Recomandare tastatura iluminata + o intrebare

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

17 Nov 2016, 19:55

Bun, deci as dori sa imi iau o tastatura iluminata maine cu ocazia black fraierday. Ceva recomandari? As dori sa nu sara mai mult de 120-150 lei

Si as avea o intrebare pentru un prieten nedumerit, merge gtx 750 ti pe pci express 2.0? ca pe pagina placii video scrie pci express 3.0, si nu stie daca sunt compatibile
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
RoyalServer
User avatar
Maokai
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 213
Joined: 11 Nov 2016, 18:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Nov 2016, 20:03

Poti lua una ca a mea 135 ron, omega andromeda 2.
| Afiseaza codul
Image

Image
Si da functioneaza pe pic 2.0 exp
Image Filelist games feed for download
Maokai feed
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

17 Nov 2016, 20:44

Se incadreaza perfect in bugetul tau: Redragon Karura :v_tone2:.
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

17 Nov 2016, 20:48

ce parere aveti despre asta? Se merita? Am vrut sa o cumpar acum ceva timp, ca tot eram cu gandul la tastatura mecanica, dar parca era prea scumpa, si acum parca are un pret destul de bun
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

17 Nov 2016, 21:16

Maokai wrote:Poti lua una ca a mea 135 ron, omega andromeda 2.
| Afiseaza codul
Image

Image
Si da functioneaza pe pic 2.0 exp
Nu recomand, e plina de grasime :))
Pe bune... omega sunt terminate rau... ce m i-e omega ce mi-e hama. I-am dat un croseu la o hama s-a dus pe pla. Am torturat un atech 2 ani de zile cu pumnii... ii dadeam sa bea apa ( desi nu era water proof ), i-am dat sa bea si bere si suc... pana la urma nu ii mai mergeau 5 taste si am facut focu cu ea.
faggoat wrote:ce parere aveti despre asta? Se merita? Am vrut sa o cumpar acum ceva timp, ca tot eram cu gandul la tastatura mecanica, dar parca era prea scumpa, si acum parca are un pret destul de bun
Mda... s-ar merita. Cei de la Redragon au produse decente. Aceea tastatura este si mecanica ( deci vezi sa n-o bati ca ii rupi switch-urile si te pisi pe ea dupa ).

Eu as fi mers pe un Azio MGK1-K sau HAVIT HV-KB378L RGB dar din seria romani prosti si limitati care importa toate mizeriile inutile dar nu si chestii de buget care ar ajuta rezulta ca nu exista pe piata din RO.

Desi imi place la nebunie Redragon Vara si e cat de cat apropiata de bugetul tau eu iti recomand : http://www.pcgarage.ro/tastaturi-gaming ... luminated/

Am avut ocazia s-o folosesc o ora la o sala de calculatoare. Pentru mine a fost extrem de placuta la atingere, nu imi transpira mana pe ea, era foarte misto cand apasai pe ea. Nu scoatea zgomotul ala enervant pe care il scot majoritatea tastaturilor, ca si cum ti-ar bate cineva intr-o bucata de plastic, se apasa usor, are si key-uri customizabile, e foarte misto. In afara de asta ar mai fi un steelseries, care este mai scump si pe care n-am avut ocazia, inca, sa-l folosesc niciodata dar in schimb am vazut review-uri foaaarte bune despre el. Din pacate iti depaseste destul de mult bugetul ( e in jur de 230 de lei ).
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

17 Nov 2016, 21:26

tre3fla wrote:
Maokai wrote:Poti lua una ca a mea 135 ron, omega andromeda 2.
| Afiseaza codul
Image

