Windows sau Linux ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
reloadedd.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 07 Sep 2014, 11:30
Detinator Steam: Da
CS Status: #Fara status , ca se fura !
Detinator server CS: #In curand!
Fond eXtream: 0
Location: C:\WINDOWS\system32
Contact:

16 Nov 2015, 21:31

Salut eXtreamCS ! De curand sunt interesat de sa-mi bag linux . De ce ? Pentru ca am un pc slab ,imi merge cam greut (desi am xp),am avut si o varianta de windows xp buna,dar nu mai stiu ce am facut cu cd . In fine,ideea este daca linux mi-ar merge mai bine decat windows. Am citit putin despre el,am vazut si niste videoclipuri si pare ok . As vrea sa stiu :
1.Linux mi-ar merge mai bine decat Windows Xp Sp3 ?
2.Am un CD cu drivere ( de cand am cumparat pc-ul ) . Acesta mi-ar merge pe ubuntu ? Sau daca nu merge asta,as putea sa-mi gasesc drivere,sau nu are nevoie de drivere ?
3. Ce versiune de ubuntu imi recomandati pentru urmatoarea configuratie ( as vrea o versiune care sa-mi mearga bine ) :
| Afiseaza codul
RAM : 1 GB
Procesor : AMD Sempron(tm) Procesor LE-1150 , MMX , 3DNOW, ~2.2Ghz ( overcloackat de la 2.0Ghz)
Placa video : NVIDIA GeForce 6150SE nForce 430 ( 128 MB )
4. As gasi unele aplicatii pentru ubuntu ,cum ar fi Photoshop-ul , After Effects-ul , Yahoo Messenger , Skype( am citit undeva ca le-as putea gasi ) ?

Cam atat,daca aveti obiectii,sfaturi puteti sa-mi spuneti . Multumesc anticipat !
[-]--------------------------------------------------------[-]-------------------------------------------------------------------[-]
Contact :
| Afiseaza codul
[Y!M] : [email protected] | [Skype] : reloaded.ionut
[-]--------------------------------------------------------[-]-------------------------------------------------------------------[-]
RoyalServer 2
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Nov 2015, 21:50

Foloseste lubuntu, mi se pare cea mai buna distributie light, am folosit-o cu succes pe pc-uri mai vechi, dupa ce o configurezi merge si arata foarte bine. (dar doar pentru browsing, editare text si cateva jocuri mai light)
Nu iti va merge neaparat mai bine, pc-ul tau e mult prea vechi si recomandarea mea e ca ar trebui 'sa il arunci la gunoi'. Ma indoiesc ca iti ruleaza bine youtube orice ai face.
Un telefon depaseste calculatorul tau cu mult si asta spune multe.

Windows XP SP3 fara antivirus este mult mai bun daca vrei si jocuri sau aplicatii normale (dar fara antivirus windows-ul tau va tine cam o luna). Cu driverele pe lubuntu vei avea probleme 100%, dar driverele incluse sau driverele nvidia legacy te vor ajuta putin, e cam egal, dar pe windows rulezi mult mai usor ce vrei sa rulezi, daca nu iti place sa experimentezi iti zic sigur ca vei reinstala linux-ul de 10 ori pana vei invata cum merge.

Da, ai skype pe linux, in locul lui yahoo ai pidgin, in locul lui photoshop ai gimp, in locul lui after effects nu stiu ce ai dar stiu sigur ca oricum nu prea ai ce face in after effects cu pc-ul tau.

In concluzie daca ai orice sansa sa iei un pc sau laptop in rate fara dobanda de minim 1500 de lei profita de ocazie. Eu mi-am luat pc-ul pe componente, mi-a luat 3 luni pana am strans banii pentru fiecare componenta.
User avatar
reloadedd.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 07 Sep 2014, 11:30
Detinator Steam: Da
CS Status: #Fara status , ca se fura !
Detinator server CS: #In curand!
Fond eXtream: 0
Location: C:\WINDOWS\system32
Contact:

16 Nov 2015, 22:33

Multumesc pentru parere,mai astept si altele . Insa eu tot nu am aflat care versiune de ubuntu este mai buna pentru mine,si cu driverele ce pot face ca sa mearga ?
[-]--------------------------------------------------------[-]-------------------------------------------------------------------[-]
Contact :
| Afiseaza codul
[Y!M] : [email protected] | [Skype] : reloaded.ionut
[-]--------------------------------------------------------[-]-------------------------------------------------------------------[-]
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

17 Nov 2015, 02:10

reloadedd. wrote:Multumesc pentru parere,mai astept si altele . Insa eu tot nu am aflat care versiune de ubuntu este mai buna pentru mine,si cu driverele ce pot face ca sa mearga ?
Ultima versiune de lubuntu, http://lubuntu.net
Ubuntu nu e bun pentru sistemul tau, cere mult prea multe resurse.
Pentru drivere cauta pe google.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot] and 364 guests