Discutii : The Musketeers [ Serial 2014 ]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

12 Mar 2015, 03:06

Dupa cum probabil ati ghicit, pana si cei care nu urmaresc serialu, a fost facut dupa celebrul roman al lui Alexandre Dumas, numit "Cei trei muschetari" / "Les trois muquetaires". Ei bine, asa cum era si de asteptat in serialul asta nu este vorba despre intamplarile din carte pentru ca pe nimeni nu intereseaza ceva de stie deja din carte.

Serialu' are o multime de minusuri, dar are si cateva atuuri. Este clar faptul ca tipu' care a scris scenariul nu prea a citit cartea sau in orice caz nu a tinut cont de elemente cheie cum ar fi cartacterizarea personajelor.

Minusuri:
- Pai... din cate am vazut eu in serial nu apar valetii : Planchet, Grimaud si care mai erau :))
- Buckingam nu apare deloc in serial de asemenea, in carte fiind amantul reginei, in schimb regina se cam babardeste cu Aramis
- Actorii care ii joaca pe Athos si domnul de Treville nu au nici o legatura cu personajele originale
- Porthos este tuns scurt si e negru - in carte scrie clar ca e alb si are plete
- Uniformele muschetarilor de asemenea nu sunt deloc reusite, nu poarta insemnele muschetarilor
- Uniformele garzilor cardinalului de asemenea nu sunt potrivite, aia arata ca niste soldati romani
- Cardinalu' ... o sa vedeti voi in sezonu' doi la ce ma refer :))
- Rochefort e blond desi in carte este caracterizat altfel
- Domnul Bonacieux "era un domn mititel de statura, la vreo 50 de ani" - citat din carte, nu un lungan de 30 de ani


Plusuri:
- Au nimerit excelent pe D'artagnan, Aramis regele, regina, cardinalu', doamna Bonacieux si Milady
- Locatiile sunt alese destul de bine, cu anumite minusuri si aici
- Actiunea se desfasoara cursiv, nu brusc
- Actorii joaca destul de OK, nu foarte foarte dar nici prea.

Dupa parerea mea este un serial de nota 7, nici mai mult nici mai putin. Daca ati citit cartea o sa-mi dati dreptate. Intr-un serial facut dupa o carte detaliile reprezinta foarte mult, daca nu tii cont de ele se duce de rapa totu'.

Iam facut un loc in playlistul meu, probabil, datorita faptului ca mi-a placut extrem de mult cartea, am citito cand eram mic de vreo 5-6 ori, ambele volume.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 434 guests