Image
Si da functioneaza pe pic 2.0 exp
Nu recomand, e plina de grasime :))
Pe bune... omega sunt terminate rau... ce m i-e omega ce mi-e hama. I-am dat un croseu la o hama s-a dus pe pla. Am torturat un atech 2 ani de zile cu pumnii... ii dadeam sa bea apa ( desi nu era water proof ), i-am dat sa bea si bere si suc... pana la urma nu ii mai mergeau 5 taste si am facut focu cu ea.
faggoat wrote:ce parere aveti despre asta? Se merita? Am vrut sa o cumpar acum ceva timp, ca tot eram cu gandul la tastatura mecanica, dar parca era prea scumpa, si acum parca are un pret destul de bun
Mda... s-ar merita. Cei de la Redragon au produse decente. Aceea tastatura este si mecanica ( deci vezi sa n-o bati ca ii rupi switch-urile si te pisi pe ea dupa ).

Eu as fi mers pe un Azio MGK1-K sau HAVIT HV-KB378L RGB dar din seria romani prosti si limitati care importa toate mizeriile inutile dar nu si chestii de buget care ar ajuta rezulta ca nu exista pe piata din RO.

Desi imi place la nebunie Redragon Vara si e cat de cat apropiata de bugetul tau eu iti recomand : http://www.pcgarage.ro/tastaturi-gaming ... luminated/

Am avut ocazia s-o folosesc o ora la o sala de calculatoare. Pentru mine a fost extrem de placuta la atingere, nu imi transpira mana pe ea, era foarte misto cand apasai pe ea. Nu scoatea zgomotul ala enervant pe care il scot majoritatea tastaturilor, ca si cum ti-ar bate cineva intr-o bucata de plastic, se apasa usor, are si key-uri customizabile, e foarte misto. In afara de asta ar mai fi un steelseries, care este mai scump si pe care n-am avut ocazia, inca, sa-l folosesc niciodata dar in schimb am vazut review-uri foaaarte bune despre el. Din pacate iti depaseste destul de mult bugetul ( e in jur de 230 de lei ).
merci de recomandare, o tin intr-un tab deschis

probabil, daca reusesc sa ma intind putin cu bugetul (depinde de ai mei, eu momenta sunt falit:)) ) raman la redragon vara, nu stiu ce altceva e mai ok, dar astept pana la 12 sa vad ce reduceri se mai bag, si dimineata la emag
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
Maokai
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 213
Joined: 11 Nov 2016, 18:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Nov 2016, 21:33

Pe bune... omega sunt terminate rau... ce m i-e omega ce mi-e hama. I-am dat un croseu la o hama s-a dus pe pla. Am torturat un atech 2 ani de zile cu pumnii... ii dadeam sa bea apa ( desi nu era water proof ), i-am dat sa bea si bere si suc... pana la urma nu ii mai mergeau 5 taste si am facut focu cu ea.
Parerea ta trefla dar o am de 7 luni si este perfect functionala, nu mi-a facut probleme mai deloc.Nu sunt violent cu lucrurile si nici nu ma razbun pe ele, stiu sa am grija de ceea ce imi cumpar ca doar eu muncesc pentru ele si nu altu`.Daca esti pe banii parintilor normal ca iti poti bate joc de lucruri, sa dai cu pumnu in tastatura sau picioare la unitate s.a.m.d.Un lucru poate sa te tina mult si bine daca ai grija de el si se poate defecta din cauza la uzura, in schimb daca esti violent si addicted to games iti cumperi o tastatura din FER ca pe urma plangi pe forumuri ca ai dat nu stiu cate milioane pe una si s-a `stricat` cand tu de fapt i-ai dat pumni si picioare.
Am avut un monitor 12 ani de zile si acuma il am, n-are zgarietura pe el decat pe butoanele din fata urme de uzura dar deabia se vad cam asa de mult tin eu la lucruri incat le pastrez bine.

