Inregistrare firma(cei care aveti site-uri de hosting)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

26 Nov 2016, 15:43

Cei care aveti site-uri de hosting si implicit este inregistrat ca si firma, ce pasi ati parcurs???
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
RoyalServer
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

26 Nov 2016, 16:06

Fuck. Băiatul ăsta vrea să-și înregistreze firmă dar de Google nu a auzit. Ce procentaj de succes va avea? 0,1%? Lasă găzduirea, că sunt alții mai buni și de vreo 20 de ani în domeniu - n-ai vreo șansă.

Dacă nu ști să folosești Google-ul, cu siguranță habar n-ai cum se completează un dosar pentru S.R.L. Îți recomand să apelezi la un avocat.

Pe scurt: ai nevoie să mergi să faci o rezervare pentru denumirea firmei (o primești pe loc), după aia în dosar ai nevoie de: dovada rezervării denumirii, chitanța de depunere a capitalului social (trebuie să-ți faci cont la bancă pe firmă și să depui minim 200 RON), act constitutiv, copie după buletin, contract de închiriere sediu ( unde își desfășoară activitatea firma), declarație pe propria răspundere că îndeplinești condițiile legale, specimen de semnătură și câteva taxe de plătit. Mai nou ai nevoie și de extras de carte funciară de informare, în 2010 când am înregistrat prima firmă nu mi-au cerut dar la firma recentă pe care am înființat-o, a trebuit.

Numai bine.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

26 Nov 2016, 16:11

Am cautat si pe net boss, stai calm.Am intrebat aici pentru ca sunt persoane care au inregistrat si stiu mai bine treaba.
Cea ce ai scris tu nu e la PFA???Imi pare cunoscut de aici http://www.zf.ro/companii/infiintare-pf ... t-12525783
Nu mai incerca sa pari inteligent ca nu impresionezi.Mai bine de jumate din membri forumului nu te suporta.Nu vreau sa fac firma de gazduire, era doar o intrebare si chestia cu gazduirea mi sa parut cel mai aproape de cea ce intentionez eu sa fac.
App, nu trebuia sa mergi si pe la ANAF ???
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

26 Nov 2016, 16:24

Iluminatii wrote:Nu vreau sa fac firma de gazduire, era doar o intrebare si chestia cu gazduirea mi sa parut cel mai aproape de cea ce intentionez eu sa fac.
...omg. :dizzy_face:

Jumătate din cei care „nu mă suportă” sunt copii cu o vârstă încă fragedă. Pe lângă asta, trebuia să ai o problemă la bibilică dacă nu suporți pe cineva virtual, pe cineva pe care nu-l cunoști și ar trebui să-și pună un semn de întrebare. Inclusiv tu. Nu ai nevoie de vreo inteligență prea mare (doar în cazul unora) să cauți câteva informații pe Google.

Nu, ți-am scris procedura pentru S.R.L. sau S.R.L-D. Ba da, după ce ai înființat firma și ai ridicat dosarul de la O.N.R.C. trebuie să te prezinți la Finanțe (ANAF) pentru înregistrarea fiscală. Pentru asta ai nevoie de un contabil.

Numai bine.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

26 Nov 2016, 16:26

grande_ecks wrote:
Iluminatii wrote:Nu vreau sa fac firma de gazduire, era doar o intrebare si chestia cu gazduirea mi sa parut cel mai aproape de cea ce intentionez eu sa fac.
...omg. :dizzy_face:

Jumătate din cei care „nu mă suportă” sunt copii cu o vârstă încă fragedă. Pe lângă asta, trebuia să ai o problemă la bibilică dacă nu suporți pe cineva virtual, pe cineva pe care nu-l cunoști și ar trebui să-și pună un semn de întrebare. Inclusiv tu. Nu ai nevoie de vreo inteligență prea mare (doar în cazul unora) să cauți câteva informații pe Google.

Nu, ți-am scris procedura pentru S.R.L. sau S.R.L-D. Ba da, după ce ai înființat firma și ai ridicat dosarul de la O.N.R.C. trebuie să te prezinți la Finanțe (ANAF) pentru înregistrarea fiscală. Pentru asta ai nevoie de un contabil.

Numai bine.
Totusi daca am absolvit liceul Economic cu profil Contabilitate, nu pot ca sa fiu chiar eu contabilul???
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

26 Nov 2016, 16:31

din cate stiu nu e necesar sa ai contabil, chestiile de baza le poti invata singur
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

26 Nov 2016, 16:34

sound wrote:din cate stiu nu e necesar sa ai contabil, chestiile de baza le poti invata singur
La PFA nu e necesar, dar la SRL iti trebuie

Code: Select all

 – contabilitatea se va ţine de un contabil autorizat care va întocmi şi va semna toate declaraţiile şi raporturile depuse la organele de inspecţie fiscală; costuri pentru contabilitate sunt mai mari decât în cazul unui PFA și în general cheltuielile de administrare sunt mai mari.
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

26 Nov 2016, 16:35

Cu siguranță poți dar nu acum, ce ai învățat la liceu nu corespunde cu tot ce ține de contabilitate. Trebuie să urmezi o facultate, să te angajezi și să prinzi experiență pentru a putea ține singur contabilitatea firmei.

