Optimizare website / seo

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
nDk
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 83
Joined: 03 Mar 2011, 01:06
Detinator Steam: Da
CS Status: retras ...
SteamID: nDk1
Location: Medias
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times
Contact:

11 May 2014, 11:36

Salut ,

Ma adresez cu cateva intrebari persoanelor care au cunostinta in acest domeniu . Rog persoanelor care nu au cunostintele necesare pentru a raspunde intrebarilor sa se abtina de la acest topic .

Detin un website de cateva luni de zile pe care am incercat sa il optimizez "cat de cat" pentru seo on-page. Sunt multumit de rezultatele la care am ajuns ( deoarece totul s-a facut dupa tutoriale ( deci nu am cunostine avansate in SEO ) ) dar spre nemultumirea mea nu prea imi vin vizite din google cu toate ca pentru multe cuvinte am ajuns sa fiu pe pagina 2 in google . ( maxim 30 vizite / zi ) . In schimb imi vin vizite din referali si trafic direct .

M-am decis in ultimul timp sa imi cumpar mai multe extensii pentru acel domeniu ( .ro / .com / .eu / .net / .info / .biz ) pe care le-am parcat pe webhost si le-am facut redirect pe .ro . Cu toate acestea din cate am citit eu pe multe forumuri nu au nici o relevanta in a aduce trafic pe website deoarece extensiile secundare nu sunt indexate in google si nu vor fi niciodata deoarece nu au continut , ele sunt doar un redirect .

Intrebariile mele sunt :


As putea sa fac in asa fel incat pe fiecare domeniu sa am alta limba ( adica pe .ro - romana / .com - engleza ) si sa nu fie continut duplicat ?
Daca se poate acest lucru , cum pot face o redirectionare ca un utilizator din Anglia daca intra " din gresala " pe domeniul .ro care are continut in limba romana sa il redirectioneze automat pe .com - lb engleza ?
Ar ajuta ideiile de mai sus pentru motoarele de cautare sau nu ?
Ma afecteaza cu ceva ?
Daca ideiile de mai sus nu m-ar ajuta , atunci ce altceva mi-ati recomada sa fac cu celelalte domenii secundare ?


PS. Inca o data , rog persoanele care nu au cunostinte in acest domeniu sa evite acest topic .
RoyalServer 2
User avatar
MyLo
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2373
Joined: 13 Aug 2011, 03:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Destinul lucreaza prin amanunte.
Reputatie: Fost moderator
Location: Arad
Has thanked: 117 times
Been thanked: 120 times

11 May 2014, 13:56

Daca scrii acelasi continut pe alt domeniu google analytics te va penaliza, daca intradevar doresti sa faci ceva de genul iti recomand sa folosesti acest plugin ( pentru wordpress ) .

Image
Dupa cum vezi Google citeste fiecare domeniu in parte continutul si cuvintele cheie , unul dintre site-uri cu acelasi continut are de pierdut.
User avatar
nDk
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 83
Joined: 03 Mar 2011, 01:06
Detinator Steam: Da
CS Status: retras ...
SteamID: nDk1
Location: Medias
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times
Contact:

11 May 2014, 16:01

MyLo wrote:Daca scrii acelasi continut pe alt domeniu google analytics te va penaliza, daca intradevar doresti sa faci ceva de genul iti recomand sa folosesti acest plugin ( pentru wordpress ) .

Image
Dupa cum vezi Google citeste fiecare domeniu in parte continutul si cuvintele cheie , unul dintre site-uri cu acelasi continut are de pierdut.

Multumesc de raspuns dar din pacate nu folosesc wrodpress . Este doar un script php .

Totusi , nu inteleg de ce ar penaliza google 2 sau mai multe site-uri cu "acelasi" continut daca continutul este tradus pe ficare site in parte .
Am vazut pe diferite site-uri mai mari daca accesez de exemplu pagina www.alt-domeniu.com ( pagina in engleza ) iar eu sunt in romania automat sunt transferat pe pagina www.alt-domeniu.ro ( pagina in romana ) . Atunci si aceste site-uri " mari " sunt penalizate de google ?
scorseze
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2371
Joined: 26 Mar 2010, 12:54
Detinator Steam: Da
CS Status: --------------
Detinator server CS: --------
SteamID: --------
Reputatie: Restrictie moderator
Location: -----------
Has thanked: 41 times
Been thanked: 51 times

11 May 2014, 16:17

Salut;

poti avea mai multe site-uri cu acelasi continut dar in limbi diferite, google nu te va penaliza.

Code: Select all

Daca se poate acest lucru , cum pot face o redirectionare ca un utilizator din Anglia daca intra " din gresala " pe domeniul .ro care are continut in limba romana sa il redirectioneze automat pe .com - lb engleza ?
ai putea face din .htaccess dar nu iti recomand .... traficul organic o sa vina singur, sunt romani in anglia care cauta continut in .ro sau sunt din .ro care cauta continut in en.
:crazy_face:
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information