Discutii: Rai/Iad/Dumnezeu/Satana - Moartea.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

02 Aug 2014, 18:45

Vad ca deja incepeti sa o dati in stiinta , eu va intreb simplu :D

De ce Aleister Crowley care a pus baza Satanismului , primul sau pas a fost sa-si omoare constiinta ( prin metode groteşti )
Medicii nu pot explica ce-i aia constiinta , nici fizicienii nimeni , prin ea se spune ca tu comunici cu Dumnezeu cand te rogi ... etc
De aia se zice ca faci pacat cu GANDUL , ma rog eu va rog sa explicati de ce Crowley incearca asta ?
THINK it`s not illegal yet !
RoyalServer
ranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 01 Aug 2014, 18:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

02 Aug 2014, 19:11

O dai in prostii si tu. Personal nu cred in viata de dupa moarte. Te plictisesti sa nu mori niciodata. :))) Macar de traiam si noi acolo 700 de ani...mai mergea. Asa traim vreo 70-80.
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

02 Aug 2014, 19:16

Cati (12) ani ai ? Daca nu exista asa ceva unde te duci dupa ce mori ?
THINK it`s not illegal yet !
ranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 01 Aug 2014, 18:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

02 Aug 2014, 19:18

Nu stim, vom afla. Fiecare crede ce vrea. Tu ma ataci ca nu cred. Esti penibil.
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

02 Aug 2014, 19:57

Nu sunt penibil , nu te atac , sunt doar curios si realist , gaseste-mi o explicatie logica / stiintifica
THINK it`s not illegal yet !
ranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 01 Aug 2014, 18:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

02 Aug 2014, 20:07

Atunci zi-mi si mie de ce in Biblie se vb. de crearea Pamantului, dar nu si de crearea Universului ?
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

02 Aug 2014, 20:33

THINK it`s not illegal yet !
User avatar
#Gam3.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 187
Joined: 09 Jul 2013, 12:19
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 37 times
Been thanked: 14 times

02 Aug 2014, 20:47

E ciudat ca toti voi astia, adeptii lui dumnezeu, spuneti "CRED CA EXISTA" in loc "STIU CA EXISTA".
In loc sa credeti, nu e mai bine sa stiti? Sau nu v-a scris biblia sa faceti asta?
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

02 Aug 2014, 20:50

#Gam3. wrote:E ciudat ca toti voi astia, adeptii lui dumnezeu, spuneti "CRED CA EXISTA" in loc "STIU CA EXISTA".
In loc sa credeti, nu e mai bine sa stiti? Sau nu v-a scris biblia sa faceti asta?
Cel mai prost reply din acest topic.
Cred in El, baiat deștept ce esti. Din moment ce cred, normal ca zic 'Cred in Dumnezeu'.
Nu m-am putut abtine.
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

02 Aug 2014, 20:53

#Gam3. --> CRED CA EXISTA=====STIU CA EXISTA .. tot una e,nu ti se pare cumva ca e una si acelasi lucru ?
Noi cand va spunem voua credem ca exista .. defapt noi stim ca exista de aceea ne mentinem parerea.Noi STIM SI CREDEM ca Dumnezeu EXISTA.

Ranch --> Atunci zi-mi si mie de ce in Biblie se vb. de crearea Pamantului, dar nu si de crearea Universului ?
Am explicat in posturile anterioare .. vad ca nu cititi,nu merita sa fac un post cat ..20 de repley-uri de-ale voastre,m-am chinuit ..sa va explic si voi nu vreti nici macar sa citititi.
User avatar
#Gam3.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 187
Joined: 09 Jul 2013, 12:19
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 37 times
Been thanked: 14 times

02 Aug 2014, 20:59

Noh, bun, daca tot va strufocati atat cu subiectu' asta, am gasit niste reply-urile de-ale mele de pe alte forumuri care au legatura cu acelasi subiect, decat sa ma obosesec sa le scriu iarasi, mai bine le pun direct aici.


