Somaj

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
cL4u
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 221
Joined: 02 Jun 2015, 12:35
Detinator Steam: Da
SteamID: ccl4u
Fond eXtream: 0

19 Aug 2015, 22:27

Stie cineva cand mai pot depune somajul daca nu am fost in termenul de 60 de zile de la absolvire?

Data limita era 29 iulie iar eu am fost pe 30 :troll
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

19 Aug 2015, 23:08

Așa mi-a spus și mie rața aia de la secretariat...
Daaaa, liniștit, și-n toamnă poți merge!
... eu și încă vreo 2-3 din clasă n-am beneficiat, restul au luat vreo 400 lei timp de 8 luni :))
Rața!

Legea somajului pentru absolventii de liceu prevede depunerea actelor in termen de 60 zile de la absolvire, fara a lua in seama sustinerea examenului de bacalureat

Absolventii care nu depun actele necesare intocmirii dosarului de somaj in termenul de 60 de zile de la absolvire nu pot beneficia de indemnizatia de somaj, conform celor scrise in Legea 76/2002, insa dupa acest termen, daca intocmesc dosar pentru somer neindemnizat, ceea ce inseamna ca nu beneficiaza de indemnizatie de somaj, dar este persoana in cautarea unui loc de munca, va putea beneficia de dreptul de a urma cursuri de formare in limita locurilor disponibile la agentia de ocupare a fortei de munca de pe raza localitatii/ sectorului unde isi are domiciliul stabil.


Adică n-ai bani, dar te lasă să te înscrii la AJOFM pentru cursuri din alea fantomă finanțate de uniunea europeană, de specializare.
Pozitia mea preferata este CEO.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information