Nuntile romanesti... :|

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
FratziW3AR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 197
Joined: 07 May 2016, 00:32
Detinator Steam: Da
CS Status: "Curtremur"
Fond eXtream: 0
Contact:

24 May 2016, 20:42

Dupa inmormantari, nuntile mi se par cele mai stupide evenimente care se organizeaza la noi in tara ! Asta seara cand am venit acasa de la munca am primit o scrisoare ( o invitatie de fapt ). Deschid plicul si vad o imagine cu un mire si o mireasa - era o invitatie cartonata ! "Costin si Denisa va invita la nunta..." Deja era un fel de blue screen pentru mine :)) Ar fi a doua nunta la care particip ( a treia daca se pune si cea a parintilor mei dar avea doar un an pe atunci ). Ok, pun mana pe telefon si caut in agenda "Varu.Costin" ( am agenda plina de Varu.Cristi, Varu.Costin, Varu.Andrei, Varu.Marius, etc,etc, vreo 20 veri ). "Salut Costine, am primit o invitatie la o nunta... ", ma rog I-am citit invitatia, el imi confirma ca mi-a trimiso, ca sunt asteptat pe 12 august la nunta, ca nu stiu ce...

Nu e prima nunta la care particip, anul trecut am mai fost la o nunta, tot a unui var de-al meu, mai mare cu 5 ani decat mine. Aceea nunta a fost un cosmar pentru mine :| ... rudele veneau la mine cu chestii de genu "Ce mare te-ai facut!", "Maine-poimaine te insori si tu", "Ce baiat frumos are Rodica (mama)", "Daca mai tii tu minte, nene, la nunta ma--tii, erai atat de mic si stateai langa paru ala din curte, la ma--ta mare si plangeai ca erai singurel ca toata lumea era ocupa cu nunta si ma--ta era imbracata mireasa, etc, etc". Tot felu de unchi si veri care vin si iti dau de baut, care te intreaba diverse chestii. Mai ales ca am mers cu o prietena la aceea nunta rudele mele ma tot intrebau cand ma insor cu aceea fata [ =)) ], daca e nevasta mea, daca aveam copii... am 22 de ani in pnm ce copii sa am ? :|

In vara se pare ca o sa fiu nevoit sa trec iar prin aceeasi chestie.... aceeasi rahat de nunta facuta la tara, intr-un cort, decorat cu baloane si flori din hartie creponata, cu aceeasi invitati tampiti, care nu isi vad de treaba lor... Sper ca de data asta n-o sa se imbete mirele si o sa urce pe scena sa urle in boxele alea de 800W "Asta seara te descentrez fa ! O sa ti-o bag pana la os sa tipi ca porcu la taiere" :| :( .... beat mort bineinteles.

Pe forumul asta am vazut ca sunt useri din diferite parti ale tarii, la voi cum se organizeaza nuntile ?
Last edited by FratziW3AR on 24 May 2016, 21:34, edited 1 time in total.
PC Hardware suport
  • Sfaturi si informatii despre componente PC
  • Modificari ale PC-urilor
  • Ajutor upgrade, tunning si overclock
  • Exemple de PC-uri pentru diferite standarde de folosire
  • Vrei sa ai parte de toate chestiile de mai sus ? Da click nu fi fraier :))
Atentie: In acel topic nu se ofera support pentru probleme hardware ale PC-ului tau, doar se ofera sfaturi si optiuni pentru persoanele care vor sa-si schimbe PC-ul sau componentele acestuia.

