, undeva la 3300 kcal e perfect.
Acum sa impartim acele categorii in numere mai precise.

Proteine : 180-250 g , 720-1.000 kcal
Grasimi : 50-70 g, 450-630 kcal

Iar acum calculam cate g de carbohidrati. 1.000 + 630 = 1630 (proteine + grasime)
3300 - 1630 = 1670 kcal (417 g de carbohidrati)

Este crucial sa ai neaparat cantitatea minima de proteine, in cazul tau 180 g pe zi! Undeva la 220 g e perfect pentru tine.
Dupa proteine, asigura-te ca iti iei gramele de grasimi, iar ce ramane inseamna carbohidrati.

Recomand suplimente cu ulei de peste (contin omega 3, o grasime esentiala).
Referitor la tipurile de grasimi, 70% din ele trebuie sa fie monosaturate sau polisaturate, iar 30% sa fie saturate si transaturate.

Calculele de mai sus sunt facute pentru 190 cm inaltime, 90 kg greutat, nivel slab de activitate si o varsta de 17 ani.

Nu conteaza ce mananci atat timp cat iti faci cantitatile de proteine, grasimi, carbohidrati.
Last edited by Adventx on 01 Apr 2014, 17:34, edited 1 time in total.
Reason: dq stai bine cu matematica ;))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 415 guests