Unitatea curenteaza

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Soimul
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2741
Joined: 14 Jan 2008, 21:42
Detinator Steam: Da
SteamID: Valeriann
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Gravesend / UK
Has thanked: 51 times
Been thanked: 131 times

21 Jan 2017, 07:26

Iluminati zi sicer ca furi curent, macar stim de ce ai probleme cu instalatia :))
----------------------------------------------------------|
Image
----------------------------------------------------------|
RoyalServer 2
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

21 Jan 2017, 17:39

.::Adrianix52::. wrote:Vrei sa-mi spui tu mie ca sursa se opreste inainte sa se prajeasca hdd-ul? Ii spune ei cineva "vezi ca asta se arde in 5 secunde, opreste-te" ?
E acelasi principiu ca la un bec. Atunci cand se arde un bec, se opresc sigurantele. ( IMEDIAT DUPA CE BECUL S-A ARS , nu inainte. )
aici gresesti, pentru ca da, sursele moderne au protectie buna impotriva scurtului
ca si exemplu am legat un amplif de masina la o sursa si i-am facut scurt de mai multe ori; s-a oprit doar instantaneu nimic mai rau
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

21 Jan 2017, 17:52

Carnacior wrote:
.::Adrianix52::. wrote:Vrei sa-mi spui tu mie ca sursa se opreste inainte sa se prajeasca hdd-ul? Ii spune ei cineva "vezi ca asta se arde in 5 secunde, opreste-te" ?
E acelasi principiu ca la un bec. Atunci cand se arde un bec, se opresc sigurantele. ( IMEDIAT DUPA CE BECUL S-A ARS , nu inainte. )
aici gresesti, pentru ca da, sursele moderne au protectie buna impotriva scurtului
ca si exemplu am legat un amplif de masina la o sursa si i-am facut scurt de mai multe ori; s-a oprit doar instantaneu nimic mai rau
Bine punctat , sursele moderne si bune, nu cele de 20 lei . Daca am gresit , imi cer scuze si multam' de corectare.
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

21 Jan 2017, 18:31

IsTI37 wrote:
Carnacior wrote:
salut, vad ca te pricepi

pot lega priza la un calorifer sa scap de un vecin?
respectiv, daca trag eu curent in calorifer si vecinul atinge caloriferul intr-un loc nevopsit si in acelasi timp carcasa, ii pot pusca PCul? sau imi pusca mie sigurantele de la sursa lui?
1. Daca legi priza (faza) la un calorifer iti sare siguranta (sau incepe sa iti lumineze cablul ca la bec daca nu e buna siguranta) daca caloriferul este impamantat asa cum trebuie peste tot. Daca conectezi carcasa pc-ului la un calorifer impamantat vei lega pc-ul si toate echipamentele conectate la el/la acelasi stecher la impamantare prin calorifer, dar acest lucru poate fi problematic fiindca dupa cum am zis poate sa curenteze pe cineva si daca isi da seama poate veni cu electrica si politia si ramai fara curent in casa.
2. Nu, fiindca pc-ul lui este ori impamantat ori deja la aceeasi tensiune daca caloriferul nu este impamantat din ceva motiv (nu curge apa prin el si ai tevi de plastic sau pur si simplu nu e impamantat dupa standarde).

Repet inca o data, problema este lipsa impamantarii (sau cu rezistenta prea mare) la priza. Deja aud de doua solutii babesti.
La blocuri lipsa impamantarii este ceva normal, poate blocurile noi sa fi respectat standardele, restul pauza.
Daca te duci sa te uiti vei vedea ca nulul de protectie nu se duce in pamant cum ar fi normal, ci este legat la nulul de lucru. Asadar pulea nul de protectie in majoritatea cazurilor. :D
User avatar
scheloja
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 996
Joined: 26 Nov 2015, 15:43
Detinator Steam: Nu
CS Status: ENGLISH IS POWER.
Detinator server CS: nu
SteamID: ONETRICK RENGAR
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Fond eXtream: 0
Location: Italia

21 Jan 2017, 19:01

Cate-o data ma corenteaza
User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

21 Jan 2017, 23:05

Și eu am pățit!! Am schimbat sursa la un calculator și sursa nu era perfect compatibila cu locul din carcasa respectivului calculator… m-am gândit să o pus și am pus-o mai jos , atingând carcasa ușor , am verificat nu avea nimic ,ei bine m-am gândit să o "aranjez mai șmecher" și am mutat-o și mai jos și nu am observat că făcea contact cu placa video , probabil sursa atingând placa video făcea un contact imperfect și pe lângă că huruia mai și curenta
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

21 Jan 2017, 23:13

zigweed wrote: Daca te duci sa te uiti vei vedea ca nulul de protectie nu se duce in pamant cum ar fi normal, ci este legat la nulul de lucru. Asadar pulea nul de protectie in majoritatea cazurilor. :D
In Romania eu n-as fi surpins nici daca cineva ar avea faza pe impamantare. In acest caz ar fi foarte probabil sa te curenteze carcasa pe langa si fara sa-l atingi :).

@Kapone de curentat sigur nu te curenta din cauza ca atingea ceva.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Petal [Bot] and 709 guests