"Lasa sa fie bine ca sa nu fie rau !" G. Hagi :gusta
RoyalServer
User avatar
xBourne
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1537
Joined: 26 Jan 2014, 13:21
Detinator Steam: Da
CS Status: CS GO
Detinator server CS: Da
SteamID: xBourne
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (doua saptamani)
Location: Iasi
Has thanked: 3 times
Contact:

24 May 2016, 21:27

moldova , Iasi.
Nuntile civilizate . Cel putin la cele care am fost eu. Daca te imbeti ca porcul la o nunta.. ei se cred la club. Poarta te civilizat si spera sa fie diferita aceasta fata de cealalta
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

[regulia][/regulia]
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

24 May 2016, 21:29

Si in ardeal sunt nuntile civilizate. Cel putin la care am fost pana acum, au fost foarte ok.
FratziW3AR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 197
Joined: 07 May 2016, 00:32
Detinator Steam: Da
CS Status: "Curtremur"
Fond eXtream: 0
Contact:

24 May 2016, 21:41

Sa spunem ca si aici sunt destul de civilizate si aici vorbim strict in termeni romanesti. Sunt unele persoane care vin la aceea nunta sctrict pentru a analiza ce fac ceilalti invitati. Pur si simplu stau pe scaune si "scaneaza" efectiv pe ceilalti dupa care incep sa-i barfeasca... Nu numai ca ar trebui dati instant afara de la acel eveniment dar nici nu ar mai trebui invitati pe viitor. Sunt pur si simplu toxice acele persoane.

La nunta de anu' trecut veneau tot felu de persoane si povesteau intamplari de la nunta parintilor mei dupa care ma intrebau "mai iti aduci aminte?"... frate aveam un an ! Pardon ! Aveam 15 luni, mereu ma corecteaza mama cand aude ca aveam un an cand au facut ei nunta...

Nu voi face niciodata nunta ! O simpla cununie la primarie imi este suficienta. Nu vreau sa vina parinti, rude, nimeni. Decat eu, sotia, oficialii de la primarie si nasii, daca sunt 100% necesari, daca nu am sa merg doar eu cu viitoarea sotie.
PC Hardware suport
  • Sfaturi si informatii despre componente PC
  • Modificari ale PC-urilor
  • Ajutor upgrade, tunning si overclock
  • Exemple de PC-uri pentru diferite standarde de folosire
  • Vrei sa ai parte de toate chestiile de mai sus ? Da click nu fi fraier :))
Atentie: In acel topic nu se ofera support pentru probleme hardware ale PC-ului tau, doar se ofera sfaturi si optiuni pentru persoanele care vor sa-si schimbe PC-ul sau componentele acestuia.

"Lasa sa fie bine ca sa nu fie rau !" G. Hagi :gusta
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

25 May 2016, 01:59

Nuntile maghiare sunt foarte faine la tara, in general participa tot satul imbracat traditional si totul se face civilizat si profesional ca sa stie toata lumea ca e nunta in sat. Oamenii au grija la ce fac deoarece nuntile sunt de obicei in familie/vecini apropriati si se lasa bani/cadouri, respectiv se stie ca daca cineva a venit la nunta ta sau al cuiva din familie si tu esti obligat sa te duci la nunta celui care a venit la nunta ta. (cu mici exceptii) In rest cateodata mai iese o bataie sau o neintelegere dar nu ai cum sa prevezi aceste lucruri cand se consuma cateva zeci de litri de palinca.
Nuntile de la oras sunt niste simple formalitati, o intalnire la biserica si dupa un chef, un dans, niste lautari, masa festiva la un restaurant, cate ceva de baut (majoritatea oamenilor nici nu beau ca sunt cu masina). In anturajele civilizate se evita barfele din motive evidente...

