Legitimati

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
VERR
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 8
Joined: 18 Nov 2014, 19:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Dec 2014, 01:04

Salut. Am fost ieri seara cu niste prieteni intr-un bar,dupa care pe la 1.00 am mers spre casa pe jos.La un moment dat ne opreste o duba de jandarmerie,ne intreaba ca ce facem,unde mergem si ne legitimeaza in adevaratul sens al cuvantului,ne-au cerut buletinele si au scris datele intr-un carnetel. Intrebarea mea este; O sa patim ceva ? De ce ne-au luat datele daca nu am facut nimic?(in afara faptului ca eram la ora 1 pe strada).
RoyalServer
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

19 Dec 2014, 01:07

De la 12 in colo daca esti pe strada iti ia datele ca sa poata sa te cheme ca martor daca se intampla ceva in zona.
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

19 Dec 2014, 01:09

Sincer, chestia asta trebuie sa o sti cel putin de la 14-15-16 ani cand incepi sa iesi mai mult pe afara.

Acei "jandarmeristi" au tot dreptu sa va ceara datele , de ce?
Daca se va intampla ceva in acea noapte , sa stie unde sa apeleze.

De exemplu , eu acu 1 saptamana am fost sa cumpar cate ceva de la magazin la ora 2:30 cu un baiat , dupaia ne-am oprit in fata la germanos sa ne uitam la niste telefoane din vitrina , dintrodata a iesit politia dupa un colt de strada si ne-a cerut datele.
Eu de curiozitate am intrebat , s-a intamplat ceva prin preajma?
El raspunde: Da , a fost spart un magazin si s-a furat.


Bafta.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
VERR
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 8
Joined: 18 Nov 2014, 19:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Dec 2014, 01:10

zenner wrote:De la 12 in colo daca esti pe strada iti ia datele ca sa poata sa te cheme ca martor daca se intampla ceva in zona.
Deci nu mi se poate intampla ceva ''rau'' ?

Am intrebat inainte sa plecam, ''este o problema ceva?'' ,si am primit raspuns ca nu. Insa...

Fantasy,am inteles asta. Sunt curios doar daca ma va incurca aceasta legitimare pe viitor,deoarece nu am facut nimic,eram putini ametiti.
Last edited by Cosmin on 19 Dec 2014, 01:12, edited 1 time in total.
Reason: nu ma,in caz ca se intampla ceva in acea zona o sa fi printre 'suspecti' atata tot.
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

19 Dec 2014, 01:19

VERR wrote:
zenner wrote:De la 12 in colo daca esti pe strada iti ia datele ca sa poata sa te cheme ca martor daca se intampla ceva in zona.
Deci nu mi se poate intampla ceva ''rau'' ?

Am intrebat inainte sa plecam, ''este o problema ceva?'' ,si am primit raspuns ca nu. Insa...

Fantasy,am inteles asta. Sunt curios doar daca ma va incurca aceasta legitimare pe viitor,deoarece nu am facut nimic,eram putini ametiti.
Iti garantez eu , daca nu s-a intamplat nimic in noaptea aia nu o sa mai apeleze deloc la voi si mai ales , cred ca nu o pune la vreun dosar ceva.
Oricum , chiar daca se va intampla ceva si te baga la suspecti , nu au dovezi impotriva ta , deci scapi si asa.

Nu trebuie sa te agiti.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
Syl
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2334
Joined: 30 Apr 2008, 22:48
Detinator Steam: Da
CS Status: -
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 82 times
Been thanked: 114 times

19 Dec 2014, 01:26

VERR wrote:Salut. Am fost ieri seara cu niste prieteni intr-un bar,dupa care pe la 1.00 am mers spre casa pe jos.La un moment dat ne opreste o duba de jandarmerie,ne intreaba ca ce facem,unde mergem si ne legitimeaza in adevaratul sens al cuvantului,ne-au cerut buletinele si au scris datele intr-un carnetel. Intrebarea mea este; O sa patim ceva ? De ce ne-au luat datele daca nu am facut nimic?(in afara faptului ca eram la ora 1 pe strada).
Legitimarea şi stabilirea identităţii unei persoane sunt măsuri poliţieneşti cu caracter preventiv, ce constau în solicitarea şi verificarea actului de identitate al acesteia, pentru a i se cunoaşte datele de stare civilă, cetăţenia, domiciliul ori reşedinţa. Poliţistul ia măsura legitimării atunci când: a) persoanele încalcă dispoziţiile legale; b ) există indicii temeinice că persoanele pregătesc sau au comis o faptă ilegală; c) persoanele sunt suspecte (după comportament, bagaje, îmbrăcăminte, locul unde se află, creează suspiciuni în rândul poliţiştilor aflaţi în misiune); d) persoanele pot da lămuriri în legătură cu fapte sau alte aspecte care prezintă interes pentru rezolvarea sarcinilor de serviciu de către poliţişti; e) persoana solicită intrarea într-un perimetru legal restricţionat. f) persoana legitimata este folosita ca martor asistent in procesul penal

Code: Select all

mai sunt unii care te legitimeaza doar ca sa justifice ca au avut activitate.....sfatu meu e sa te conformi si scapi repede 2 minute ...e dreptu tau sa intrebi de ce te-au legitimat.....daca te certi cu ei o dai in alte treburi si pierzi timp..
Când ţi-e dor o să te doară
Dar tu să rămâi o fiară
Că-s hiene în jurul tău gata să sară


Image
»
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information