Informatii despre hosting.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MrSpoke
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 587
Joined: 12 Apr 2014, 18:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 69 times
Been thanked: 14 times
Contact:

07 Jul 2014, 21:54

Buna!

Eu cu fratele meu ne-am propus sa ne deschidem o firma de hosting. (webhosting si domenii, deocamdata.) Nu vrem ca totul sa fie "ba , gata maine deschidem alea, alea...facem alea..." vreau intai sa ne interesam de aceasta nisa. Pe noi ne intereseaza cu ce ar trebui sa incepem ?
Si ce buget ne-ar trebui ?

ps: chiar nu vreau sa incepem o cearta din acest topic. deci vreau raspunsuri decente.
RoyalServer
User avatar
k i n g
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3092
Joined: 17 Sep 2012, 12:23
Detinator Steam: Da
CS Status: x
Reputatie: Fost moderator ajutator
Restrictie moderator
Nume anterior: k1NNG , TheKing
1.5/3
Utilizator neserios ( tepar )
Location: Pitesti
Has thanked: 34 times
Been thanked: 101 times

07 Jul 2014, 22:11

Firmă în adevăratul sens al cuvântului peste 1000€, dar firmă serioasă cu servicii de calitate înaltă, am inclus preţul dedicatului, domeniu, înregistrare ca firmă şi multe altele.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

07 Jul 2014, 23:04

1.Infintarea unui srl
2. Gasirea unui contabil bun pe online - e mai greu decat pare.
3. Procesatoare plati
4. Cont bancar - ai sa vezi ce comisioane lunare micute primesti ( 70ron/luna )
5. Cumpararea unui server dedicat sh sau nou
6. Cumpararea unui spatiu destul de mare unde sa faci back-up zilnic - nu te baza pe raid ca nu sti cand vecinu din rack se joaca cu patentu si face un scurt de toata frumusetea.
7. Gasirea unui datacenter decent si achitarea in avans a colocarii pe cateva luni.
8. Campanii de publicitate pe google si facebook
Nu mai pun la socoteala licente, cursuri linux daca esti paralel si multe altele care probabil imi scapa

SAU


1. Un reseller de pe la o firma uitata de lume, cat mai ieftin si cat mai nelimitat.
2. Campanii de publicitate pe Yahoo Messenger
3. Clienti ce vor mocca sau la 0.1centi/luna
4. Un site copiat cu ctrl + u si un whmcs nulled
5. Contul bancar al prietenei/mamei/sotiei/cainelui
6. "Facturi fiscale" din whmcs ca e la moda
7. Vi si suferi pe extream ca ai firma de firma si esti smecher.
8. Te milogesti de cineva sa te ajute cand nu sti undeva
9. Te compari cu toate firmele si zici ca esti mai smecher si concurenta este de rahat, asta pana ce concurenta se satura de tine si iti tine reseller-ul jos cateva zile.
10. Inchizi si inveti replica de baza pentru viitorul tau: Cola, Fanta, Sprite?

PEntru prima varianta ai nevoie de un buget de minim 2000-3000euro. Pentru a doua varianta cu 10euro scapi. Diferentele dintre cele doua variante le faci tu.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
^ionutz^
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1995
Joined: 05 Oct 2013, 15:12
Detinator Steam: Da
CS Status: activitate scazuta !
SteamID: /id/ionutz_cs/
Reputatie: Fost moderator ajutator
Location: Galati
Has thanked: 46 times
Been thanked: 23 times

07 Jul 2014, 23:12

mariuss615 wrote:1.Infintarea unui srl
2. Gasirea unui contabil bun pe online - e mai greu decat pare.
3. Procesatoare plati
4. Cont bancar - ai sa vezi ce comisioane lunare micute primesti ( 70ron/luna )
5. Cumpararea unui server dedicat sh sau nou
6. Cumpararea unui spatiu destul de mare unde sa faci back-up zilnic - nu te baza pe raid ca nu sti cand vecinu din rack se joaca cu patentu si face un scurt de toata frumusetea.
7. Gasirea unui datacenter decent si achitarea in avans a colocarii pe cateva luni.
8. Campanii de publicitate pe google si facebook
Nu mai pun la socoteala licente, cursuri linux daca esti paralel si multe altele care probabil imi scapa