Am avut un jeg de HP wireless (Hewlett Packard) firma de renume si m-a tinut doua saptamani, trebuia sa apas de 3 ori sa i-a comanda.
Image Filelist games feed for download
Maokai feed
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

17 Nov 2016, 21:54

Maokai wrote:
Pe bune... omega sunt terminate rau... ce m i-e omega ce mi-e hama. I-am dat un croseu la o hama s-a dus pe pla. Am torturat un atech 2 ani de zile cu pumnii... ii dadeam sa bea apa ( desi nu era water proof ), i-am dat sa bea si bere si suc... pana la urma nu ii mai mergeau 5 taste si am facut focu cu ea.
Parerea ta trefla dar o am de 7 luni si este perfect functionala, nu mi-a facut probleme mai deloc.Nu sunt violent cu lucrurile si nici nu ma razbun pe ele, stiu sa am grija de ceea ce imi cumpar ca doar eu muncesc pentru ele si nu altu`.Daca esti pe banii parintilor normal ca iti poti bate joc de lucruri, sa dai cu pumnu in tastatura sau picioare la unitate s.a.m.d.Un lucru poate sa te tina mult si bine daca ai grija de el si se poate defecta din cauza la uzura, in schimb daca esti violent si addicted to games iti cumperi o tastatura din FER ca pe urma plangi pe forumuri ca ai dat nu stiu cate milioane pe una si s-a `stricat` cand tu de fapt i-ai dat pumni si picioare.
Am avut un monitor 12 ani de zile si acuma il am, n-are zgarietura pe el decat pe butoanele din fata urme de uzura dar deabia se vad cam asa de mult tin eu la lucruri incat le pastrez bine.

Am avut un jeg de HP wireless (Hewlett Packard) firma de renume si m-a tinut doua saptamani, trebuia sa apas de 3 ori sa i-a comanda.
Stai ma linistit ca nu stau pe banii pe parintilor... de fapt inca din clasa a 9a am inceput sa ma descurc singur si din ultimii 4 ani ma cam intretin singur, doar halela ce am de la astia batrani. Ultima oara cand le-am cerut bani la parinti a fost acum doi ani. Aveam nevoie de 50 de lei in seara aia pur si simplu nu aveam ... abia peste 3 zile luam malaiu de la treaba si imi trebuiau atunci... i-am dat 70 de lei inapoi sa nu-mi scoata ochii ca mi-a dat si pla mea. Si da, eu le dau lor bani cand au nevoie, eu platesc facturile si tot eu sunt ala *****. Am renuntat de mult sa le cer lor bani ca n-am avut chef de interogatoriile plii ca ce fac cu ei de ce imi trebuie atatia ca pla mea... si pentru 10 kkti de lei ma frecau astia la icre si mi-am bagat pla in banii lor. Un an de zile nici n-am vb cu ei si cam rar cand statea pe acasa.

@ faggoat: Am uitat sa-ti zic in primul post: Desi o sa-ti functioneze placa video pe un slot PCI Ex 2.0, daca ea cere PCI Ex 3.0 inseamna ca latimea benzii ( bandwith ) este mai mare decat poate transfera un slot PCI Ex 2.0 iar asta inseamna ca daca o s-o folosesti pe un slot PCI Ex 2.0 acel bandwidth va fi limitat oarecum . Pe langa acel bandwith slotul 2.0 mai poate limita si alte chestii, ai mai jos diferentele dintre PCI Ex 1.0, 2.0, 3.0 explicate pe scurt.
| Afiseaza codul
Base Clock Speed: PCIe 3.0 = 8.0GHz, PCIe 2.0 = 5.0GHz, PCIe 1.1 = 2.5GHz
Data Rate: PCIe 3.0 = 1000MB/s, PCIe 2.0 = 500MB/s, PCIe 1.1 = 250MB/s
Total Bandwidth: (x16 link): PCIe 3.0 = 32GB/s, PCIe 2.0 = 16GB/s, PCIe 1.1 = 8GB/s
Data Transfer Rate: PCIe 3.0 = 8.0GT/s, PCIe 2.0= 5.0GT/s, PCIe 1.1 = 2.5GT/s
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information