Intrebari pentru detinatorii de servere pe LINUX

Discutii legate de instalarea, configurarea si modificarea unui server de Counter-Strike.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
e2ekel
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 1
Joined: 11 Dec 2008, 11:16
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

11 Dec 2008, 11:31

Ce fps aveti pe server?
Ce build folositi? (doar numarul versiunii ma intereseaza, ex: 2738, 3651, etc)
Cat aveti setat sys_ticrate?
Aveti vreun fps booster instalat? (daca da, spuneti si care, de ex Lin-HL booster, udpsoft's linux hlds booster, iar in cazul boosterului implicit precizati modul: -pingboost 3 de exemplu)
Ati facut vreun "kernel tweak" (in sistemul de operare) pentru marirea fps-ului?

Intreb lucrurile astea deoarece eu am un server de aproape un an, merge bine, dar as vrea sa fac o actualizare (sa trec la un nou build) si nu reusesc ca pe noua versiune sa tin un fps constant. pot obtine 700-800 fps, dar din cand in cand, sare la 30-50 fps pentru fractiuni de secunda, si atunci creste pingul jucatorilor (de ex, al meu - pe lan - poate ajunge si la 100, repet, pentru timp scurt, rareori observ diferenta). Am incercat -pingboost 3, am incercat lin-hl booster 1.36, fara rezultat insa. In ceea ce priveste hardware-ul, serverul are Pentium 4 la 3Ghz, 512 MB DDR, hdd la 7200 rpm si ruleaza Debian 4.
RoyalServer
ShiNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1539
Joined: 23 Sep 2008, 00:03
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost arbitru eXtream
Fost moderator ajutator
2.6/3
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times

11 Dec 2008, 17:08

FPS = 100 (conteaza si netul jucatorilor :) )
BOOSTER nu am (nu am, vazut sa existe asa ceva :) )
La restu nu ma bag ca nu-i domeniul meu (nu stiu sa lucrez cu linux)
Law
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 14 Dec 2008, 08:24
Detinator Steam: Da
CS Status: (:|

14 Dec 2008, 08:37

Pentru inceput as dori sa-ti spun ca Debian este un so foarte bun pe care l-am folosit si eu jumatate de an pentru un server.

FPS-ul poate varia, in functie de conexiunea la internet a mea si a celor care joaca.
Booster nu folosesc si nu am folosit deoarece nu este nevoie.
Tycrate-ul este setat pe 10000.

Eu zic ca pentru un server bun conteaza 10% configuratia, 40 % sistemul de operare si 50% netul si calculatorul.

Varianta .so-urilor nu conteaza!

Din cate vad, ai precizat ca obti 700~800 de fps-uri, iar daca acestia sunt multi, nu te avantajeaza cu nimic ca in terminal iti indica 800 iar playerii joaca cu 70~90.
Post Reply

Return to “Probleme la servere dedicate de Counter-Strike”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 57 guests