Votul electronic in Romania este o idee foarte proasta

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply

Votul electronic = Dictatura ?

Da
12
67%
Nu
6
33%
 
Total votes: 18
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Feb 2015, 22:27



M-am gandit dinainte sa vad acest video ca implementarea unui sistem de vot electronic in Romania sau orice alta tara cu tehnologiile actuale este o cale sigura la frauda masiva sau totala a alegerilor.


Motivele principale pentru care votul electronic este o idee proasta :
1. Cine face softul, cine verifica softul si ce fel de soft va fi ?
- Daca va fi soft deschis (open source) pe care il vom putea citi toti de unde putem sti ce soft se afla in realitate pe calculatorul de pe care votam si daca nu e modificat adica daca butonul lui Ponta nu e in realitate butonul lui Iohannis in softul terminalului in fata noastra ?
- Daca va fi soft inchis (nu il poate citi nimeni) ce va impiedica programatorii de la compania care au facut softul sa nu ascunda un 'bug' care sa garanteze castigul unui candidat indiferent cum se voteaza. (practic nu conteaza cum se voteaza ci cine numara voturile)
2. VOTUL TREBUIE SA FIE ANONIM => Cum faci un vot anonim daca fiecare calculator are propriul IP si multe alte date de identificare.
3. Un Website este practic imposibil de facut sigur si anonim, fiecare om are alt browser, conexiunea la internet poate fi manipulata de exemplu de RCS&RDS, UPC, de hackeri (nu neaparat in fata unui calculator acasa ci pot sa se duca sa taie fibra optica cu luni inainte de alegeri la RDS, sa isi introduca un dispozitiv fizic si sa manipuleze toate datele legate de voturi pur si simplu trimitand voturi false si filtrandu-le pe cele bune), de virusi luati de pe filelist cu scopul de a frauda alegerile dezvoltata de un guvern sau direct impartiti prin yahoo/facebook/jocuri de guvernul american sau alte guverne. (Daca Israelul a facut Stuxnet imaginati-va ce poate face Rusia, UE sau SUA ca sa fraudeze alegerile din alt stat)
4. Criptografia poate fi evitata, nu datele criptate conteaza ci ce decripteaza/compara/verifica datele sau ce date sunt criptate. Degeaba tu votezi X daca trimiti Y in criptare sau e decriptat 60% in Y.
5. Cand sunt milioane/miliarde de euro in joc ce ii opreste pe programatori sa nu comploteze cand fac softurile/le verifica/le utilizeaza ? Nu-mi ziceti inchisoarea ca probabil multi ati sta 5-10 ani la racoare pentru cateva milioane de euro.
6. Votul prin corespondenta = nu mai este un vot anonim. (trebuie expeditor, fara expeditor poti face o fabrica de scrisori cu voturi si nimeni nu isi da seama)

7. Nu aduceti ca argumente bitcoin sau bancile fiindca bancile au acces la fiecare cont, administratorii bancilor primesc bani buni ca sa nu fure si daca nu ati observat NICI O OPERATIE BANCARA NU POATE FI ANONIMA. Block-chain-ul tip bitcoin e o varianta dar sunt mii de alte probleme precum virusi, atacuri man in the middle, tehnici avansate de hacking, deci orice votezi tot se poate frauda si chiar usor pentru un programator/hacker cu experienta. Bitcoin-ul in realitate poate fi controlat, daca un stat isi cumpara la fel de multa putere de procesare ca cea existenta in totalitate poate introduce date false in sistem. (bine un singur om nu are cum sa introduca date in blocurile criptate) Si bitcoin-ul are o semnatura si adresa care este introdusa matematic in bloc-uri, deci nu mai e anonim, este anonim daca nu e controlat de nimeni, daca cineva intra si controleaza sistemul nu mai este anonim.

Votul electronic e practic un paradox, fraudarea este doar la cateva clickuri/taste distanta pentru actuala putere daca introduce acest sistem.

=> Intram din nou intr-un fel de comunism fiindca orice votam va fi decis de dinainte.
RoyalServer
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Feb 2015, 23:02

Nu se va face asa ceva, cred eu.
Inainte sa luam in calcul ce ai zis tu, trebuie sa luam in calcul ca oricum daca tot ce ai scris mai sus nu s-ar intampla, voturile tot ar putea fi fraudate.Cum?De la sursa, cine le numara.
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

03 Feb 2015, 23:15

Și eu am votat pe gândul, pe Iohannis... De vreo 10 ori. :))
Pozitia mea preferata este CEO.
User avatar
FizZle
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1622
Joined: 17 Jan 2015, 19:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: da
SteamID: berserknorse
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 26 times
Contact:

03 Feb 2015, 23:20

O mare porcarie , crezi ca nu se va trezi careva sa se "joace" cu el ?
Noi nu ne putem organiza inafara un vot , nici macar aici in tara fara sa se intample incidente , si ei vor sa il bage si pe asta electronic ?
Atata ne-ar mai trebui .
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information