SAU


1. Un reseller de pe la o firma uitata de lume, cat mai ieftin si cat mai nelimitat.
2. Campanii de publicitate pe Yahoo Messenger
3. Clienti ce vor mocca sau la 0.1centi/luna
4. Un site copiat cu ctrl + u si un whmcs nulled
5. Contul bancar al prietenei/mamei/sotiei/cainelui
6. "Facturi fiscale" din whmcs ca e la moda
7. Vi si suferi pe extream ca ai firma de firma si esti smecher.
8. Te milogesti de cineva sa te ajute cand nu sti undeva
9. Te compari cu toate firmele si zici ca esti mai smecher si concurenta este de rahat, asta pana ce concurenta se satura de tine si iti tine reseller-ul jos cateva zile.
10. Inchizi si inveti replica de baza pentru viitorul tau: Cola, Fanta, Sprite?

PEntru prima varianta ai nevoie de un buget de minim 2000-3000euro. Pentru a doua varianta cu 10euro scapi. Diferentele dintre cele doua variante le faci tu.
imi place de tine ca esti realist ai uitate de domeniu .tk sau un subdomeniu de la hostinger ;)) majoritatea isi fac firma de e host isi cumpara un resseler de la take**** si apoi ii vezi ca dau massuri vand server cs 2 euro vand webhost spatiu nelimitat o guma .....
nu ar fi mai bine ca pentru incepu sa inchirieze un server dedicat de la o firma apoi dupa ce se acomodeaza cu linuxul hostingul etc sa isi cumpere el serverul ?
User avatar
MrSpoke
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 587
Joined: 12 Apr 2014, 18:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 69 times
Been thanked: 14 times
Contact:

08 Jul 2014, 00:48

mariuss615 wrote:1.Infintarea unui srl
2. Gasirea unui contabil bun pe online - e mai greu decat pare.
3. Procesatoare plati
4. Cont bancar - ai sa vezi ce comisioane lunare micute primesti ( 70ron/luna )
5. Cumpararea unui server dedicat sh sau nou
6. Cumpararea unui spatiu destul de mare unde sa faci back-up zilnic - nu te baza pe raid ca nu sti cand vecinu din rack se joaca cu patentu si face un scurt de toata frumusetea.
7. Gasirea unui datacenter decent si achitarea in avans a colocarii pe cateva luni.
8. Campanii de publicitate pe google si facebook
Nu mai pun la socoteala licente, cursuri linux daca esti paralel si multe altele care probabil imi scapa


SAU


1. Un reseller de pe la o firma uitata de lume, cat mai ieftin si cat mai nelimitat.
2. Campanii de publicitate pe Yahoo Messenger
3. Clienti ce vor mocca sau la 0.1centi/luna
4. Un site copiat cu ctrl + u si un whmcs nulled
5. Contul bancar al prietenei/mamei/sotiei/cainelui
6. "Facturi fiscale" din whmcs ca e la moda
7. Vi si suferi pe extream ca ai firma de firma si esti smecher.
8. Te milogesti de cineva sa te ajute cand nu sti undeva
9. Te compari cu toate firmele si zici ca esti mai smecher si concurenta este de rahat, asta pana ce concurenta se satura de tine si iti tine reseller-ul jos cateva zile.
10. Inchizi si inveti replica de baza pentru viitorul tau: Cola, Fanta, Sprite?

PEntru prima varianta ai nevoie de un buget de minim 2000-3000euro. Pentru a doua varianta cu 10euro scapi. Diferentele dintre cele doua variante le faci tu.
Multumesc frumos de informatii. Fratele meu are 26 de ani deci poate sa faca SRL. Pana strangem bani si alea... ne punem pe invatat ... bafta la toata lumea sarbatori fericite!
scorpionii romania
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 74
Joined: 25 Jun 2014, 23:29
Detinator Steam: Da
SteamID: anaconda_indungi
Fond eXtream: 0
Been thanked: 2 times

08 Jul 2014, 10:40

MrSpoke wrote:Buna!