1. " Eu unul nu cred in Dumnezeu, pentru ca stiu ca exista " .
Da, Dumnezeu este, exista, cu siguranta, dar acei barbosi de la biserica pe care noi ii numim preoti nu se pot numii oamenii lui D-zeu, asa cum le spune lumea. Nu inteleg de ce ar trebui sa ma duc la biserica, sa ma pun in genunchi in fata unui barbos si sa-i spun pacatele, cu ce ma ajuta? El cumva este in " colaborare " cu Dumnezeu, vorbeste cu el ? NU. Preotii sunt doar niste oameni inteligenti care au reusit si inca reusesc sa pacaleasca toata lumea ca ei sunt oamenii lui Dumnezeu.
Asa imi pot lasa si eu barba sa creasca, ma duc la biserica si stau 5 ani acolo si dupa devin preot si gata sunt mare om, cand de fapt eu nu sunt cu nimic mai diferit fata de ceilalti. Biserica e doar un loc unde se fura la greu, nimic din ce e acolo nu e real.
Raiul nu exista, iadul nu exista, raiul ti-l faci singur daca stii sa-ti faci viata, iadul ti-l creezi singur numai daca esti un om " rau ". Viata nu se termina niciodata, iar corpul este doar o haina, iar mereu la sfarsit inlocuim hainele cu altele.
Lumea din ziua de azi e atat de proasta incat crede ca tot ce zboara se mananca, daca au vazut ca multi oameni se duc la biserici, se duc si ei, ca si cand daca te duci si te rogi la preoti te ajuta cu ceva. Sunt atat de prosti incat ei cred ca daca nu te rogi la icoane sfarsesti in iad, sau daca nu crezi in Dumnezeu.
Sunt multi oameni care au reusit sa isi dea seama ca Dumnezeu nu exista, altii oameni sunt cei care si-au dat seama ca Dumnezeu exista, dar bisericile sunt mai degraba iadul, iar sunt alti oameni care cred ca Dumnezeu exista, totodata si bisericile sunt locuri sfinte unde trebuie sa te duci ca sa ajungi in rai.
Toate chestiile cu sarbatori sunt doar niste prostii si balarii. Oamenii cred ca daca te rogi la Dumnezeu esti ca el sau daca te rogi la el, defapt Dumnezeu nu a spus " crede in ce fac eu si vei fii ca mine " , el a spus " fa ce fac eu si vei fii ca mine " .


2.Exista 2 sau mai multe feluri de persoane care "cred" in Dumnezeu.. (de obicei zic 2 feluri din instinct, dar cred ca voi enumera mai multe :)) )
Persoana care crede in Dumnezeu pentru ca... asa trebuie, de cand s-a nascut s-a lipit cu un program pe cap "cred in Dumnezeu pentru ca asa mi-a zis mama, pentru ca si ea e la fel cum voi fii eu, o oaie". Aceste persoane prespun ca ei cred in Dumnezeu pentru ca fac rugaciune odata la 5-7 seri si se roaga doar cand au nevoie de ceva, fara sa fii citit niciodata biblia sau macar sa se fii interesat cine e cu adevarat Dumnezeu, ce a facut el si ceea ce vrem sa facem noi, ce sunt ei? Niste oi.
Persoanele care se "dedica" lui Dumnezeu, merg in fiecare zi la biserica, urmeaza tot ce a spus Dumnezeu si stiu fiecare detaliu din viata lui Iisus. Practic aceste persoane daca li s-ar spune ca intr-un loc Iisus s-a urinat ele s-ar duce si ar incepe sa linga, aceste persoane doar urmaresc indetaliat dar nu inteleg nimic, aceste persoane prespun ca daca fac rugaciunea de 3 ori doar din frica de a nu sfarsii in iad il savarsesc pe Iisus, total gresit.
Mai exista persoanele care nu "cred" in Dumnezeu pentru ca pur si simplu se intreaba "daca exista Dumnezeu de ce mor oamenii de foame?".
Intrebarea e bine pusa, dar nu este vina prespusului Dumnezeu ca respectivele persoane mor de foame dintr-un motiv sau altul, principalul motiv pentru care acele persoane mor de foame este ca lumea este mult prea manipulata.
Sunt din ce in ce mai multe persoane care isi vand sufletul "celui necurat" (cum se spune) doar pentru bani, avere, faima etc., asta-i motivul si pentru care lumea asta e atat de manipulata, societatile secrete pe care multi nu le cunoasteti existenta manipuleaza lumea asta exact cum vor ei, cam asta-i motivul pentru care unii oameni mor de foame si altii mor de la prea multa "foame".
Eu unul cand eram mic ma intrebam cum nu pot fii banii de ajuns daca ei se fabrica? Nu de curand, am aflat si raspunsul, cei care se joaca cu banii sunt de vina.
De ce credeti ca e "obligatorie" scoala? La scoala te invata numai cum sa fii o oaie, acolo te invata ca daca nu inveti prespusa materie de care nu vei avea niciodata nevoie in viata, vei ajunge sa fii un cersetor aurolac ce miroase a dihor de la 5 km departare. La scoala se invata ura, frica, invidie, competitie, dusmanie etc. etc., nici un lucru bun, de aceea te trimit la scoala, ca sa nu faci mai mult decat sa fii sclavul lor si sa stai toata viata in fara unei carti, invatand pentru bac, ca de asta ai nevoie sa ca ajungi cineva, ca sa lucrezi la MC cu 3 facultati.
In fine, am cam derulat-o grav de la subiect, mi-ar face placere sa dezbat unele subiecte care imi stau pe creier, dar asta nu-i o ocazie prea buna.
Iar intr-un final, exista si oameni, putini dar exista, cei care si-au dat seama intr-adevar cum functioneaza aceasta lume si cum functioneaza TOTUL.
Aceste persoane si-au dat seama ca pe Dumnezeu il gasesti in interior, nu in exterior, el nu se va baga in viata ta daca tu nu-i ceri asta, te ajuta numai daca il rasplatesti cu adevarat.
Am spus-o si in reply-ul anterior ca in biserici mai mult e o afacere, imi sustin in continuare ideea pe care am spus-o, dar mai vreau sa spun ca nu peste tot e la fel, dar rareori gasesti o biserica in care se practica ceva cu adevarat, un preot adevarat.
In general in biserica ti se spune sa nu furi, sa nu iti bati joc, sa nu injuri si alte rahaturi, dar majoritatea persoanelor dupa ce ies din biserica se duc la prostituate, fura bani de unde apuca, injura si se bat cu prima ocazie.


