Spatiu

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Nigga
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 147
Joined: 28 Aug 2015, 20:15
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0

03 Sep 2015, 15:22

De ce spatiu e infinit? Cum sa facut spatiu? Si da ca nu egzista?
RoyalServer 2
User avatar
Raul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2339
Joined: 03 Feb 2012, 11:33
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/raulll
Reputatie: Fost administrator
Location: Germany
Has thanked: 44 times
Been thanked: 121 times

03 Sep 2015, 15:33

Universul nu e infinit, il numim noi "infinit" pentru ca nu avem cum sa iesim din el. Cred ca singura modalitate sa aflam cat e de mare ar fi sa iesim din el..ceea ce e imposibil, dar ce stim e ca universul e intr-o continua extindere. Documenteaza-te despre big bang si vei afla cum a aparut
Cum adica daca nu exista? Planeta noastra rezida in spatiu gol, dar acel spatiu masoara ceva, mai exact niste particule care nu ai cum sa le vezi pentru ca apar si dispar la niste intervale de timp incat nu apuci sa le vezi
Universul e 70% materie neagra si 30% energie neagra
@Mutat in spiritualitate
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

03 Sep 2015, 16:50

Nu stim, exista mult prea multe probleme in legatura cu dimensiunea spatiului. Eu nu cred in infinit in lumea in care traim, matematic infinitul este bun (practic ne uitam care infinit este mai mare iar aici e vorba de teoria seturilor), in realitate nimic nu tine infinit de mult sau este infinit dar acest infinit este doar matematic, in realitate ceva devine o limita, gen timpul sau energia. Teoria relativitatii, distorsionarea spatiului si timpului, adica compresia celor 3 dimensiuni in 2 sau o dimensiune (un punct) complica mult intrebarea iar daca ne gandim ca s-ar putea sa fie 4,5 sau nu stim cate dimensiuni nimeni nu iti poate raspunde.

Big bang-ul este cea mai plauzibila varianta, problema e ca nu stim ce era big bang-ul, aia de la CERN lucreaza la asta dar suntem departe de raspunsuri.
Exista problema cu materia neagra si energia neagra, acum sa nu te gandesti ca e vorba de ceva negru, e vorba de lucrurile care matematic trebuie sa existe dar nu le putem vedea sau detecta decat prin interactia cu lumea pe care o vedem, adica universul in loc sa incetineasca si sa se raceasca accelereaza si se extinde chiar foarte rapid, ceea ce e imposibil fara energie externa. Adica am putea sa o numim materie/energie fantoma mai corect spus.

Dupa cum am spus spatiul este relativ, putem spune ca nu exista spatiu intr-o singura dimensiune (intr-o gaura neagra, dar acolo nu mai sunt valabile legile fizicii). In rest cat timp avem 2 puncte de reper sau mai multe avem un spatiu. In mecanica cuantica exista principiul ca nu putem afla deodata cu aceeasi precizie pozitia si viteza unei particule deci iar avem o problema destul de mare. De aici reiese ca totul trebuie sa se miste indiferent de cata energie are (adica la absolut 0 grade particulele trebuie neaparat sa se miste), de aici reiese si un raspuns legat de spatiu, adica daca nu e distorsionat spatiul trebuie sa fie destul de mare incat particulele sa se poata misca mereu, in caz contrar ajungem iarasi la singularitatea din gaura neagra unde iar se schimba regulile.
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6283
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 185 times
Been thanked: 792 times
Contact:

04 Sep 2015, 01:22

Nigga wrote:De ce spatiu e infinit? Cum sa facut spatiu? Si da ca nu egzista?
Timpul exista ca sa nu se-ntample toate odata, iar spatiul ca sa nu ti se intample toate tie.

https://www.facebook.com/dezvoltareonline?ref=hl
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

13 Sep 2015, 20:12

Laur eXtream wrote:
Nigga wrote:De ce spatiu e infinit? Cum sa facut spatiu? Si da ca nu egzista?
Timpul exista ca sa nu se-ntample toate odata, iar spatiul ca sa nu ti se intample toate tie.

https://www.facebook.com/dezvoltareonline?ref=hl
Hahahahahaha, cel mai bun raspuns! =)))))))))

Efectiv ti-ai bagat ceva in ce a scris isti :)))))))
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information