Abonament

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
sN1kkeRs.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1058
Joined: 19 Sep 2013, 19:43
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: bzk15
Location: Brăila
Has thanked: 124 times
Been thanked: 37 times

20 Sep 2015, 22:31

Am un prieten care a cumpărat un Sony Z2 de la Orange cu abonament a plătit primele 2 luni şi apoi nu le-a mai plătit, are facturi acasă de 50 de milioane şi mi-a spus că nu le mai plăteşte, ce poate păţi? văd că o ţine aşa de ceva timp, telefonul nu îl mai are.. l-a spart.

ce poţi păţi dacă faci aşa şi nu mai plăteşti facturile, schimbi cartela etc.. ??
sange#
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 309
Joined: 28 Jan 2015, 20:18
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ROMANIA.HELLDEVIL.RO
SteamID: sange#
Fond eXtream: 0
Contact:

20 Sep 2015, 22:32

Nu se intampla nimic, dar nu o sa mai faca alt abonament dupa acel nume/cnp pana nu va plati datoriile
User avatar
Lastride
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1044
Joined: 13 Jul 2010, 12:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Living
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: mafyotu19
Location: Valcea
Has thanked: 13 times
Been thanked: 23 times
Contact:

20 Sep 2015, 22:35

@sange , dar la cumparare de abonament nu se semneaza un contract ? Contractul ala nu are anumite clauze in el ? Gen pentru nerespectare ? Eu cred ca il pot chema in instanta.
ImageImage
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

*Atentie la cei care spun ca sunt EU si vor sa faca tranzactie.Mai multe cazuri am intalnit saptamana asta.Singurul meu id este: [email protected]
sange#
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 309
Joined: 28 Jan 2015, 20:18
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ROMANIA.HELLDEVIL.RO
SteamID: sange#
Fond eXtream: 0
Contact:

20 Sep 2015, 22:38

ehh.. asa credeam.. am patit si nu am mai platit :)) ei dubleaza abonamentul daca nu il platesti 1-2 luni..
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Sep 2015, 22:39

E cam dereglat omul, o ii vina executor judecatoresc la 100 de milioane care o sa ii blocheze toate conturile pana nu isi plateste datoria, sechestru pe bunurile personale daca are si proprire pe salariu.
Adica nu va mai putea avea nici un cont bancar, va trebui sa mai plateasca 3000 de lei firmei care il va executa si daca mai e destul de destept sa ii dea in judecata o sa mai plateasca 5000 de lei fiindca mai mult ca sigur va pierde procesul.

Adica daca are masina ii va fi luata masina de pe strada si vanduta la licitatie de pe o saptamana pe alta. Daca are salariu va primi cu 50% mai putin pana plateste cei 10000-15000 lei. Depinde de norocul fiecaruia, pentru 1000-2000 de lei nu se ocupa executorii fiindca folosesc un soft care calculeaza cele mai profitabile datorii. Daca ai o datorie de 10000 de lei fi sigur ca o sa te sune zi si noapte sa o platesti de pe o saptamana pe alta, in caz contrar o patesti urat de tot.

Legal poate scapa doar daca timp de 3 ani de la contract nu au cu ce sa-l execute si softul automat nu il marcheaza pentru recuperare, dupa 3 ani se subscrie datoria.
fecoop
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 43
Joined: 04 Sep 2015, 18:58
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

20 Sep 2015, 22:44

Sau daca trece trei ani, se prescrie datoria si a scapat.
User avatar
sN1kkeRs.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1058
Joined: 19 Sep 2013, 19:43
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: bzk15
Location: Brăila
Has thanked: 124 times
Been thanked: 37 times

20 Sep 2015, 22:54

lol.... mai am o prietenă care are abonament tot la Orange şi nu a mai plătit de 7 ani şi are doar 6 mil, exact ca mai sus nu mai are telefonul şi nu a mai plătit nimic
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Sep 2015, 22:57

sN1kkeRs. wrote:lol.... mai am o prietenă care are abonament tot la Orange şi nu a mai plătit de 7 ani şi are doar 6 mil, exact ca mai sus nu mai are telefonul şi nu a mai plătit nimic
Datoriile mici nu sunt marcate in cei 3 ani in care au dreptul sa te execute, dupa nu il intereseaza pe nimeni, eventual firme fantoma vor incerca sa recupereze datoria cu intimidare dar fara baza legala.

Dar daca iti iei un telefon de 3000 de lei, un abonament de 50 de euro si nu platesti un an iar ei au dovezi ca nu ai platit si tu nu ai dovezi sa confirmi contrariul sa nu crezi ca ramai cu basma curata, practic agentul recuperator ia 10% din suma in buzunar, deci daca esti agent trebuie sa fi nebun sa nu recuperezi 10000 de lei o data ce apare in baza ta de date ca recuperabil ca doar primesti 1000 de lei pentru 2 ore de munca.
User avatar
Edi.
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 5391
Joined: 08 Jul 2009, 08:38
Detinator Steam: Da
SteamID: Hozzakwaz
Reputatie: Nume anterior: Eddy ;X
eXtream Mod
Fost Intermediar
Location: Botoşani / Iaşi
Has thanked: 109 times
Been thanked: 247 times
Contact:

20 Sep 2015, 23:41

Isti lucrez la Orange si stiu ca daca depaseste 50 de mil il cheama in instanta. Nu am inntampinat pana acum cazuri de genul dar zic ce am auzit de la colegi.
Image
sange#
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 309
Joined: 28 Jan 2015, 20:18
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ROMANIA.HELLDEVIL.RO
SteamID: sange#
Fond eXtream: 0
Contact:

21 Sep 2015, 14:30

Edi. wrote:Isti lucrez la Orange si stiu ca daca depaseste 50 de mil il cheama in instanta. Nu am inntampinat pana acum cazuri de genul dar zic ce am auzit de la colegi.
Poti da euro sau ceva? :)))
User avatar
anaconda
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1020
Joined: 31 Jan 2015, 23:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Membru club eXtreamCS (20 luni)
Fond eXtream: 14
Location: Iasi

21 Sep 2015, 14:38

daca e vorba de sume mari o sa fie aiurea
nu te vor lasa asa usor sa scapi, gandeste-te daca ar face toti asa ce ar mai fi
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

21 Sep 2015, 15:14

O sa-si dea el casa sau masina :)) Nu merge sa te pui cu ei, contractul e contract, iar telefonul nu e o problema.. Poti vorbii cu ei sa-ti dea altul.
II s-a intamplat mamei mele.. A mers in Grecia si dupa 2 ani "amenda".. vreo 500-1000 de euro a dat atunci..
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information