Inginer IT.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Challenger.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2530
Joined: 07 Dec 2014, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Super Moderator
Nume anterior: whisTle
Puncte: 1.7 / 3
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Aug 2015, 15:42

Puteți să-mi dați mai multe detalii despre acest domeniu?
Cu ce se ocupă un inginer it și cam cât câștigă + ce cursuri trebuie urmate? etc..
NU sunt intermediar.

Dacă ai nevoie de ajutor pe forum dă-mi un PM şi rezolvăm.

REGULAMENT FORUM

RECLAMAȚII MODERATORI

RECLAMAȚII PM
Activitate scăzută
RoyalServer 2
User avatar
Ovidiu2k4
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 271
Joined: 09 Sep 2009, 09:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Restrictie PM
Has thanked: 33 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2015, 15:58

Domeniul IT e unul dintre cele mai platite, acum depine si unde lucrezi. Inginer nu devii peste noapte sau dupa 6 luni de cursuri. Pentru orice specializare in inginerie, fie ea electrica, fie civila, medicala, economica, it ,etc. ai nevoie de facultate.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

31 Aug 2015, 16:12

La 15 ani ai tai mai ai ce toci coatele pe bancile scolilor pentru a ajunge pana la studentie.E foarte greu sa ajungi acolo si nu stii daca iti vei gasi job platit, in tara nici o sansa.Am un prieten care lucreaza pe 7 milioane(vechi), la reparatii componente pc, tablete...etc.Zice ca face doar din placere si alta ocupatie nu are cu facultate.Mai am un var care a terminat electrotehnica si care sta acasa nu lucreaza nicaieri.
Acolo trebuie mancat matematica si fizica pe paine, nu sa ramaneti repetenti din generala si visati sa ajungeti nu stiu unde.

PS. Mai bine te faci preot, castigi bani frumosi acolo.Ia legatura cu Fantasy :troll
User avatar
Challenger.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2530
Joined: 07 Dec 2014, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Super Moderator
Nume anterior: whisTle
Puncte: 1.7 / 3
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Aug 2015, 16:27

Am întrebat mai mult de curiozitate..
Și repetent/corigent nu am fost.

Iar preot nici nu mă gândesc :))
NU sunt intermediar.

Dacă ai nevoie de ajutor pe forum dă-mi un PM şi rezolvăm.

REGULAMENT FORUM

RECLAMAȚII MODERATORI

RECLAMAȚII PM
Activitate scăzută
OutsideWoX
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 05 Jul 2015, 19:53
Detinator Steam: Da
SteamID: outsidebbr
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Aug 2015, 21:36

Este un domeniu din care se castiga foarte bine, dar trebuie sa te duca mintea :) . Ar trebui sa urmezi o facultate care are aceasta specializare, spre exemplu Politehnica din Timisoara, mai precis sectia AC (Automatica si Calculatoare). Am un vecin care e inginer, mai precis programator, castiga foarte bine, peste 2000E, aici in tara. Mult succes
User avatar
Challenger.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2530
Joined: 07 Dec 2014, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Super Moderator
Nume anterior: whisTle
Puncte: 1.7 / 3
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Aug 2015, 22:28

Mulțumesc,cred că am destule informații :))
NU sunt intermediar.

Dacă ai nevoie de ajutor pe forum dă-mi un PM şi rezolvăm.

REGULAMENT FORUM

RECLAMAȚII MODERATORI

RECLAMAȚII PM
Activitate scăzută
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

31 Aug 2015, 22:53

Este platit bine daca esti bun.
In rest esti platit la fel de bine ca omu de la McDonalds. (~500 de euro)

Facultatea nu are prea multe deaface cu informatica in viata reala, nu te prea intereseaza matematica si algoritmii care se predau, te intereseaza putin structurile de date si algoritmii de interviu. Ca sa iei interviul iei o carte care prelucreaza interviurile si inveti mai mult din ea decat din 3-4 ani de facultate.

