AMD sau Intel [rezolvat]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

06 Nov 2014, 22:22

jacobs wrote:pavel eu nu m-am referit strict la procesoru meu ca alt amd sterge cu el prafu , m-am referit in general pe partea de gaming si pentru mine nu mi se pare vechi , mi se pare chiar perfect si ruleaza foarte bine pe o placa de baza z77 extreme 4
Performanta unui sistem nu depinde numai de procesor.
Si oricum un i7 de generatia a 3-a se misca considerabil mai bine fata de unul de generatia a 2-a , nu am zis ca nu se misca bine, am zis ca nu poti compara un i7 de generatia a 2-a cu un fx 8000+(care la prima vedere ar fi cam la aceeasi performanta, dar din cauza ca i7 2nd este destul de vechi pierde foarte rau in fata unui fx 8000+.
RoyalServer 2
jacobs
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3326
Joined: 04 Apr 2009, 17:59
Detinator Steam: Da
CS Status: do it nigga
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 luni)
Organizator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Arbitru Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Coordonator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Sponsor Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Restrictie PM
Location: king of everything
Has thanked: 3 times
Been thanked: 129 times

06 Nov 2014, 22:30

xkeze wrote:
jacobs wrote:pavel eu nu m-am referit strict la procesoru meu ca alt amd sterge cu el prafu , m-am referit in general pe partea de gaming si pentru mine nu mi se pare vechi , mi se pare chiar perfect si ruleaza foarte bine pe o placa de baza z77 extreme 4
Performanta unui sistem nu depinde numai de procesor.
Si oricum un i7 de generatia a 3-a se misca considerabil mai bine fata de unul de generatia a 2-a , nu am zis ca nu se misca bine, am zis ca nu poti compara un i7 de generatia a 2-a cu un fx 8000+(care la prima vedere ar fi cam la aceeasi performanta, dar din cauza ca i7 2nd este destul de vechi pierde foarte rau in fata unui fx 8000+.
asta stiu si iti dau dreptate si repet , nu am comparat procesoru meu cu un procesor amd , eu vorbesc la modul general ca amd se bazeaza mult mai mult pe partea de gaming pe cand intel ramane cu tehologia . procesoru l-am luat cu o placa de baza , nu mai stiu modelu ca am arso in prima zi care am luat-o (am bagat alimentarea gresit din neatentie) , amandoua luate sh si pe placa de baza mentinonata mai sus pentru partea de muzica , stat pe net , filme si uneori cate 1-2 jocuri e perfect cu 8 gb ram langa el
User avatar
Sabur
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 255
Joined: 12 Dec 2012, 17:02
Detinator Steam: Da
CS Status: eXtreamCS.com
Detinator server CS: Nu
SteamID: MaGxIc
Reputatie: User neserios (tepar)
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Contact:

06 Nov 2014, 22:30

Baiatul a cerut tc si voi inca va contrati aici :))
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

06 Nov 2014, 23:26

xkeze wrote:@jacobs, tu vorbesti despre un model destul de vechi de i7, este normal sa nu ai performantele unui FX8000+.
Totul tine de preferinte. Daca vrei intel, iti iei intel, daca vrei amd iti iei amd, ambele sunt la fel de bune.
Ai ca avantaj la intel, ca nu ai nevoie de un cooler aftermarket, daca nu vrei sa fortezi procesorul peste limite(overclock sau sa-l fortezi la maxim peste o perioada mai mare). In schimb pe amd, orice ai vrea sa faci cu acel procesor iti trebuie un cooler aftermarket si ajungi la acelasi pret cu procesorul echivalent de la intel.
Intel este cel mai folosit pe statiile folosite pentru a creea continut, sau a edita continul, pentru ca au perfomanta mai mare per core.
Oricum nici un joc(cel putin un momentul de fata) nu va folosit 8 core-uri pe amd sau toate 4 pe intel(aici excludem jocurile foarte prost optimizate sau cele pline de mod-uri, vorbim strict de jocurile stabile,cu cel putin 1-2 update-uri pentru optimizare-nici un joc nou nu prea iese bine optimizat in ziua lansarii).
Si inca o chestie:"Intel nu este bun pentru jocuri, este bun pentru a lucra in programe de editat si pentru a creea content" este total fals, pentru a randa, sa zicem, o camera in c4d, sau orice alt program de genul, procesorul este mult mai solicitat fata de momentul in care te joci.
citeste mai cu atentie data viitoare postul meu
nu am spus niciodata ca intel nu e bun
evident ca e mai bun la performanta de aici si motivul pentru care e folosit la rendering
vorbeam de raportul calitate / pret cu referire la gaming si judecand dupa faptul ca OP a cerut specific info pentru pc de gaming si nu va face videouri 4k prea curand
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
Marius'
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 981
Joined: 01 Jan 2010, 02:19
Detinator Steam: Da
SteamID: parvmarius
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior : w1Nker
Restrictie moderator( 2 mai)
Location: Negresti - Oas
Has thanked: 68 times
Been thanked: 79 times

07 Nov 2014, 12:38

pa si pusy wrote:Ok mersi de ajutor puteti da TC
Image
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Facebook [Bot], Petal [Bot] and 592 guests