contract vanzare cumparare [rezolvat]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
dolse1
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 283
Joined: 25 Sep 2014, 21:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: dsstar2
Fond eXtream: 0
Contact:

09 Nov 2015, 00:18

Buna am o nelamurire
Deci am pus un anunt Cu un 5s ,am gasit un cumparator cica e avocat si voia sa facem contract de vanzare cumparare a telefonului ca ii deconteaza CAS-UL telefonul daca il trece pe firma.
Este posibil asa ceva?
Gen daca el depisteaza probleme la telefon ,ar venii inapoi dupa bani? Telefonul l -a verificat cca 30 minute
Tin sa precizez ca in contractul ala ce la facut de mana pe o foaia alba ,a scris doar numele meu numele lui cu prefixu de "avocat pop bla bla" ca ii vand un 5s +accesorii si ca am primit banii, si suma scrisa , dupa care am semnat , nu zice nimic de starea telefonului .
Gen vreau sa stiu daca poate sa imi faca ceva cu foaia aia , gen sa ma lase fara tel si fara bani sau sa aduca telu inapoi si sa imi ceara banii etc
Last edited by Yeezus on 09 Nov 2015, 21:43, edited 2 times in total.
Reason: Topic marcat ca [rezolvat].
My server: -->
Image
RoyalServer 2
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

09 Nov 2015, 00:20

Ai citit tot cu atenție?
E posibil să-ți fi pus clauze ascunse ( sau ceva de genul ).
De obicei dacă-ți dă mai multe foi te pune să le semnezi pe toate.
E avocat, dacă e priceput poate să te lase fără tot găsind diferite motive, depinde de capacitatea lui de gândire și modul de lucru + relații.
dolse1
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 283
Joined: 25 Sep 2014, 21:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: dsstar2
Fond eXtream: 0
Contact:

09 Nov 2015, 00:22

O scris cateva randuri pe o foaie a4 alba, am citit nu o scris altceva , nici daca e nou sau folosit sau nimic,
Nu mi s o parut a fi priceput ,era batran si pe langa asta telu a fost luat de fiuso ,el mi. A platit el a verifixat telu si il luase pentru prietenasa ca am auzit zicandu. I la tel ca i. O cumparat telefon. Taicaso adixa avocatu doar facuse foaia aia obosita .
Si pana la urma e posibila faza cu CAS-UL? (ce a se) sa stiu sa nu ma ating de bani
My server: -->
Image
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

09 Nov 2015, 00:32

Ii face o reducere de 5% cu CAS.

Asa era contractul de V-C?
CONTRACT DE VÂNZARE-CUMPĂRARE

Încheiat astăzi ................
la ....................................

I. PĂRŢILE CONTRACTANTE
1.1. D ........................................................................., domiciliat în ...................................................., str. ................................... nr. .............., bloc .........., scara .........., etaj .........., apartament ......., sector/judeţ ......................., născut la data de (ziua, luna, anul) ................................................... în (localitatea) .............................. sector/judeţ .................................., fiul lui ................................ şi al ........................, posesorul buletinului (cărţii) de identitate seria ........, nr. ..........................., eliberat de ......................., cod numeric personal .................................., în calitate de vânzător, pe de o parte, şi
1.2. D ........................................................................., domiciliat în ......................................................, str. ................................... nr. .............., bloc .........., scara .........., etaj .........., apartament ........., sector/judeţ ......................, născut la data de (ziua, luna, anul) .................................................... în (localitatea) ................................ sector/judeţ ............................., fiul lui ................................... şi al ..........................., posesorul buletinului (cărţii) de identitate seria .......... nr. ........................ eliberat de .........................., cod numeric personal .............................................., în calitate de cumpărător, pe de altă parte,
au convenit să încheie prezentul contract de vânzare-cumpărare cu respectarea următoarelor clauze:
II. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Eu, vânzătorul vând cumpărătorului următorul bun (se descrie bunul sau bunurile ce formează obiectul vânzării pentru a nu exista nici o neclaritate).
Bunul pe care îl vând este proprietatea mea (dobândit prin contractul de vânzare-cumpărare, donaţie, schimb. etc., autentificat sub nr. .................................... din .......................... la ...................... şi transcris în registrul de transcipţiuni şi inscripţiuni sub nr. ................................ din ........................ la ................................ sau înscris în cartea funciară ................................. .
III. PREŢUL CONTRACTULUI
3.1. Preţul vânzării este de ........................... lei, care a fost achitat integral astăzi, data autentificării prezentului contract (sau se va plăti în modul următor: ........................).
IV. OBLIGAŢIILE PĂRŢILOR
4.1. Vânzătorul garantează pe cumpărător împotriva oricărei evicţiuni, cât şi împotriva viciilor ascunse.
4.2. De asemenea, vânzătorul garantează pe cumpărător că bunul vândut nu este sechestrat, ipotecat sau gajat, aşa cum reiese din certificatul nr. ...................... din data de ....................... eliberat de grefa judecătoriei ......................... .
4.3. Cumpărătorul declară că a cumpărat bunul descris mai sus la preţul de .........................................
şi se obligă a-l plăti integral (sau în condiţiile descrise mai sus).
V. CLAUZE FINALE
5.1. Taxele cu privire la cheltuielile vânzării (autentificarea actului, taxe de timbru, transport etc.), vor fi achitate potrivit acordului încheiat între părţi.
5.2. Prezentul contract de vânzare-cumpărare a fost încheiat într-un număr de ................... exemplare, din care ...................... astăzi ........................ data semnării lui.

VÂNZĂTOR

CUMPĂRĂTOR
Image
dolse1
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 283
Joined: 25 Sep 2014, 21:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: dsstar2
Fond eXtream: 0
Contact:

09 Nov 2015, 00:37

Mersi
Referitor la cealalta problema ,ar putea sa. Mi reproseze sau sa imi ceara banii inapoi ca are ceva telu?
Edit:nici pe departe nu era asa complex ,doar numele.,ce vind in valoare de , ca el mi. O dat banii si ca eu semnez ca i. Am primit dau cevs de genu.
Nici decum atatea date , nici de starea telefonului, nimic
Ma adresez altfel :mi. O facut contract de vanzare cumparare la telefon , ce poate da faca cu el?
Edit: persoana cu problema nu sunt eu , ci o cunostinta, persoana e minora , nu trebuie acordul sau prezenta unui parinte/tutore la un astfel de contract in care un minor vinde ceva:?
My server: -->
Image
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

09 Nov 2015, 01:34

Nu are nimic si nu iti impune nici o obligatie daca nu iti scrie concret, hartia este necesara la firme cand se cumpara de la persoane fizice. Trebuie sa ai si tu o copie.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

09 Nov 2015, 09:43

...
Last edited by AGSQ on 09 Nov 2015, 23:09, edited 1 time in total.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
dolse1
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 283
Joined: 25 Sep 2014, 21:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: dsstar2
Fond eXtream: 0
Contact:

09 Nov 2015, 21:41

Deci ii ok,se poate da t.c mersi
My server: -->
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information