Eu cu fratele meu ne-am propus sa ne deschidem o firma de hosting. (webhosting si domenii, deocamdata.) Nu vrem ca totul sa fie "ba , gata maine deschidem alea, alea...facem alea..." vreau intai sa ne interesam de aceasta nisa. Pe noi ne intereseaza cu ce ar trebui sa incepem ?
Si ce buget ne-ar trebui ?

ps: chiar nu vreau sa incepem o cearta din acest topic. deci vreau raspunsuri decente.
Laso balta, sunt atatea firme de host :-j, o sa se ajunga sa fie mai multe servere decat jucatori, n-are rost
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

08 Jul 2014, 10:47

In primul rand e prea mare concurenta deja..nu stiu daca merita investitia in asa ceva. Poate acum 4/5 ani era ok
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

08 Jul 2014, 14:51

M3taph0riK wrote:In primul rand e prea mare concurenta deja..nu stiu daca merita investitia in asa ceva. Poate acum 4/5 ani era ok
Concurenta mare? Da, "concurenta" mare pe servere jocuri si webhost pentru ca orice ciumpalac de 11-12ani sau mai rau de 30+ se crede hoster.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
Chris.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 79
Joined: 18 Jun 2014, 10:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Raspuns inteligent : Da !
Fond eXtream: 0
Location: localhost
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Contact:

08 Jul 2014, 14:55

Bai voi uimiti lumea din ce in ce mai tare :))
Tare faza , vreau si eu sa dechid o firma de hosting , bat din palme , abracadabra apar banii si restu' . :))
User avatar
.tu.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 436
Joined: 05 Oct 2013, 00:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban 4 luni !
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Contact:

08 Jul 2014, 15:17

MrSpoke wrote:Buna!

Eu cu fratele meu ne-am propus sa ne deschidem o firma de hosting. (webhosting si domenii, deocamdata.) Nu vrem ca totul sa fie "ba , gata maine deschidem alea, alea...facem alea..." vreau intai sa ne interesam de aceasta nisa. Pe noi ne intereseaza cu ce ar trebui sa incepem ?
Si ce buget ne-ar trebui ?

ps: chiar nu vreau sa incepem o cearta din acest topic. deci vreau raspunsuri decente.

Salut,

1. Pentru a amenaja o camera pentru o firma cum doresti tu, iti trebuie printre multe altele:
- Fibre (cu banda garantata, nici sa nu indraznesti sa te gandesti la shared)
Fibre de la cel putin 2 provideri, pentru redundanta/backup.
- Routere/Switch-uri. Enteprise class. Nu te sfatuiesc sa te incurci cu Juniper si porcarii care la un atac de 5Gbps pica. Cisco tata.
- Cabinete (astea le poti face tu din profil de aluminiu, sau sa le cumperi. Un 42U e de la 50 la 100 euro pe eBay)
- Aer conditionat (ar fi indicat sub podea, dar pentru un startup cred ca merge si pozitionat de-asupra)
- Servers, shit load of servers. Ti-ar trebui cam asa:
1xPrivate server
1xDNS
1xStorage (cat mai mare ca sa economisesti curent si chiar si spatiu in rack)
2/4x Servere pentru vServers (aici e discutabil daca vrei Cluster sau Cloud, pe care-l voi discuta mai jos)
intre 5-10 Servere pe care sa le poti inchiria la clienti, pentru ca banuiesc ca doresti sa faci profit.
- Tehnician/eni - Ai nevoie de persoane in datacenter 24/24, dar cunoscatori. Pentru ca daca-ti prica un router e posibil sa nu stii sa-l repui in functiune.
(Doar treaba asta sare lejer de 5K USD).

