Discutii: Rai/Iad/Dumnezeu/Satana - Moartea.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
djranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 25 Jul 2014, 19:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Location: Los Angeles
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

26 Jul 2014, 18:43

Salut, extreamistilor!

Deschid acest topic pentru a ne pune tot felul de-ntrebari si de a discuta despre ele.

1. Credeti in Rai/Iad ?
2. Credeti in Dumnezeu/Satana ?
3. Credeti ca dupa moarte, ajungem in Rai/Iad ?
4. De ce traim asa putin ? E ca si cum azi ne nastem, maine murim..

Haideti sa discutam civilizat, fara abateri de la topic.
Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. - Stephen Hawking
RoyalServer 2
User avatar
dominus
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2598
Joined: 24 Feb 2012, 15:01
Detinator Steam: Da
Location: Constanta
Has thanked: 51 times
Been thanked: 185 times

26 Jul 2014, 18:52

1. Nu cred. Cred in reincarnare.
2. Nu cred. Toate astea au fost create la inceput ca sa credem in ceva.( manipulare)
3. Dupa moarte ne reincarnam.
4. Asa e viata. ( mai trebuie sa si murim.. ca sa facem loc la noua generatie)
Last edited by dominus on 26 Jul 2014, 19:24, edited 1 time in total.
Cand toti iti vor binele, nu lasa pe nimeni sa ti-l ia.
https://www.facebook.com/agnphotographyy
User avatar
snoopy-
Utilizator restrictionat
Utilizator restrictionat
Posts: 2465
Joined: 19 Jan 2013, 17:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Silver I
Detinator server CS: Nu.
SteamID: hancko2
Reputatie: Fost Super moderator
Nume anterior: .::RazZzor::., GeNiu[S]^
Fost Arbitru eXtream
Location: Maramures
Has thanked: 150 times
Been thanked: 49 times
Contact:

26 Jul 2014, 19:00

1. Da
2. Da cred ca Dumnezeu existà
3. Daca am trait dupa voia lui Dumnezeu vom Ajunge in rai . Daca nu ne așteaptă iadul >:)
4. Trăim cat ne-a ingaduit Dumnezeu sa trăim
Image
User avatar
djranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 25 Jul 2014, 19:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Location: Los Angeles
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

26 Jul 2014, 19:02

Asa cred si eu pentru ca nu cred ca Dumnezeu ne-a creat ca sa-l slujim ca sa ne judece unde sa mergem. Nu trebuie sa ne traim viata slujindu-l pe el, de frica sa n-ajungem in Iad. Asa cred si eu in reincarnare. Noi pana la urma suntem creati din ceva bacterii, care au evoluat in ani si ani. Asa spun si eu ca na ca de mii de ani se spune ca dupa moaret ajungem in Rai/Iad....nu prea are cum. E plictiseala mare sa traiesti vesnic in modul acela. Prin moarte o luam de la capat. Pacat ca viata e scurta...intr-un fel sau altul. Dar daca D-zeu chiar exista, nu cred ca ar trebui sa-l slujim toata viata pentru a ajunge-n Rai, ci sa facem lucruri bune si corecte si sa credem in noi. Prin asta pot sa spun ca ajungem in Rai. Biserica e doar o manipulare-n masa. Chestia e ca ma tot gandesc de cateva zile la chestiile astea pentru c-am vazut cum oamenii vorbesc de 'moarte clinica' si am inceput sa ma gandesc.
Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. - Stephen Hawking
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

26 Jul 2014, 19:17

1.Intr-un fel..cred si in rai si iad dar parca mai mult in ce voi scrie la 3.
2.Da
3.Cred ca dupa moarte , te nasti ca alta persoana ( reincarnare )
4.In acest timp ne indeplinim misiunea de a lasa mostenitori ( mare parte din noi )
Image
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

26 Jul 2014, 19:29

djranch wrote:Asa cred si eu pentru ca nu cred ca Dumnezeu ne-a creat ca sa-l slujim ca sa ne judece unde sa mergem. Nu trebuie sa ne traim viata slujindu-l pe el, de frica sa n-ajungem in Iad. Asa cred si eu in reincarnare. Noi pana la urma suntem creati din ceva bacterii, care au evoluat in ani si ani. Asa spun si eu ca na ca de mii de ani se spune ca dupa moaret ajungem in Rai/Iad....nu prea are cum. E plictiseala mare sa traiesti vesnic in modul acela. Prin moarte o luam de la capat. Pacat ca viata e scurta...intr-un fel sau altul. Dar daca D-zeu chiar exista, nu cred ca ar trebui sa-l slujim toata viata pentru a ajunge-n Rai, ci sa facem lucruri bune si corecte si sa credem in noi. Prin asta pot sa spun ca ajungem in Rai. Biserica e doar o manipulare-n masa. Chestia e ca ma tot gandesc de cateva zile la chestiile astea pentru c-am vazut cum oamenii vorbesc de 'moarte clinica' si am inceput sa ma gandesc.
@blackgate a scris ceva frumos despre masoni sau ceva de genul intr-un topic mai vechi..

