Afacere de hosting.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
snoopy-
Utilizator restrictionat
Utilizator restrictionat
Posts: 2465
Joined: 19 Jan 2013, 17:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Silver I
Detinator server CS: Nu.
SteamID: hancko2
Reputatie: Fost Super moderator
Nume anterior: .::RazZzor::., GeNiu[S]^
Fost Arbitru eXtream
Location: Maramures
Has thanked: 150 times
Been thanked: 49 times
Contact:

17 Aug 2014, 00:54

In orice afacere la inceput este unpic mai greu pana atragi primii clientii.Pana te faci cunoscut.Bineinteles trebuie sa ai si servicii de calitate
Daca ai destui bani eu zic ca se merita
Image
RoyalServer 2
Tzaki
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 54
Joined: 16 Aug 2014, 19:16
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

17 Aug 2014, 00:55

Dacă te bazezi pe hosting COUNTER-STRIKE GLOBAL OFFENSIVE + MINECRAFT + TEAM SPEAK 3 şi oferi calitate bună, se merită.
User avatar
vaLe.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1525
Joined: 09 Sep 2012, 23:18
Detinator Steam: Da
SteamID: valeku
Reputatie: Fost moderator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 42 times
Been thanked: 90 times
Contact:

17 Aug 2014, 01:55

smileye wrote:SChiar cei de la Toolz, TNI poate si Krond&Zeroping, dupa cum vezi raspund la mesaje/tickete doar seara pe la ora 24 cand scapa si ei de la scarbici, mor si ei de foame cu tot cu datacentere si un servici.

Aici te contrazic.

Adică, krond şi 0ping vând servere din 2009 încoace şi mor de foame ? Da frate acum zi că şi Raducu (setmaster) nu are bani, care văzusem că dădeam 10€ paypal pe 250 posturi pe forumu său.


Krond şi 0ping ai câte 100 servere hostate, hai să excludem serverele 32 sloturi, zi 100 servere 22 sloturi:
0ping
50 lei sv x 100 = 5000. doar CS.

krond.

80lei sv x 100 = 8000. .


Cred şi eu că mor de foame :)
Romania Dubstep Mafia like dubstep.ro for more wubwub.
DailyBass Mafia follow for more music
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

17 Aug 2014, 02:17

daca te intereseaza nisa cs 1.6 , samp si minecraft, nu te obosi
piata e suprasaturata de catre pustani care cumpara un reseller sau un vps, si ofera "servicii" pe preturi de nimic

ia ca exemplu takehost, are server la 3 euro, cum te pui cu asta?

Evident, serviciile respective sunt de tot cacatul, dar avand in vedere ca in ultimii 5-6-7 ani "clientela" CS in special a scazut la media de varsta cu cel putin 1 an pe an, la o clientela in care 80% sunt sub 14 ani, tu de unde crezi c-o sa cumpere?
Crezi ca le trece prin cap ce inseamna calitate?

Se duce in jos toata nava asta a gamingului romanesc pentru ca la noi in afara de counter, minecraft, samp, dota si lol nu se joaca nimeni nimic(zic de marea majoritate) daca e s-o luam la un nivel mare (macar cateva zeci de mii de jucatori, sa "hraneasca" serverele) Si astfel ai foarte putine de ales cand vine vorba de hosting, sau chiar cand te gandesti sa-ti deschizi un server(spuneti-mi sincer ce server ar trebui sa-mi fac in afara de jocurile mentionate mai sus si poate metin2 pe care sa am un numar mare de jucatori, si-l fac).





Totul de mai sus pe scurt: nu te baga. N-o sa ai clienti in romania decat la cs, samp, mc, mt2 si mai rar ts3 care consuma o banda uriasa fata de jocuri, si piata jocurilor respective e suprasaturata.
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
NisQ
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4070
Joined: 26 May 2011, 01:52
Detinator Steam: Da
CS Status: 4k hours and still countin'
Detinator server CS: GG.FRAGWAY.COM
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Location: LONDON U.K
Has thanked: 29 times
Been thanked: 75 times
Contact:

17 Aug 2014, 02:19

vaLe. wrote:
smileye wrote:SChiar cei de la Toolz, TNI poate si Krond&Zeroping, dupa cum vezi raspund la mesaje/tickete doar seara pe la ora 24 cand scapa si ei de la scarbici, mor si ei de foame cu tot cu datacentere si un servici.

Aici te contrazic.

Adică, krond şi 0ping vând servere din 2009 încoace şi mor de foame ? Da frate acum zi că şi Raducu (setmaster) nu are bani, care văzusem că dădeam 10€ paypal pe 250 posturi pe forumu său.


Krond şi 0ping ai câte 100 servere hostate, hai să excludem serverele 32 sloturi, zi 100 servere 22 sloturi:
0ping
50 lei sv x 100 = 5000. doar CS.

krond.

80lei sv x 100 = 8000. .


