Tigara electronica

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
snakke.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 24 Dec 2015, 00:49
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Dec 2015, 00:43

Este cineva aici care a reusit sa se lase de fumat cu ajutorul tigarii electronice?
RoyalServer 2
CRISZLY
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4045
Joined: 14 May 2014, 17:49
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Itsirc
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Been thanked: 69 times

29 Dec 2015, 13:55

snakke. wrote:Este cineva aici care a reusit sa se lase de fumat cu ajutorul tigarii electronice?
Te poti lasa si fara o tigara electronica, nu-i nevoie de asa ceva. Trebuie sa crezi in tine si o sa poti.
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

29 Dec 2015, 15:58

Tu vrei sa te lasi de tigara normala apucandu-te de tigara electronica ? :))
Daca vrei sa te lasi, pur si simplu nu mai pui in gura nimic.
User avatar
Qwartz
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 204
Joined: 16 Mar 2015, 14:51
Detinator Steam: Da
CS Status: --
SteamID: /id/justqwartz/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Dec 2015, 16:05

Tigara electronica e mai rea ca cea normala,exact cum spun cei de sus poti sa te lasi si fara tiagare electronica .
ImageImage
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

29 Dec 2015, 16:54

Qwartz wrote:Tigara electronica e mai rea ca cea normala,exact cum spun cei de sus poti sa te lasi si fara tiagare electronica .
Serios? Ia explica-ne, cum? 8->
User avatar
MMDJ.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 336
Joined: 29 Aug 2014, 21:52
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Giurgiu

29 Dec 2015, 17:20

Am încercat, dar nu cu ajutorul ei am reușit.

E mai rea decât țigara normalã, îți face apã la plãmâni.
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

29 Dec 2015, 17:25

MMDJ. wrote:Am încercat, dar nu cu ajutorul ei am reușit.

E mai rea decât țigara normalã, îți face apã la plãmâni.
Daca vapezi ca un nesatul in continuu, probabil ca da. Dar casual, n-are nimic.
User avatar
Stereo#
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 899
Joined: 10 Jun 2015, 19:15
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

29 Dec 2015, 17:36

Arion wrote:
MMDJ. wrote:Am încercat, dar nu cu ajutorul ei am reușit.

E mai rea decât țigara normalã, îți face apã la plãmâni.
Daca vapezi ca un nesatul in continuu, probabil ca da. Dar casual, n-are nimic.
O sa vapezi daca fumezi tigari si apoi te dai pe electronica , e mult mai slaba chiar si cu aroma de 24 .
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

29 Dec 2015, 18:29

Stereo# wrote: O sa vapezi daca fumezi tigari si apoi te dai pe electronica , e mult mai slaba chiar si cu aroma de 24 .
Tin sa te contrazic, daca iei de 24 e mai tare ca marlboro. Daca eu iau de 18, si cand mai trag din ea si amicii(ei fumeaza), zic ca e prea tare.
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
busted
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2878
Joined: 30 Jul 2010, 12:44
Detinator Steam: Da
SteamID: busteeeeeeeeeed
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Fost Moderator
Location: Iasi
Has thanked: 40 times
Been thanked: 61 times
Contact:

29 Dec 2015, 18:33

eu cand am luat era de 30 si stiu ca mi-a rupt plamanul,dupa luam de 1.2 parca. Nu te ajuta sa te lasi,o sa fumezi ca spartul din ea un timp dupa care te apuci iar de tigari normale ca te plictisesti de ea sau o strici. Incearca intai sa fumezi mai putin,din ce in ce mai putin si usor,usor te lasi. Daca iesi des cu prietenii prin baruri si ei fumeaza n ai cum sa te lasi mai mult de o saptamana 2
snakke.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 24 Dec 2015, 00:49
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

30 Dec 2015, 03:21

busted wrote:eu cand am luat era de 30 si stiu ca mi-a rupt plamanul,dupa luam de 1.2 parca. Nu te ajuta sa te lasi,o sa fumezi ca spartul din ea un timp dupa care te apuci iar de tigari normale ca te plictisesti de ea sau o strici. Incearca intai sa fumezi mai putin,din ce in ce mai putin si usor,usor te lasi. Daca iesi des cu prietenii prin baruri si ei fumeaza n ai cum sa te lasi mai mult de o saptamana 2
Cam asa ceva, am cumparat-o.. vreo 1 saptamana n-am fumat.. adica na vreo 2-3 fumuri asa aiurea doar sa le simt si cand am iesit am baut ceva tigara.. ***.. fumez de 8 ani.. incerc sa ma las dar nu pot
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

