Facultate Informatica Cluj/Iasi

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

16 Jan 2015, 16:36

Ceva cunostinte despre cum se da adminterea?
Am inteles ca la Cluj se tine cont doar de Admitere si nu de media de la bac..
Alte informatii utile..
RoyalServer
User avatar
Mr.Patrik
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 372
Joined: 27 Aug 2014, 22:05
Detinator Steam: Da
CS Status: Headshots4ever
Detinator server CS: nu
SteamID: ciurtinpatrik
Fond eXtream: 0
Location: Turda
Contact:

16 Jan 2015, 16:58

Şi pe mine m-ar interesa. Mai am 2 ani de liceu şi vreau să dau la facultate,încă nu m-am gândit spre care dar tind spre Babeş sau Poli.
Respectă-mă şi te voi respecta şi eu.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Jan 2015, 17:12

Bolyai sau Poli in Cluj ?

La Bolyai conteaza 20% media la mate/info de la bac si poti alege examen din matematica sau informatica (recomand sa alegi matematica chiar daca esti bun din info fiindca subiectele de info sunt la teapa si subiectele de mate sunt usoare pana la un 8), exista si un concurs de intrare fara examen, trebuie sa fi intre primii 3 sau 5 parc. Daca nu intri poti folosi rezultatul de la concurs in loc de nota la bac.
La Poli ai examen obligatoriu din matematica si informatica si nu e chiar usor, respectiv nu ai pre-examen.

Nu recomand deloc Bolyai, inca n-am gasit un motiv pentru care as termina facultatea la care sunt, inveti mult mai bine de pe net ce iti trebuie daca vrei sa faci ceva informatica. Facultatea iti ia doar cheful de la tot daca nu esti dispus sa faci probleme de concurs in fiecare zi. La Poli e ceva mai bine daca vrei sa iesi inginer, e mult mai greu dar nu stiu cat de mult merita sa stai 4/3 ani. De retinut ma indoiesc ca vei retine ceva.
Practic la Bolyai tot ce e important e arhitectura calculatoarelor, algoritmica si C++/Java. Faza e ca daca nu iti place sa inveti pe de rost si sa lucrezi la probleme de concursuri sa nu crezi ca poti trece cu ceea ce ai invatat la scoala plus cateva chestii. E mult de memorat si sunt probleme grele iar profesorii si laboratoarele nu te ajuta mai deloc, dimpotriva te incurca sau enerveaza. La laboratoare am ceva exercitii pentru puncte bonus de ma uit la pereti toata ora si cu google in fata mea si am avut 10 pe linie in scoala.

O idee importanta e daca vrei sa lucrezi la o companie sau nu, cu tot ce te ajuta universitatea e sa stii intrebarile de interviu, pe care oricum le poti invata singur fara vreo universitate. E mult mai important sa ai proiectele tale pe care sa le arati ca sa ai o dovada ca iti place ceea ce faci si nu mergi la ei doar sa freci menta. Faza cu diploma te afecteaza la bani si la postul pentru care poti aplica, daca nu esti super super bun o sa fi ceva gen ajutor de programator sau tester/suport si daca programatorul castiga 3500+ de lei tu o sa iei maxim 2500-2000. Sincer eu as fi multumit si cu 2000 de lei pe luna in loc sa pierd 3-4 ani aiurea. Mai e si freelancing-ul, poti scoate un salariu frumos in fiecare luna daca te tii de freelancing sau de proiecte pe net. (dar grija sa ai acoperire si de altundeva fiindca nu e exact usor sa fi freelancer)

In principal trebuie sa uiti ca te va invata cineva la UBB sau poli cum se programeaza un telefon Android/iOS/Windows Phone, cum se face un joc, cum se fac website-uri, cum se fac animatii, cu ce se mananca serverele sau cum se testeaza aplicatiile calumea. Vei invata bazele care sunt in functie de caz relevante sau foarte putin relevante. (adica pot sa zic ca geometria te ajuta, dar ai destule cursuri de geometrie si pe net specifica jocurilor de exemplu, algoritmica te poate ajuta dar sunt foarte putine cazuri in care sa te ajute la o aplicatie php/java, arhitectectura calculatoarelor e un chin si daca ai supravietuit un semestru deja poti sa fi mandru de tine dar nu vei face mai nimic cu ce ai invatat, un curs de cracking sau demoscene de pe google te invata mai multe)

Mai important de o universitate e sa inveti cum sa iti aloci timpul efectiv ca in fiecare zi sa inveti si sa lucrezi la ceva, acelasi lucru e si secretul oricarei universitati.
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

16 Jan 2015, 17:16

Mr.Patrik wrote:Şi pe mine m-ar interesa. Mai am 2 ani de liceu şi vreau să dau la facultate,încă nu m-am gândit spre care dar tind spre Babeş sau Poli.

Nu poti compara Babes cu orice facultate Poli. Daca te tii de treaba si iti place matematica/informatica merita sa investesti in politehnica cu putin noroc gasesti si de lucru rapid. Cu babes arunci banii pe hartii fara valoare :troll
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

16 Jan 2015, 18:34

Ideea e ca dupa ce termini la Poli iti da diploma de inginer programator, iar daca termini la UBB iti da diploma de programator.

Media de la BAC + examen de admitere. La UBB da foarte multa lume (concurenta mare) pentru ca se fac doar 3 ani si este mai usor.
gabriel-
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 297
Joined: 08 Aug 2007, 14:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Location: Bistriţa.
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

16 Jan 2015, 19:36

Mitzocul wrote:Ideea e ca dupa ce termini la Poli iti da diploma de inginer programator, iar daca termini la UBB iti da diploma de programator.

Media de la BAC + examen de admitere. La UBB da foarte multa lume (concurenta mare) pentru ca se fac doar 3 ani si este mai usor.
Şi în primii doi ani avem doar o materie care are legătură cu programarea. Restul e baza ingineriei.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information