In rest astea cu 2000 de euro pe ochi frumosi is povesti, nu castigi tu mai mult de 1000 de euro din IT in Romania cu diploma in toata Europa daca nu ai si facultate si experienta. Freelancing-ul e o optiune buna sa iti rotunjesti veniturile altcumva.
OutsideWoX
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 05 Jul 2015, 19:53
Detinator Steam: Da
SteamID: outsidebbr
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Aug 2015, 23:32

IsTI37 wrote:Este platit bine daca esti bun.
In rest esti platit la fel de bine ca omu de la McDonalds. (~500 de euro)

Facultatea nu are prea multe deaface cu informatica in viata reala, nu te prea intereseaza matematica si algoritmii care se predau, te intereseaza putin structurile de date si algoritmii de interviu. Ca sa iei interviul iei o carte care prelucreaza interviurile si inveti mai mult din ea decat din 3-4 ani de facultate.

In rest astea cu 2000 de euro pe ochi frumosi is povesti, nu castigi tu mai mult de 1000 de euro din IT in Romania cu diploma in toata Europa daca nu ai si facultate si experienta. Freelancing-ul e o optiune buna sa iti rotunjesti veniturile altcumva.
Conteaza mult si factatea urmata, asa e romanul, se uita la ce scrie pe hartie, nu la ce stii.

Cat despre matematica si algoritmi, imi permit sa te contrazic, lucrez cot la cot cu un programator si matematica conteaza foarte mult, la fel si algoritmii.

La salariu ai dreptate, iti trebuie experienta sa castigi mult, dar poti ajunge la peste 2000€ in cativa ani, tipul pe care il cunosc a inceput de la 2000-2500 lei, dar in prezent ia aproximativ 10000 lei.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

31 Aug 2015, 23:39

Mai bine devii PFA...
Eu de exemplu sunt la calculatoare ,pe mine nu ma intereaza c++,doar baza pentru sql si java si sa invat din greu php, eu ma tind catre php,sql si java plus vb si seo, parerea mea mai bine pfa decat angajat la o firma.
OutsideWoX
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 05 Jul 2015, 19:53
Detinator Steam: Da
SteamID: outsidebbr
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Aug 2015, 23:44

sergiu4995 wrote:Mai bine devii PFA...
Eu de exemplu sunt la calculatoare ,pe mine nu ma intereaza c++,doar baza pentru sql si java si sa invat din greu php, eu ma tind catre php,sql si java plus vb si seo, parerea mea mai bine pfa decat angajat la o firma.
In loc de PHP, ti-as recomanda JavaScript, e mult mai ok + e client-side si sunt o gramada de librarii, gen jQiery, AngularJS care iti permite sa lucrezi si pe server. Daca ai de gand sa programezi pentru web, ti-as recomanda sa te uiti putin si peste CGI, poti folosi programe/scripturi programate in C++ pe web. Bafta!
User avatar
Ovidiu2k4
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 271
Joined: 09 Sep 2009, 09:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Restrictie PM
Has thanked: 33 times
Been thanked: 10 times

31 Aug 2015, 23:51

IsTI37 wrote:Este platit bine daca esti bun.
In rest esti platit la fel de bine ca omu de la McDonalds. (~500 de euro)

Facultatea nu are prea multe deaface cu informatica in viata reala, nu te prea intereseaza matematica si algoritmii care se predau, te intereseaza putin structurile de date si algoritmii de interviu. Ca sa iei interviul iei o carte care prelucreaza interviurile si inveti mai mult din ea decat din 3-4 ani de facultate.

In rest astea cu 2000 de euro pe ochi frumosi is povesti, nu castigi tu mai mult de 1000 de euro din IT in Romania cu diploma in toata Europa daca nu ai si facultate si experienta. Freelancing-ul e o optiune buna sa iti rotunjesti veniturile altcumva.

Te rog eu trezeste-te..McDonalds ~ 500 de euro? Plus ca daca tu nu stii de salarii de 2000 de euro in Romania, asta nu inseamna ca sunt povesti.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information