@ sound, asta zici tu, întreabă un contabil să vezi ce-ți spune, dacă e atât de simplu. Dacă era atât de simplu, nu mai există meseria asta. Nu mai există grupuri de contabili ca să țină contabilitatea unei firmei mari.

Numai bine.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

26 Nov 2016, 16:36

Iluminatii wrote:
grande_ecks wrote:
Iluminatii wrote:Nu vreau sa fac firma de gazduire, era doar o intrebare si chestia cu gazduirea mi sa parut cel mai aproape de cea ce intentionez eu sa fac.
...omg. :dizzy_face:

Jumătate din cei care „nu mă suportă” sunt copii cu o vârstă încă fragedă. Pe lângă asta, trebuia să ai o problemă la bibilică dacă nu suporți pe cineva virtual, pe cineva pe care nu-l cunoști și ar trebui să-și pună un semn de întrebare. Inclusiv tu. Nu ai nevoie de vreo inteligență prea mare (doar în cazul unora) să cauți câteva informații pe Google.

Nu, ți-am scris procedura pentru S.R.L. sau S.R.L-D. Ba da, după ce ai înființat firma și ai ridicat dosarul de la O.N.R.C. trebuie să te prezinți la Finanțe (ANAF) pentru înregistrarea fiscală. Pentru asta ai nevoie de un contabil.

Numai bine.
Totusi daca am absolvit liceul Economic cu profil Contabilitate, nu pot ca sa fiu chiar eu contabilul???
Top intrebari proaste 2016
Cum sa fii contabil cu liceu? Tu esti serios sau topicul asta e troll? Trebuie sa fii licentiat in contabilitate ca sa poti fii propriul contabil. Mai mult de atat, pentru semnarea documentelor trebuie sa fii expert contabil. Facturile normal ca ti le faci singur, dar nu poti sa fii contabil. Poti sa fii profesor fara facultate? Poti sa fii doctor fara facultatea de medicina?
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

26 Nov 2016, 16:40

Stefan wrote:
Iluminatii wrote:
grande_ecks wrote:
...omg. :dizzy_face:

Jumătate din cei care „nu mă suportă” sunt copii cu o vârstă încă fragedă. Pe lângă asta, trebuia să ai o problemă la bibilică dacă nu suporți pe cineva virtual, pe cineva pe care nu-l cunoști și ar trebui să-și pună un semn de întrebare. Inclusiv tu. Nu ai nevoie de vreo inteligență prea mare (doar în cazul unora) să cauți câteva informații pe Google.

Nu, ți-am scris procedura pentru S.R.L. sau S.R.L-D. Ba da, după ce ai înființat firma și ai ridicat dosarul de la O.N.R.C. trebuie să te prezinți la Finanțe (ANAF) pentru înregistrarea fiscală. Pentru asta ai nevoie de un contabil.

Numai bine.
Totusi daca am absolvit liceul Economic cu profil Contabilitate, nu pot ca sa fiu chiar eu contabilul???
Top intrebari proaste 2016
Cum sa fii contabil cu liceu? Tu esti serios sau topicul asta e troll? Trebuie sa fii licentiat in contabilitate ca sa poti fii propriul contabil. Mai mult de atat, pentru semnarea documentelor trebuie sa fii expert contabil. Facturile normal ca ti le faci singur, dar nu poti sa fii contabil. Poti sa fii profesor fara facultate? Poti sa fii doctor fara facultatea de medicina?
Mai proaste decat tine sigur nu =))))(Parca vad ca primesc warn)
Atat timp cat ai reusit sa obti acel certificat de absolvire(Nu Bacalaureatul)ai voie sa ti contabilitatea intr-o firma.
Raspunzi la intrebari care te depasesc.

Code: Select all

Poti fi contabil si fara studii superioare. exista doua tipuri de contabili, contabili autorizati (cei care au doar liceul sau alta facultate decat cea de contabilitate din cadrul ASE) si experti contabili (cei care au facultatea de contabilitate). diferenta consta in tipul de societati comerciale la care tin contabilitatea - contabilii autorizati nu pot tine contabilitatea la firmele foarte mari - si de tipul de situatii pe care ai dreptul sa le semnezi. in plus, ar trebui sa dai un examen la CECCAR (corpul expertilor contabili si contabililor autorizati din Romania http://ceccar.ro/ro/?page_id=67 ) ca sa primesti dreptul sa practici aceasta meserie, sa primesti certificatul de contabil si stampila, cu care stampilezi situatiile contabile pe care le intocmesti http://ceccar.ro/ro/wp-content/uploads/2011/09/regulament-acces.pdf.
Last edited by grande_ecks on 26 Nov 2016, 16:41, edited 1 time in total.
Reason: Ștefan are dreptate. Pentru a te calma și documenta, primești o pauză de 30 de zile.
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

26 Nov 2016, 17:23

Iluminatii wrote: Totusi daca am absolvit liceul Economic cu profil Contabilitate, nu pot ca sa fiu chiar eu contabilul???
Daca o sa ajungi candva la facultate o sa realizezi ca liceul e nimic pe langa ce se invata acolo.
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Yandex [Bot] and 425 guests