La ce ajuta ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
juninho_m4
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 53
Joined: 24 Sep 2011, 13:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Contact:

09 Apr 2014, 01:47

Salutare , Am microfon un microfon Shure SM 58 luat dintr-un magazin cu 65 de lei pentru inregistrari acasa...pana acum am inregistrat pe direct ,azi am fost la un magazin in orash si am vazut un amplificator pentru microfon la vreo 75 de lei , m-am gandit sa cumpar amplificatorul , dar vreau sa stiu daca ma ajuta mai mult , adica daca se aude mai clar cu amplificatorul ...!!

Image
RoyalServer 2
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

09 Apr 2014, 09:07

Nu inteleg ce vrei mai clar de la un microfon de genul.
Mie imi este destul de clara inregistrarea si cu un microfon de 1$ chinezesc daca tai noise-ul cu Adobe Audition/Audacity. Daca ai o placa de baza noua cu o placa de sunet realtek decenta nu ai ce amplificator sa iei.

Amplificatorul iti trebuie daca vrei sa il legi direct la un amplificator normal. Un amplificator de microfon se numeste preamplificator si mareste semnalul de la microfon destul incat sa poata fi legat la un amplificator normal.

Pentru transmisie live si nu inregistrare iti trebuie un microfon wireless, e cea mai simpla optiune ca sa ai minim de zgomot, altfel toate componentele din pc care se misca iti baga zgomot pe microfon. (gen HDD, ventilatoare)

Un pont in plus ar fi sa folosesti MEREU intrarea din spate pentru microfon si sa dai mute la intrarea din fata a microfonului fiindca conteaza enorm de cele mai multe ori.
juninho_m4
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 53
Joined: 24 Sep 2011, 13:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Contact:

09 Apr 2014, 16:15

Deci eu am laptop si folosesc intrarea din fata..oricum un microfon Shure Sm 58 inregistreaza f bine, dar foarte incet...preamplificatorul ma ajuta la volumul de microfon sa am un semnal mai bun , nu?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information