Sunt doua variante Biserica ne manipuleaza[Civili->Biserica->Guvern->Iluminati] sau poate chiar dumnezeu exista. La TV vezi stiri de genul s-au descoperit lucruri vechi de 5000 de ani. CUM 5000 DE ANI CAND NOI OAMENI IN 20 DE ANI AM EVOLUAT DE LA 140p LA 4K, IN 20 DE ANI AM DESCOPERIT INTERNETUL si tot asa. Evolutia asta de ce nu a fost si in trecut? Si noi abia acum am inceput "evoluarea" ? Sunt multe semne de "?"
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
Remusf
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1928
Joined: 31 Aug 2010, 12:32
Detinator Steam: Da
CS Status: retras
SteamID: STEAM_0:0:6903143
Reputatie: Fost Moderator
Castigator Cupa eXtreamCS 2vs2
Fost Membru Club (2 luni)
0.6/3
Location: Baia Mare
Has thanked: 9 times
Been thanked: 119 times

26 Jul 2014, 19:33

Image
Cel mai bun raspuns
Voucher reducere PC Garage : 5HYDA9ZJ
Inchid pleoapele când ceilalți se-nchină,că mă dor ochii,de la prea multă lumină
Poate că-s vinovat ce vrea să scape de vină sau,poate că-s obosit de la atâta rutină

ImageRMS1708's Channel
User avatar
Sergiu
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 19 Nov 2010, 20:33
Detinator Steam: Da
CS Status: freud.
Reputatie: Nume anterior : BrOnX
Castigator Membru CLUB eXtream @ Mos Nicolae (3 luni)
Location: Iași/Brașov
Has thanked: 77 times
Been thanked: 22 times

26 Jul 2014, 19:38

Nu sunt sigur ca exista Dumnezeu, dar daca e s-o luam asa, Dumnezeu este o putere de care ne este frica. Undeva in bibilie se spune ca Dumnezeu este in noi. Daca Dumnezeu este in noi, inseamna ca noi suntem Dumnezeul universului nostru, inseamna ca ne este frica de noi. De gandirea noastra, de modul nostru de viata. Sunt convins ca exista ceva dupa moarte. Adica ok.. mori. Dar daca nu ar fi nimic dupa viata asta scurta.. ce sens ar mai avea viata ?
"Singurele limite sunt cele pe care ți le impui singur." // Pentru a mă contacta, folosește mesajul privat !
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

User avatar
djranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 25 Jul 2014, 19:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Location: Los Angeles
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

26 Jul 2014, 19:41

Pnm...am stat si m-am gandit si am visat chipul strabunicii mele, care a murit. As putea sa zic ca mi-a aparut in vis...si pentru mine si chestia asta e un semn de-ntrebare. Poate mi-a aparut ca nu am fost la inmormantarea ei. Bine, c-a murit acum vreo 2 ani si mi-a aparut in vis la cateva luni - 1 an dupa moartea ei. Era o femeie foarte credincioasa de felul ei. Mergea f. des la biserica. Tinea toate posturile posibile.....
Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. - Stephen Hawking
User avatar
Sergiu
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 19 Nov 2010, 20:33
Detinator Steam: Da
CS Status: freud.
Reputatie: Nume anterior : BrOnX
Castigator Membru CLUB eXtream @ Mos Nicolae (3 luni)
Location: Iași/Brașov
Has thanked: 77 times
Been thanked: 22 times

26 Jul 2014, 19:44

Treaba cu strabunica ta ( Imi pare rau, asa e viata ) nu este ceva relevant. Biserica este o afacere, sincer. Si posturile.. nu inteleg ce rol au.
"Singurele limite sunt cele pe care ți le impui singur." // Pentru a mă contacta, folosește mesajul privat !
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

26 Jul 2014, 20:23

Poate intr-o zi se va inventa un aparat ce poate baga o persoana in moarte temporara si in acelasi timp sa poata evidentia tot ce se petrece.. Daca exista rai exista si Dumnezeu.

Si daca s-a inventat cea ce vorbesc eu, dar oamenilor de stiinta le este greu sa accepte ca Dumnezeu exista si nu publica acest lucru?
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

26 Jul 2014, 20:27

djranch wrote: 1. Credeti in Rai/Iad ?
2. Credeti in Dumnezeu/Satana ?
3. Credeti ca dupa moarte, ajungem in Rai/Iad ?
4. De ce traim asa putin ? E ca si cum azi ne nastem, maine murim..


1 si 2 sunt defapt acelasi lucru. Personal ma consider ateu pentru ca am studiat capitolu asta de cativa ani buni si am ajuns la concluzia logica ca dumnezeu nu exista sau cel putin nu in modu in care cred majoritatea oamenilor. As putea veni cu 100 de argumente dar mi prea lene sa scriu atata si nu imi pasa in ce cred sau venereaza altii depinde de cultura si nivelu de intelegere a fiecaruia.

Nu imi pasa ce va fi dupa moarte, sunt convins ca exista fiinte mult superioare noua in univers si probabil ca si-au pus amprenta si asupra evolutiei umane insa atata timp cat nu este dovedit acest lucru e aproape irelevant ca timpu.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information