Daca nu faci nunta in viitor nici nu te duce la vreo nunta daca nu e vorba de cel mai bun prieten al tau ca doar pierzi bani (ca doar nu te duci ca tot taranul cu 100 lei si mai si stai). Daca chiar vrei sa mentii respectul in familie le dai banii pe un meniu prin posta sau te prezinti si pleci.
alexanderrrrr
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1192
Joined: 09 Sep 2015, 23:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Fuck cs, let s play HS!
Detinator server CS: Fuck cs
Fond eXtream: 0
Contact:

25 May 2016, 08:29

nici eu nu suport sa ma duc la nunta, stai ca fraieru si te uiti cum unii oameni danseaza si se bucura pentru nimic. o nunta daca vrei, sa fie motiv de bucurie ca o poti f* , am vrut sa spun ca ai nevasta, fa tata ceva frumos, ca betii si orgii sunt peste tot. eu la nunta mea o sa fac ceva frumos, o sa si bem, dar o sa ne si bucuram.
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

25 May 2016, 14:41

IsTI37 wrote:Nuntile maghiare sunt foarte faine la tara, in general participa tot satul imbracat traditional si totul se face civilizat si profesional ca sa stie toata lumea ca e nunta in sat. Oamenii au grija la ce fac deoarece nuntile sunt de obicei in familie/vecini apropriati si se lasa bani/cadouri, respectiv se stie ca daca cineva a venit la nunta ta sau al cuiva din familie si tu esti obligat sa te duci la nunta celui care a venit la nunta ta. (cu mici exceptii) In rest cateodata mai iese o bataie sau o neintelegere dar nu ai cum sa prevezi aceste lucruri cand se consuma cateva zeci de litri de palinca.
Nuntile de la oras sunt niste simple formalitati, o intalnire la biserica si dupa un chef, un dans, niste lautari, masa festiva la un restaurant, cate ceva de baut (majoritatea oamenilor nici nu beau ca sunt cu masina). In anturajele civilizate se evita barfele din motive evidente...

Daca nu faci nunta in viitor nici nu te duce la vreo nunta daca nu e vorba de cel mai bun prieten al tau ca doar pierzi bani (ca doar nu te duci ca tot taranul cu 100 lei si mai si stai). Daca chiar vrei sa mentii respectul in familie le dai banii pe un meniu prin posta sau te prezinti si pleci.
E normal sa iti sustii traditiile etnice, maghiarule:)) huaaa

Ba eu am fost la nunti si de români si tigani si lipoveni da alea de la Bulgari au fost cele mai horor...dansuri urate,mancare turceasc,muzica balcanica cu formatii semi-afoane! Nu am fost la cele secuiesti dar am fost la una in care mirele era maghiar originar si nu am vazut nimic diferit fata de ce e la noi adica imbracati in costume traditionale cu muzica ardeleneasca si erau maghiari nu secui!
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
FratziW3AR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 197
Joined: 07 May 2016, 00:32
Detinator Steam: Da
CS Status: "Curtremur"
Fond eXtream: 0
Contact:

25 May 2016, 18:27

dDow wrote:
IsTI37 wrote:Nuntile maghiare sunt foarte faine la tara, in general participa tot satul imbracat traditional si totul se face civilizat si profesional ca sa stie toata lumea ca e nunta in sat. Oamenii au grija la ce fac deoarece nuntile sunt de obicei in familie/vecini apropriati si se lasa bani/cadouri, respectiv se stie ca daca cineva a venit la nunta ta sau al cuiva din familie si tu esti obligat sa te duci la nunta celui care a venit la nunta ta. (cu mici exceptii) In rest cateodata mai iese o bataie sau o neintelegere dar nu ai cum sa prevezi aceste lucruri cand se consuma cateva zeci de litri de palinca.
Nuntile de la oras sunt niste simple formalitati, o intalnire la biserica si dupa un chef, un dans, niste lautari, masa festiva la un restaurant, cate ceva de baut (majoritatea oamenilor nici nu beau ca sunt cu masina). In anturajele civilizate se evita barfele din motive evidente...

