Zei vs Crestinism = Copie Fidela ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Alex.23
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 724
Joined: 22 Dec 2012, 14:29
Detinator Steam: Nu
CS Status: _|_ WCSB
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Contact:

13 Apr 2014, 13:14

gloryous wrote:
aNNakin wrote:Vorbesti despre mitologia greaca: 16 zei, apostoli sunt 12.
Spui ca zei au existat inaintea crestinismului: te referi la existenta propriu-zisa sau la o inventie a mintii umane? pentru ca daca te referi la inventie atunci nu are nici o importanta cine a fost primul/primii din moment ce a fost o plasmuire a mintii. Sa vorbesti despre existenta propriu-zisa mi se pare absurd.
Exista un singur Dumnezeu (sau "zeu" daca vrei) doar ca oamenii ii atribuie diferite fapte, atributii, nume si astfel are loc o scindare, nu doar a religiei in mai multe, ci a omului fata de sine si fata de aproapele sau. Am dat mai demult peste asta: "nimeni nu se naste rasist". Si totusi, cum ajungem sa fim rasisti? Din simplul fapt ca omului ii e frica/teama de necunoscut si reactia lui e aceea de respingere, de incercare de evitare, si evident ca din teama se naste ura. "Cand uram un om, inseamna ca uram in imaginea lui ceva ce salasluieste in noi insine. Ceea ce nu se afla in noi nu se stanjeneste." Hermann Hesse in Demian. Merita citita pentru ca vorbeste despre Dumnezeu-Satana zis Abraxas si are doar in jur de 140 de pagini.

PS:
"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista."
Albert Camus
Mi-a placut foarte mult citatul lui Albert Camus.Da, prin multe evenimente in trecut s-a aflat ca zeii chiar au existat si chiar rareori veneau pe pamant.De unde si celelalte legende cu semizeii.Daca nu existau de ce se mai povestea asa indetaliat ? Ca sa ne induca in eroare? Nu.Ceva tot a existat!

Si eu cred in Dumnezeu si ma mai rog cateodata, dar am facut acest topic dupa ce m-am uitat la mai multe filme cu zei si mi s-a parut o coincidenta prea mare. :)
zi-mi si mie cateva din filmele alea :-) ca n-am ce sa vad saptamana asta..
RoyalServer
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

13 Apr 2014, 13:55

gloryous wrote:
aNNakin wrote:Vorbesti despre mitologia greaca: 16 zei, apostoli sunt 12.
Spui ca zei au existat inaintea crestinismului: te referi la existenta propriu-zisa sau la o inventie a mintii umane? pentru ca daca te referi la inventie atunci nu are nici o importanta cine a fost primul/primii din moment ce a fost o plasmuire a mintii. Sa vorbesti despre existenta propriu-zisa mi se pare absurd.
Exista un singur Dumnezeu (sau "zeu" daca vrei) doar ca oamenii ii atribuie diferite fapte, atributii, nume si astfel are loc o scindare, nu doar a religiei in mai multe, ci a omului fata de sine si fata de aproapele sau. Am dat mai demult peste asta: "nimeni nu se naste rasist". Si totusi, cum ajungem sa fim rasisti? Din simplul fapt ca omului ii e frica/teama de necunoscut si reactia lui e aceea de respingere, de incercare de evitare, si evident ca din teama se naste ura. "Cand uram un om, inseamna ca uram in imaginea lui ceva ce salasluieste in noi insine. Ceea ce nu se afla in noi nu se stanjeneste." Hermann Hesse in Demian. Merita citita pentru ca vorbeste despre Dumnezeu-Satana zis Abraxas si are doar in jur de 140 de pagini.

PS:
"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista."
Albert Camus
Mi-a placut foarte mult citatul lui Albert Camus.Da, prin multe evenimente in trecut s-a aflat ca zeii chiar au existat si chiar rareori veneau pe pamant.De unde si celelalte legende cu semizeii.Daca nu existau de ce se mai povestea asa indetaliat ? Ca sa ne induca in eroare? Nu.Ceva tot a existat!