30 Dec 2015, 07:56

Ia-ti ceva calumea de minim 50-100W, mechanical box-urile is cele mai ieftine, poti sa iti faci chiar tu una dar vei da de probleme. E mult mai bine sa iti iei ceva kit de calitate.
6mg/12mg 50%PG + 50%VG cu lichide de calitate e o optiune foarte interesanta, nu lua ceva mai tare, nu ai nevoie, iti trebuie un vaporizator care sa scoata nori si nu te lasi de el in vecii vecilor. Daca iti trebuie throat hit mai tare nu iti trebuie mai multa nicotina ci iti trebuie o concentratie mai mare de PG sau 100% PG, in acest caz o sa simti ca tragi ace in gat dar unora le place. Nicotina oricum se absoarbe mult mai rapid decat cu tigara normala.

Orice citesti pe net negativ e o prostie daca nu e spus de cineva care vapeaza non-stop, nu iti face apa la plamani, chiar te deshidrateaza din mai multe motive si e recomandat sa bei ceva cand vapezi. Oricum ganditi-va putin inainte sa spuneti ceva, plamanii n-au nici o treaba cu apa, altfel oamenii n-ar putea trai in jungle/pe plaje. La ceea ce va ganditi ca apa in plamani inseamna infectie sau tuberculoza si e cu totul alt lucru. (nu zic ca nu poti face o infectie daca dai tuturor jucaria ta fiindca bacteriile si virusii intra mult mai usor in sange)
Problemele apar daca iti iei chinezarii ieftine sau nu iti faci tema de casa si crezi ca poti sa tragi dintr-o tigara electronica ca dintr-o tigara normala. Sunt multe variabile, gen putere, designul vaporizatorului, calitatea fitilului (cea mai buna optiune pentru arome de fructe e fitilul de ceramica, cea mai buna varianta pentru gust in general e bumbacul japonez pur), cat de bine este bobinata rezistenta si daca are sau nu un gust metalic. Trebuie sa fi atent si la calitatea lichidului si aromelor, nu sunt reglementate sau s-ar putea sa fiti alergic la ceva componenta a aromei. Respectiv unii oameni sunt sensibili la propilen glicol.

Asa ceva ar fi excelent pentru inceput deoarece are rezistenta de ceramica si design fara fitil care sa arda daca nu mai ai lichid, ceea ce are un gust foarte naspa (fitilul e insusi celula de ceramica la acest kit) si nu trebuie sa te temi nici de alte gusturi neplacute pe langa aroma lichidului, in plus vine cu tot ce ai nevoie inafara de baterii : https://www.vanguardsmoke.com/vaporesso ... p-448.html
Iti mai trebuie si baterii 18650, vezi https://www.fasttech.com/products/0/100 ... 7v-3400mah sau https://www.fasttech.com/products/1420/10002357/1628904 , trebuie sa fie neaparat originale si doar fasttech are reputatia ca vinde baterii panasonic/samsung originale.

Cat despre dependenta, daca esti dependent de tigari o sa incerci sa scoti nori de vapori timp de cateva ore prima data. Orice continut de nicotina ar contine lichidul tau, iti garantez ca dupa vreo 50 de nori una dupa alta o sa faci supradoza la nicotina si o sa te limitezi singur dupa. Acum nu zic sa iesi in oras si sa te dai mare prietenilor cu norii tai ca nu e o idee buna. Ideea e ca daca vrei ceva calumea pregateste-te sa dai vreo 500 lei pe jucarie + lichide.



Te lasi si fara, problema e cu durerea de cap. Eu zic ca e mult mai sanatoasa o tigara electronica (chiar daca ideal n-ai pune nimic in gura) fata de un pachet pe zi. E o diferenta uriasa intre smoala care ti se depune in plamani de la tigari si vaporii de apa/diferiti compusi ai aromelor daca neaparat vrei doza ta de nicotina. Tine minte totusi ca nu e neaparat mai ieftina decat tigara, de la anul se vor pune accize pe lichide iar jucariile originale nu sunt ieftine mai deloc.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information