Deschiderea unei firme de hosting!

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

18 May 2014, 13:59

Bun, deci am banii necesari, pot deschide SRL, insa nu prea stiu nimic despre configurarea serverelor si ce fel de internet imi trebuie (banda).

Vreau sa stiu pasii importanti in afacerea asta, ca oricum vreau sa angajez pe cineva care sa se ocupe de configurare s.a.m.d la inceput, pana invat, ca sunt afon. Vreau sa mai stiu cate PC-uri, servere, switch-uri, routere imi trebuie si toate cele. Multumesc anticipat.

PS: vreau sa stiu si daca este profitabila, adica poti sa traiesti din asa ceva, sau e ceva part-time, pentru care nu merita sa renunti la serviciul actual.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
RoyalServer 2
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

18 May 2014, 14:01

E ceva part-time , nu ai cum sa traiesti din asa ceva :)

Code: Select all

Vreau sa mai stiu cate PC-uri, servere, switch-uri, routere imi trebuie si toate cele. Multumesc anticipat.
Cand duci serverul in datacenter nu iti trbuie routere deoare iti ofera ei ip-uri din cate stiu
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

18 May 2014, 17:24

E pe aici un utilizator ".tu.", te poate ajuta contra cost la administrarea/configurarea serverelor.
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
Florinel.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 117
Joined: 04 Oct 2013, 10:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Supravietuiesc.
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Contact:

18 May 2014, 20:33

In functie de bugetul tau de startup va fi ceva parttime sau ceva permanent. In momentul in care iti deschizi un website, apeleaza la o firma de seo pentru a aparea in majoritatea cautarilor google. In functie de buget, dupa acel seo onpage, se mai poate cumpara reclama la adwords (minim 50 lei) insa nu poti promova jocurile. Pe partea de servere dedicate, performanta, avand in vedere ca nu stii exact daca va merge treaba sau nu, poti incepe cu un server vds care poate fi upgradat imediat cu un downtime de maxim 5 minute. Daca doresti, te pot ajuta cu toate aceste servicii, inclusiv servere dedicate. Personal, nu iti recomand sa iti deschizi acum o firma pentru hosting decat in cazul in care doresti sa oferi si alte servicii. Daca doresti doar pentru hosting, testeaza piata 2-3 luni, daca merge, iti deschizi firma, daca nu merge, stai "la negru" pana cand o sa fie treaba mai ok.
User avatar
k i n g
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3092
Joined: 17 Sep 2012, 12:23
Detinator Steam: Da
CS Status: x
Reputatie: Fost moderator ajutator
Restrictie moderator
Nume anterior: k1NNG , TheKing
1.5/3
Utilizator neserios ( tepar )
Location: Pitesti
Has thanked: 34 times
Been thanked: 101 times

18 May 2014, 21:03

Te ajut eu cu configurarea. Ar fii mai ok inainte sa nu incepi cu marca inregistrata, sa o inregistrezi mai tarziu
User avatar
.tu.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 436
Joined: 05 Oct 2013, 00:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban 4 luni !
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Contact:

18 May 2014, 23:17

BRANDY #1 wrote:Bun, deci am banii necesari, pot deschide SRL, insa nu prea stiu nimic despre configurarea serverelor si ce fel de internet imi trebuie (banda).

Vreau sa stiu pasii importanti in afacerea asta, ca oricum vreau sa angajez pe cineva care sa se ocupe de configurare s.a.m.d la inceput, pana invat, ca sunt afon. Vreau sa mai stiu cate PC-uri, servere, switch-uri, routere imi trebuie si toate cele. Multumesc anticipat.

PS: vreau sa stiu si daca este profitabila, adica poti sa traiesti din asa ceva, sau e ceva part-time, pentru care nu merita sa renunti la serviciul actual.
Te salut,
In caz ca ai nevoie, firma mea se ocupa cu management & intretinere servere, switch-uri, routere ... etc.
Eventual iti pot oferi si consultanta in domeniu, ce e bine, ce nu-i bine, cat te costa sa faci ceva stabil, la ce rezultate sa te astepti ... etc.
Iti pot asigura tot, de la planuri pana la colocare si configurare servere pentru productie.
Da-mi un PM cu o adresa de eMail, sau contacteaza-ma pe office at hetnix.ro.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information