Si o poveste interesanta pe care am auzit-o de la un prieten:

"Erau cativa intelepti pe pamant, s-a dus Dumnezeu la ei, i-a intrebat... "Unde sa ma duc, m-am plictisit putin, ii iubesc foarte mult pe toti, dar ar trebui sa creasca si involuntar, ar trebui sa se intareasca deja, sa se puna singuri pe picioare..." Le-au spus inteleptii, "du-te in fundul marii...", Dumnezeu stia tot, a spus, o sa ma gaseasca. Au spus altii, ascunde-te dupa stele, Dumnezeu cum stia tot, a spus, o sa ma gaseasca si acolo, vor avea o tehnologie foarte avansata in viitor. "Du-te in piramide, dupa munti, in pestera..." Dumnezeu le tot spunea, "Ma vor gasi oriunde, degeaba..." Toti spuneau idei de idei, dar nu erau bune... Era un mos batran, un intelept, care ii privea pe toti si zambea... Dumnezeu il intreaba, tu de ce nu spui nimic, toti au spus ceva, tu ce mi-ai propune? Spune mosul intelept, pregateste-te, muta-te in interiorul lor, acolo nu te vor cauta... Dumnezeu l-a ascultat, s-a mutat in noi, de atunci, foarte putini il cauta si are timp sa se ocupe de oamenii care ii cer ajutorul."
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

02 Aug 2014, 23:44

Code: Select all

"Erau cativa intelepti pe pamant, s-a dus Dumnezeu la ei, i-a intrebat... "Unde sa ma duc, m-am plictisit putin, ii iubesc foarte mult pe toti, dar ar trebui sa creasca si involuntar, ar trebui sa se intareasca deja, sa se puna singuri pe picioare..." Le-au spus inteleptii, "du-te in fundul marii...", Dumnezeu stia tot, a spus, o sa ma gaseasca. Au spus altii, ascunde-te dupa stele, Dumnezeu cum stia tot, a spus, o sa ma gaseasca si acolo, vor avea o tehnologie foarte avansata in viitor. "Du-te in piramide, dupa munti, in pestera..." Dumnezeu le tot spunea, "Ma vor gasi oriunde, degeaba..." Toti spuneau idei de idei, dar nu erau bune... Era un mos batran, un intelept, care ii privea pe toti si zambea... Dumnezeu il intreaba, tu de ce nu spui nimic, toti au spus ceva, tu ce mi-ai propune? Spune mosul intelept, pregateste-te, muta-te in interiorul lor, acolo nu te vor cauta... Dumnezeu l-a ascultat, s-a mutat in noi, de atunci, foarte putini il cauta si are timp sa se ocupe de oamenii care ii cer ajutorul."
Exact nici eu nu le am cu preotii ( sa recunoastem unii , doar UNII dintre ei sunt adevarati preoti ) , sunt pe net mii de videoclipuri cu preoti barbugii , pedofili , homosexuali ...etc dar asta nu inseamna ca trebuie sa devin ATEU / SATANIST ..pana mea , eu il port pe Dumnezeu in suflet , credeti-ma chiar nu aveti de unde sa ghiciti ce motive am personale si cu asta tot , bag mana in foc ca 60% din "copii" atei din Romania , au devenit atei datorita lui Codrin , Satana Cartoons , mergeam pe strada si auzeam injuraturile alea de 2 bani si la pruncii de 10 ani , in 2 luni poc toti il injurau pe DUmnezeu , prea va lasati manipulati de oricine copiilor


EDIT : Vlad Coste avea dreptate in legatura cu Kanye west si Jay-z uitati-va la ultimele versuri (melodie recenta)
Aveti versurile in descriere
THINK it`s not illegal yet !
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information