tva colet ebay

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Andrew_Cs
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 745
Joined: 04 Sep 2010, 21:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Mai lent
Detinator server CS: Nu
SteamID: Pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

07 Dec 2016, 22:57

Am o intrebare legata de tva-ul pentru produsele pentru ebay din china. Am citit pe internet ca daca depaseste 10$ se aplica tva-ul de 24%
Daca eu comand de exemplu aceeasi husa dar pentru modele diferite de telefoane se aduna suma lor si mi se aplica tva?
de ex eu vreau sa comand o husa care costa 6$. Dau comanda si pentru iph6 si pentru iph7. Daca mi-ar lua separat nu s-ar aplica tva-ul dar daca mi le pune pe amandoua se aplica.
Aveti idee? Multumesc.
RoyalServer
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

07 Dec 2016, 23:02

Nu se aduna, deci nu platesti tva.
User avatar
alynut
Administrator
Administrator
Posts: 7121
Joined: 02 Jul 2012, 06:31
Detinator Steam: Da
CS Status: In concediu, activez mai rar .
SteamID: alynut991
Reputatie: Fost Administrator
Fost Intermediar
Location: Bucuresti
Has thanked: 183 times
Been thanked: 444 times

08 Dec 2016, 03:59

Eu am comandat o antena externa wifi din china si nu am platit tva sau transport totul a fost gratis .

Edit - vad ca livrarea in uk este gratis.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

08 Dec 2016, 11:17

Daca VALOAREA coletului depaseste, nu conteaza ca ai 5-10-100 de huse diferite, becuri, etc. Daca ai 10 colete cu cate 1 husa fiecare nu te intreaba nimeni nimic. Atentie ca daca Vamesului i se pare suspect te pune sa aduci extras de cont/paypal prin care sa dovedesti ca tu chiar ai dat 10usd pe acele obiecte, in caz contrar ti se pune valoarea de catalog a lor.

Sunt patit cu adusul din China, NU mai are rost sa te complici. Te duci in Dragonul Rosu si gasesti cu un plus de 10-15% fata de pretul din China. Mai poti incerca pe ebay sau mai nou site-urile chinezesti au si depozite in UE si nu mai ai taxe vamale sau tva.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Dec 2016, 12:10

Deci de pe ebay sa inteleg ca transportul e gratuit?Dar nu de pe toate?
M-ar fi interesat ceva de pe ebay Germania dar daca nu am comandat niciodata ma gandeam ca e vreo taxa la vama si nu s-ar merita cumpara din afara pentru ca daca o fi tranportul inca vreo 100 de euro mai bine cumpar produsul respectiv de nou.
Transportul se plateste si in functie de kg parca nu?
Andrew_Cs
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 745
Joined: 04 Sep 2010, 21:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Mai lent
Detinator server CS: Nu
SteamID: Pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

09 Dec 2016, 01:12

mariuss615 wrote:Daca VALOAREA coletului depaseste, nu conteaza ca ai 5-10-100 de huse diferite, becuri, etc. Daca ai 10 colete cu cate 1 husa fiecare nu te intreaba nimeni nimic. Atentie ca daca Vamesului i se pare suspect te pune sa aduci extras de cont/paypal prin care sa dovedesti ca tu chiar ai dat 10usd pe acele obiecte, in caz contrar ti se pune valoarea de catalog a lor.

Sunt patit cu adusul din China, NU mai are rost sa te complici. Te duci in Dragonul Rosu si gasesti cu un plus de 10-15% fata de pretul din China. Mai poti incerca pe ebay sau mai nou site-urile chinezesti au si depozite in UE si nu mai ai taxe vamale sau tva.
Multumesc pentru raspuns.
Daca le dau mesaj privat sellerilor oare ma baga in seama ? Gen sa vorbesc cu ei strict despre problema asta si sa ii rog sa nu mi le puna in acelasi colet pe toate.
Daca dau comanda dupa o zi pe alta banuiesc ca o sa-mi vina in colete diferite nu?
User avatar
SirFulgeruL
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 741
Joined: 18 Jun 2014, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: SirFulgeruL
Reputatie: Fost moderator
Fond eXtream: 0
Contact:

09 Dec 2016, 01:23

Andrew_Cs wrote:
mariuss615 wrote:Daca VALOAREA coletului depaseste, nu conteaza ca ai 5-10-100 de huse diferite, becuri, etc. Daca ai 10 colete cu cate 1 husa fiecare nu te intreaba nimeni nimic. Atentie ca daca Vamesului i se pare suspect te pune sa aduci extras de cont/paypal prin care sa dovedesti ca tu chiar ai dat 10usd pe acele obiecte, in caz contrar ti se pune valoarea de catalog a lor.

