Se merita ssd?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

07 Jan 2016, 22:51

Se merita. La GTA5/Fallout 4 sau jocuri mari SSD-ul conteaza destul daca ai deja un pc bun, dar se poate si fara.

Sunt mai multe moduri sa folosesti un SSD :
1. Iti iei mai multe SSD-uri ieftine gen Kingston si le pui in RAID 0 pentru a avea viteza dubla (dar marind sansa sa ti se corupa candva fisierele)
2. Iti iei mai multe SSD-uri si le pui in RAID 5 (cu un raid controller) pentru a avea spatiu mai mult (se adauga) si viteza si stabilitate. Dar daca ti se corup 1-2 SSD-uri trebuie refacut raid-ul.
3. Iti iei un singur SSD bun cu viteza mare pentru a avea si viteza si stabilitate mai mare in timp. (recomandat daca ai bani)

Prima optiune e foarte buna daca ai un UPS, fiindca fara risti sa ti se corupa toate datele la o cadere de curent si nu e viabil la laptop-uri. Adica 2 ssd-uri kingston sunt 400 lei, cand un ssd samsung e 400. Cele 2 ssd-uri kingston in raid 0 sunt mai rapide decat un singur ssd samsung.
A doua optiune e viabila la NAS-uri unde e necesar sa ai mai multa viteza, dar la un NAS linux poti folosi ZFS si memorie in loc de ssd-uri si sa ai o viteza mai mare deci iar nu e viabil.
A 3-a optiune e viabila pentru omul de rand, care vrea un SSD bun si stabil fara multa bataie de cap.

Eu am un Samsung 850 Evo si n-am probleme cu el, inca n-am citit nimic rau despre el pe net fata de Kingston (care a schimbat cip-urile in unele mai slabe ca sa faca mai mult profit) sau alte marci.
RoyalServer
Swizard.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 273
Joined: 18 Dec 2015, 12:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Restrictie PM
Fond eXtream: 0
Contact:

07 Jan 2016, 23:01

L-am luat astazi :D
Vad ca la specificatiile de pe pc garage e recomandat pentru gaming.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

07 Jan 2016, 23:07

Swizard. wrote:L-am luat astazi :D
Vad ca la specificatiile de pe pc garage e recomandat pentru gaming.
Fiecare SSD e recomandat, dar nu uita ca conteaza mult mai mult fiabilitatea decat la orice alta componenta. Iar Samsung si OCZ sunt singurii care ofera ce trebuie. (OCZ e mult mai scump)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information