2. Pentru vCloud
Ai nevoie de VMware. Nu te lua dupa altii cu OpenStack si cacaturi. Just VMware.
Licenta de VMware vCenter + vCloud (daca nu ma insel) ajunge pe la 5,3k USD.
Dupa asta, ai nevoie de un tehnician care sa fie certificat VMware, pentru ca altfel risti sa-si bage **** vreun tampit in munca ta si sa ramai cu buza umflata.

3. Pentru Cluster
Aici e mai lejer. Poti folosi o gama larga de softuri, care nu au aceleasi performante ca VMware vCloud, dar au totusi niste facilitati OK, ca de exemplu:
ProxMox (enterprise, daca tot faci o treaba) - Poti configura High Availability, a.i. daca iti pica unul din servere, vServerele sunt preluate de celelalte noduri.
OpenStack - aici e mai nasol, nu-ti recomand.
CloudStack - cam aceeasi mizerie.
SolusVM - nici sa nu te aud.
VMware vSphere HyperVisor + vCenter - asta e destul de OK, poti face High Availability, dar costa cateva k USD.

3. Webhost-ul. Cel mai indicat e sa-l faci pe un vServer (pentru flexibilitate). Daca e cloud e perfect, daca nu, macar H.A.
O sa ai nevoie de licenta cPanel (15$) + CloudLinux (security hardering, dar e optional, poti intari securitatea manual).
Iar configuratia serverului (sandalone) iti trebuie ceva minim:
8 CPU / 16 THR.
24 GB RAM
2x1 TB RAID1

4. Peering-uri
Aici e o cacarie totala. Multe DataCentere cer taxe enorme pentru a te lasa sa deschisi o micuta sesiune BGP.
Va trebui sa incepi cu providerul tau, cu alti provideri de cartier, cu alti provideri independenti (gen nextgen si cacaturi asemanatoare) si apoi sa te extinzi cu peeringul prin media-sat, gts, voxility ... etc. pe masura ce creste firma.

___________________________________________________________
mariuss615 wrote: Concurenta mare? Da, "concurenta" mare pe servere jocuri si webhost pentru ca orice ciumpalac de 11-12ani sau mai rau de 30+ se crede hoster.
Asta sa inteleg ca a fost o sageata lansata din profil ? :))
StefaNNN112
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 16 Dec 2013, 17:28
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

08 Jul 2014, 16:14

1. Un dedicat foarte bun (asa de inceput dupa mai multe)
2. Seciuritate foarte buna
3. 2 Niste colaboratori buni
4. 4 Un datacenter Bun / Sigur
5. Offerte
6. Plati in avans a Dedicatelor / Vps / Reslere
7. Un ressler de WebHosting / Domenii De calitate
8. Sa pui foarte mult accent pe Calitate

O suma la o firma serioasa de hosting e peste 400/500 Euro
Date Contact :[/color]
Y!M :[/color] stefan.webcs
STEAM :[/color] StefaNNN # Bacau.Cs1.Ro
Server: Bacau.Cs1.Ro

Image

● Fondator- 15 euro (Lunar) ● Owner - 7 euro (Lunar) ● God - 4 euro (Lunar)

Download Cs 1.6 http://*** Reclama ***

© Copyright by StefaNNN 2014 - All rights reserved.
User avatar
Madalinutz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 429
Joined: 20 Jan 2012, 23:30
Detinator Steam: Da
CS Status: mataq
Detinator server CS: Nu
SteamID: majestick109
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Location: Los Angeles
Has thanked: 13 times
Been thanked: 43 times
Contact:

08 Jul 2014, 16:19

MrSpoke wrote:Multumesc frumos de informatii. Fratele meu are 26 de ani deci poate sa faca SRL. Pana strangem bani si alea... ne punem pe invatat ... bafta la toata lumea sarbatori fericite!

HAHAHAHHAHAHA!!!!
Last edited by h4wk on 08 Jul 2014, 16:44, edited 1 time in total.
Reason: Warn pentru OFF-TOPIC !
Ok!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot] and 408 guests