Si eu cred in Dumnezeu si ma mai rog cateodata, dar am facut acest topic dupa ce m-am uitat la mai multe filme cu zei si mi s-a parut o coincidenta prea mare. :)
Pariul lui Pascal:
1. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii rasplatit cu o viata vesnica in rai, deci un castig infinit.
2. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii condamnat la un iad vesnic, deci o pierdere infinita.
3. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, deci o pierdere finita.
4. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, dar ti-ai trait viata asa cum ai vrut, deci o pierdere finita.
CATAL1N!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 874
Joined: 26 Dec 2009, 16:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (25 feb)
Ban 3 luni !
Has thanked: 50 times
Been thanked: 54 times

13 Apr 2014, 14:23

aNNakin wrote:
gloryous wrote:
aNNakin wrote:Vorbesti despre mitologia greaca: 16 zei, apostoli sunt 12.
Spui ca zei au existat inaintea crestinismului: te referi la existenta propriu-zisa sau la o inventie a mintii umane? pentru ca daca te referi la inventie atunci nu are nici o importanta cine a fost primul/primii din moment ce a fost o plasmuire a mintii. Sa vorbesti despre existenta propriu-zisa mi se pare absurd.
Exista un singur Dumnezeu (sau "zeu" daca vrei) doar ca oamenii ii atribuie diferite fapte, atributii, nume si astfel are loc o scindare, nu doar a religiei in mai multe, ci a omului fata de sine si fata de aproapele sau. Am dat mai demult peste asta: "nimeni nu se naste rasist". Si totusi, cum ajungem sa fim rasisti? Din simplul fapt ca omului ii e frica/teama de necunoscut si reactia lui e aceea de respingere, de incercare de evitare, si evident ca din teama se naste ura. "Cand uram un om, inseamna ca uram in imaginea lui ceva ce salasluieste in noi insine. Ceea ce nu se afla in noi nu se stanjeneste." Hermann Hesse in Demian. Merita citita pentru ca vorbeste despre Dumnezeu-Satana zis Abraxas si are doar in jur de 140 de pagini.

PS:
"Prefer sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu exista si cand mor sa aflu ca de fapt nu exista, decat sa-mi traiesc viata crezand ca Dumnezeu nu exista si cand mor sa aflu ca de fapt exista."
Albert Camus
Mi-a placut foarte mult citatul lui Albert Camus.Da, prin multe evenimente in trecut s-a aflat ca zeii chiar au existat si chiar rareori veneau pe pamant.De unde si celelalte legende cu semizeii.Daca nu existau de ce se mai povestea asa indetaliat ? Ca sa ne induca in eroare? Nu.Ceva tot a existat!

Si eu cred in Dumnezeu si ma mai rog cateodata, dar am facut acest topic dupa ce m-am uitat la mai multe filme cu zei si mi s-a parut o coincidenta prea mare. :)
Pariul lui Pascal:
1. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii rasplatit cu o viata vesnica in rai, deci un castig infinit.
2. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu exista, o sa fii condamnat la un iad vesnic, deci o pierdere infinita.
3. Daca crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, deci o pierdere finita.
4. Daca nu crezi in Dumnezeu si Dumnezeu nu exista, nu o sa fii rasplatit, dar ti-ai trait viata asa cum ai vrut, deci o pierdere finita.
Asta ar insemna sa credem de frica ? Asta am inteles eu de aici. Uite, sunt foarte multi oameni bogati atei, care au ajutat oameni si ajuta in continuare, dupa logica asta ei ar trebui sa fie in iad(daca ar exista)? Ar fi normala treaba asta ?
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

13 Apr 2014, 14:30

CATAL1N! wrote: Asta ar insemna sa credem de frica ? Asta am inteles eu de aici. Uite, sunt foarte multi oameni bogati atei, care au ajutat oameni si ajuta in continuare, dupa logica asta ei ar trebui sa fie in iad(daca ar exista)? Ar fi normala treaba asta ?
Am stiut de la inceput ca nu e o idee buna sa ma implic in topicul asta.
Ca raspuns pentru intrebarea ta:
— Dragostea faţă de Dumnezeu, zise el încet, căutându-şi cuvintele, nu
este întotdeauna una şi aceeaşi cu dragostea faţă de Bine. Ah, de-ar fi atât
de simplu! Ce este bine, ştim, căci e cuprins în porunci. Dar Dumnezeu nu
este numai în porunci, ascultă ce-ţi spun, poruncile nu sunt decât fărâma
cea mai măruntă din fiinţa lui. Se prea poate să împlineşti, întocmai,
poruncile, şi să fii foarte departe de Dumnezeu.
Din Narcis si Gura-de-Aur, de Herman Hesse.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information