Din Ianuarie 2017 Google C. va penaliza site-urile fara SSL

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

21 Dec 2016, 15:19

AGSQ wrote:Este o masura foarte buna, pentru ca transportarea datelor in plain-text este destul de riscanta, mai ales cand este vorba de parole & stuff.
Din acest motiv, inca din 2014, HETNiX ofera certificate SSL UserTRUST™ gratuit pentru toate planurile de gazduire web, valabil pentru un numar nelimitat de domenii si subdomenii.
Sigur oferi ssl gratuit la primul plan?
RoyalServer
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

21 Dec 2016, 15:20

Juli wrote:
AGSQ wrote:Este o masura foarte buna, pentru ca transportarea datelor in plain-text este destul de riscanta, mai ales cand este vorba de parole & stuff.
Din acest motiv, inca din 2014, HETNiX ofera certificate SSL UserTRUST™ gratuit pentru toate planurile de gazduire web, valabil pentru un numar nelimitat de domenii si subdomenii.
Sigur oferi ssl gratuit la primul plan?
La orice plan.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
MASTER ~
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3651
Joined: 05 Nov 2007, 01:25
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Restrictie moderator
Has thanked: 7 times
Been thanked: 19 times

21 Dec 2016, 19:31

si de unde se cumpara certificatu asta?
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

24 Dec 2016, 11:45

AGSQ wrote:
Juli wrote:
AGSQ wrote:Este o masura foarte buna, pentru ca transportarea datelor in plain-text este destul de riscanta, mai ales cand este vorba de parole & stuff.
Din acest motiv, inca din 2014, HETNiX ofera certificate SSL UserTRUST™ gratuit pentru toate planurile de gazduire web, valabil pentru un numar nelimitat de domenii si subdomenii.
Sigur oferi ssl gratuit la primul plan?
La orice plan.
Am comandat primul pachet, nici un ssl. Am tichet deschis iar in seara asta se fac 48 de ore fara raspuns. Buna decizie am facut.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

24 Dec 2016, 12:01

Juli wrote:
AGSQ wrote:
Juli wrote:
Sigur oferi ssl gratuit la primul plan?
La orice plan.
Am comandat primul pachet, nici un ssl. Am tichet deschis iar in seara asta se fac 48 de ore fara raspuns. Buna decizie am facut.
Salut,

Optiunea trebuie activata din cPanel de la SSL/TLS, intrucat nu putem forta site-urile via SSL by default. Sunt si clienti care nu vor SSL automat.
PS: Cand deschizi ticket, vezi totusi si programul departamentului respectiv. Ai deschis la "Comercial/Sales" care lucreaza doar L-V: 10-18:30. :P
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

24 Dec 2016, 22:32

AGSQ wrote:
Juli wrote:
AGSQ wrote:
La orice plan.
Am comandat primul pachet, nici un ssl. Am tichet deschis iar in seara asta se fac 48 de ore fara raspuns. Buna decizie am facut.
Salut,

Optiunea trebuie activata din cPanel de la SSL/TLS, intrucat nu putem forta site-urile via SSL by default. Sunt si clienti care nu vor SSL automat.
PS: Cand deschizi ticket, vezi totusi si programul departamentului respectiv. Ai deschis la "Comercial/Sales" care lucreaza doar L-V: 10-18:30. :P
Am cel putin 5 pachete la alti provideri si s-a activat de la ei optiunea ssl. Asta e, ai spus ceva si nu e. Am primit oricum un alt raspuns, care pare sa spuna ca se activeaza singura optiunea.

"Dupa ce veti actualiza nameserverele domeniului cu ns1lev.hetnix.com, ns2lev.hetnix.com, ns1gen.hetnix.com si ns2gen.hetnix.com atat website-ul cat si SSL-ul vor functiona corespunzator."
User avatar
eu.Blizz
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 806
Joined: 03 Jul 2016, 20:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: #
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Unban achitat (x2)
Fond eXtream: 0
Contact:

24 Dec 2016, 23:28

AGSQ wrote:Este o masura foarte buna, pentru ca transportarea datelor in plain-text este destul de riscanta, mai ales cand este vorba de parole & stuff.
Din acest motiv, inca din 2014, HETNiX ofera certificate SSL UserTRUST™ gratuit pentru toate planurile de gazduire web, valabil pentru un numar nelimitat de domenii si subdomenii.
E bine ca faci reclama la HETNiX, eu daca faceam la un alt site, luam delete-post sau warn.

ON: E foarte buna decizia luata.
User avatar
Florin
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3642
Joined: 03 Apr 2013, 17:24
Detinator Steam: Da
Reputatie: eXtream Mod
Fost Administrator
Nume anterior : florinxDD
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 57 times

29 Jan 2017, 15:39

Din ce am vazut, si Mozilla a inceput sa puna insecure la site-uri. Imi apar la mai multe.
User avatar
GamingWorld
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2205
Joined: 08 Mar 2012, 00:18
Detinator Steam: Da
CS Status: PHP GOD
Detinator server CS: Da
SteamID: legend_xpc
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (8 luni)
Location: Bucuresti
Has thanked: 24 times
Been thanked: 35 times

29 Jan 2017, 17:40

Juli wrote:Continutul conteaza, nu va asteptati la mari modificari cu ssl. Este mai mult strategie sa se mai invarta niste bani.
Defapt chestia aceasta este pusa efectiv ca sa mai trieze putin din websiteurile actuale, ca sa intelegi si tu despre ce se vorbeste pe aici draga Juli ..
Pentru a-l contacta pe userul GamingWorld poti trimite un PM accesand direct profilul meu .
De altfel puteti sa ma gasiti si pe ImageBlog & si ImageYoutube !!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information