Sunt patit cu adusul din China, NU mai are rost sa te complici. Te duci in Dragonul Rosu si gasesti cu un plus de 10-15% fata de pretul din China. Mai poti incerca pe ebay sau mai nou site-urile chinezesti au si depozite in UE si nu mai ai taxe vamale sau tva.
Multumesc pentru raspuns.
Daca le dau mesaj privat sellerilor oare ma baga in seama ? Gen sa vorbesc cu ei strict despre problema asta si sa ii rog sa nu mi le puna in acelasi colet pe toate.
Daca dau comanda dupa o zi pe alta banuiesc ca o sa-mi vina in colete diferite nu?
Da ar trebui sa primesti raspuns din partea lor , acum sa nu te astepti sa primesti raspuns intr-o ora ca la ei fusul orar e diferit etc.
Daca faci comenzi in zile diferite , va trebui sa platesti bani de transport pentru fiecare comanda in parte.

De exemplu daca faci 2 comenzi astazi seara normal nu va trebui sa platesti de 2 ori bani de transport pentru ca dureaza pana ei prepara pachet-ul etc.
Daca comanzi astazi seara si maine seara vrei sa mai faci iara o comanda va trebui sa platesti bani de transport pentru amandoua comenzile.
"Ma intreaba toata lumea si nu stiu de ce. Cum de imi permit sa imi fac toate poftele. " - Fratele Salam
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

09 Dec 2016, 09:38

Andrew_Cs wrote:
mariuss615 wrote:Daca VALOAREA coletului depaseste, nu conteaza ca ai 5-10-100 de huse diferite, becuri, etc. Daca ai 10 colete cu cate 1 husa fiecare nu te intreaba nimeni nimic. Atentie ca daca Vamesului i se pare suspect te pune sa aduci extras de cont/paypal prin care sa dovedesti ca tu chiar ai dat 10usd pe acele obiecte, in caz contrar ti se pune valoarea de catalog a lor.

Sunt patit cu adusul din China, NU mai are rost sa te complici. Te duci in Dragonul Rosu si gasesti cu un plus de 10-15% fata de pretul din China. Mai poti incerca pe ebay sau mai nou site-urile chinezesti au si depozite in UE si nu mai ai taxe vamale sau tva.
Multumesc pentru raspuns.
Daca le dau mesaj privat sellerilor oare ma baga in seama ? Gen sa vorbesc cu ei strict despre problema asta si sa ii rog sa nu mi le puna in acelasi colet pe toate.
Daca dau comanda dupa o zi pe alta banuiesc ca o sa-mi vina in colete diferite nu?
Da si nu. Cel mai sigur aștepți până ce iti expediaza prima comanda. Am pățit să primesc doua comenzi in același colet. De băgat în seamă te băga, însă nu toți or să trimită așa. Cel mai safe cumpără de 10usd (2_3_4huse sau câte iti intra in suma asta), așteaptă să îți expedieze coletul si tot așa.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
Andrew_Cs
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 745
Joined: 04 Sep 2010, 21:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Mai lent
Detinator server CS: Nu
SteamID: Pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

09 Dec 2016, 16:19

Ok. Va multumesc.
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

09 Dec 2016, 17:56

De obicei vanzatorul va trece o valoare mai mica pentru a te scuti de tva.
Andrew_Cs
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 745
Joined: 04 Sep 2010, 21:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Mai lent
Detinator server CS: Nu
SteamID: Pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

16 Dec 2016, 00:14

Revin cu o nelamurire
Am comandat si transportul imi este asigurat de Economy Int'l Shipping. Produsele imi vor ajunge la adresa mea sau le ridic eu de la oficiul postal de care apartin? Nu stiu sigur dar din cate stiu exista oficiul postal de care apartin si un oficiu postal vamal sau ceva de genul si mi-e tare frica sa nu trebuiasca sa merg la ala ca am citit pe internet si toata lumea se plange de serviciile lor.
O sa primesc aviz pe fiecare produs comandat in parte? Ptrc eu am comandat in jur de 100 de produse si nu prea imi vine a crede ca o sa imi lase postarita cate un aviz asa de fiecare data. Sper ca m-am exprimat ok sa pot fi inteles
Multumesc.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

16 Dec 2016, 10:04

Andrew_Cs wrote:Revin cu o nelamurire
Am comandat si transportul imi este asigurat de Economy Int'l Shipping. Produsele imi vor ajunge la adresa mea sau le ridic eu de la oficiul postal de care apartin? Nu stiu sigur dar din cate stiu exista oficiul postal de care apartin si un oficiu postal vamal sau ceva de genul si mi-e tare frica sa nu trebuiasca sa merg la ala ca am citit pe internet si toata lumea se plange de serviciile lor.
O sa primesc aviz pe fiecare produs comandat in parte? Ptrc eu am comandat in jur de 100 de produse si nu prea imi vine a crede ca o sa imi lase postarita cate un aviz asa de fiecare data. Sper ca m-am exprimat ok sa pot fi inteles
Multumesc.

Nu te-ai jucat. Depinde de dimensiunea lor si daca primul vames considera ca acele produse au o valoare mai mare decat cea declarata. Daca totul este ok ajung la oficiul tau postal de unde o sa primesti un singur aviz pentru toate. Insa sunt asanse slabe din experienta mea, mai mult ca sigur trebuie sa te duci la oficiu vamal.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information