Cred şi eu că mor de foame :)

din banii aia scade conexiunea internet 10-15 milioane, curent electric ~ 30 milioane, echipa tehnica ~ 30 milioane, un hard disk ars, o sursa, un nou server, etc.
Cu ce ramai ?
Workin' on my sheet - https://dreambabes.co.uk/
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

17 Aug 2014, 02:27

NisQ wrote:
vaLe. wrote:
smileye wrote:SChiar cei de la Toolz, TNI poate si Krond&Zeroping, dupa cum vezi raspund la mesaje/tickete doar seara pe la ora 24 cand scapa si ei de la scarbici, mor si ei de foame cu tot cu datacentere si un servici.

Aici te contrazic.

Adică, krond şi 0ping vând servere din 2009 încoace şi mor de foame ? Da frate acum zi că şi Raducu (setmaster) nu are bani, care văzusem că dădeam 10€ paypal pe 250 posturi pe forumu său.


Krond şi 0ping ai câte 100 servere hostate, hai să excludem serverele 32 sloturi, zi 100 servere 22 sloturi:
0ping
50 lei sv x 100 = 5000. doar CS.

krond.

80lei sv x 100 = 8000. .


Cred şi eu că mor de foame :)

din banii aia scade conexiunea internet 10-15 milioane, curent electric ~ 30 milioane, echipa tehnica ~ 30 milioane, un hard disk ars, o sursa, un nou server, etc.
Cu ce ramai ?
hahahai sa nu exageram
krond, echipa tehnica? =))

sa nu mai spun ca preturile nu se ridica chiar la nivelul ala
depinde de setup, desigur, dar totusi nu rulezi mai mult decat ai nevoie.

dedicatul b-zone pe care tinem serverele CS costa(daca stiu bine) 100 e pe luna.
Pot tine lejer pe el 512 sloturi de CS 1.6, adica 16 servere 32 slots. Asta inseamna ca as iesi pe profit cu servere de 10 euro.
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

17 Aug 2014, 11:38

BRANDY #1 wrote:
scorseze wrote:se merita daca ai 50 mil si macar un srl-d.
Eu am pus aceeasi intrebare acum ceva timp si mi-au zis toti ca nu e profitabila. Am cateva mii de euro si srl deschis.

Revin cu o intrebare: ceilalti de pe piata cum rezista? Banuiesc ca nu multi au o a2-a afacere din care sa traiasca.
Evident ca orice afacere este sustinuta de altceva, ca este o alta afacere ce merge sau este un job nu prea conteaza. Orice afacere ce este la inceput trebuie dezvoltata, practic profitul trebuie reinvestit ca sa ajungi sus si sa traiesti din ea, iar in tot acest timp trebuie sa traiesti. Cat despre afacere cu hosting, nu se merita decat daca ai foarte multi bani de investit sau daca ai in cap altceva ce are nevoie de hosting si asa iti reduci din cheltuieli.

Ce calcule aveti in voi, de facut calcule pe bani altuia nu va intrece nimeni :))
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

17 Aug 2014, 11:40

Nu merita, fiindca e o afacere care necesita o precizie mare ca sa fi bun si nu cred ca ai tu o universitate/scoala in care ai lucrat cel putin un an intr-un laborator de servere/retele ca sa stii cu ce se mananca lucrurile.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

17 Aug 2014, 14:13

vaLe. wrote:
smileye wrote:SChiar cei de la Toolz, TNI poate si Krond&Zeroping, dupa cum vezi raspund la mesaje/tickete doar seara pe la ora 24 cand scapa si ei de la scarbici, mor si ei de foame cu tot cu datacentere si un servici.

Aici te contrazic.

Adică, krond şi 0ping vând servere din 2009 încoace şi mor de foame ? Da frate acum zi că şi Raducu (setmaster) nu are bani, care văzusem că dădeam 10€ paypal pe 250 posturi pe forumu său.


Krond şi 0ping ai câte 100 servere hostate, hai să excludem serverele 32 sloturi, zi 100 servere 22 sloturi:
0ping
50 lei sv x 100 = 5000. doar CS.

krond.

80lei sv x 100 = 8000. .


Cred şi eu că mor de foame :)
Cred ca nu stii sa te adaptezi cum trebuie.Ca sa rectific pentru tine, o data ce nu se va mai juca cs cine le vor cumpara serverele?Copii astia care dau tepe de 3-4-5 euro?
User avatar
mihai_cs32
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 108
Joined: 15 Aug 2014, 17:03
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: SUITS.INDUNGI.RO
Reputatie: Restrictie mesaje private
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Contact:

17 Aug 2014, 20:34

Cumpara un dedicat bts
iati un domeniu .tk
Si vinde servere metin2 / warcraft3 / teamspeak scump.
Caut adminii +18 si steam on.
Y!m : mihai_cs32
Am restrictie pm...
Image
Image
Image
Image
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

17 Aug 2014, 20:50

mihai_cs32 wrote:Cumpara un dedicat bts
iati un domeniu .tk
Si vinde servere metin2 / warcraft3 / teamspeak scump.
=))))))))))) :troll :troll ahahaha

Te-ai gandit mult?Nu o sa cumpere mai nimeni pentru ca, copilasii nu au bani si ar vrea si sa intepe daca se poate si o firma de host sa le deie gratis )))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot] and 419 guests