Daca nu faci nunta in viitor nici nu te duce la vreo nunta daca nu e vorba de cel mai bun prieten al tau ca doar pierzi bani (ca doar nu te duci ca tot taranul cu 100 lei si mai si stai). Daca chiar vrei sa mentii respectul in familie le dai banii pe un meniu prin posta sau te prezinti si pleci.
E normal sa iti sustii traditiile etnice, maghiarule:)) huaaa

Ba eu am fost la nunti si de români si tigani si lipoveni da alea de la Bulgari au fost cele mai horor...dansuri urate,mancare turceasc,muzica balcanica cu formatii semi-afoane! Nu am fost la cele secuiesti dar am fost la una in care mirele era maghiar originar si nu am vazut nimic diferit fata de ce e la noi adica imbracati in costume traditionale cu muzica ardeleneasca si erau maghiari nu secui!
@Isti: Daca ma crezi eu n-am stiu ca la nunti se dau bani, stiam ca se cumpara un cadou pentru miri dar nu ca se dau bani, era ceva de genu "cat lasi la masa" sau nu stiu cum. Anu' trecut le-am cumparat la miri o masina de spalat pentru ca am fost la ei acasa si am vazut ca nu aveau masina de spalat, casa era abia construita, neterminata in proportie de 60%, aveau doar un dormitor terminat, baia si bucataria. Viitorul living era doar tencuit iar jos era beton...
La un moment dat, pe la miezu noptii parca au inceput aia sa strige "40 de milioane de la nasi", "25 de milioane de la socrii mici", chestii d-astea si intreb si eu pe unu "Ce fac ma astia?" "striga daru'" mi-a raspuns ala. Il intreb iar "trebuie toti sa dam bani?" - "da ma toti", "si tu cat ai dat il intreb eu pe ala, "10 milioane" imi raspunde el. si am dat si eu tot 10 milioane, norocul meu ca avea 1500 de lei la mine, bani care erau pentru altceva, a doua zi plecam de la nunta la un mecanic sa-i platesc reparatiile la masina.

@dRow: Cand am terminat liceul m-am angajat pentru o scurta perioada de timp ( vreo doua luni ) la o firma de cattering. Lucram 3 seri pe saptamana, seri pe care le alegeau eu, puteau fi consecutive sau nu, ma sunau si imi spuneau cand sa merg la munca. Intr-una dintre seri a trebuie sa servesc la mese intr-un restaurant unde era o nunta greceasca. Ei bine aia e cea mai horror nunta frate: se apuca aia sa tipe, sa sparga farfurii, pahare, sa arunce cu tot felul de chestii pe acolo, sa danseze in jurul cioburilor... De muzica nici nu are rost sa-ti mai spun, iti dai seama singur. La un moment dat ma speriasem cand I-am vazut aia ca sparg alea pe acolo si m-a vazut sefa, a venit la mine sa-mi explice ce se intampla: "asa e traditia la greci, e ceva normal, la orice nunta greceasca se intampla asa". Aia a fost ultima mea seara la firma aia :|
PC Hardware suport
  • Sfaturi si informatii despre componente PC
  • Modificari ale PC-urilor
  • Ajutor upgrade, tunning si overclock
  • Exemple de PC-uri pentru diferite standarde de folosire
  • Vrei sa ai parte de toate chestiile de mai sus ? Da click nu fi fraier :))
Atentie: In acel topic nu se ofera support pentru probleme hardware ale PC-ului tau, doar se ofera sfaturi si optiuni pentru persoanele care vor sa-si schimbe PC-ul sau componentele acestuia.

"Lasa sa fie bine ca sa nu fie rau !" G. Hagi :gusta
User avatar
Allview.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 08 May 2016, 19:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

28 May 2016, 01:29

Craiova - la fel ca la tine.
User avatar
Dumy#
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 490
Joined: 15 Feb 2015, 14:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: brb
Detinator server CS: brb
SteamID: PRIVAT
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: Acas'

28 May 2016, 11:19

Suceava , cele mai frumoase nunti \:d/
Tot satul vine la nunta , se imbraca national , oamenii nu prea se imbata , nasi dau cadouri , vecini dau cadouri canta fanfara , e o atmosfera de vis
NO-RECOIL !
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Semrush [Bot] and 506 guests