Dacia Logan cum nu ai mai vazut-o !

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

28 Feb 2017, 01:47

MDFK. wrote:
Juli wrote:Consider Logan, cea mai buna optiune in privinta raportului calitate pret. Pacat ca noi, romanii, ne luam cazane din 2000 si stam pe la service cu zilele.
Asta e parerea ta :)
Ford din 2002,l-am luat cu 700 euro din strainatate !
Tot ce am facut,era sa ii repar o aripa si sa-i schimb uleiul .. Si uite ca de vre-o 5 ani,abea acuma se simnte 'bucsaraia' ;)).

Un logan consuma cat un cazan la ce motor are.
Considera-te norocos, am avut fiesta si in 4 ani am schimbat cam multe la ea. Cei drept, ford fiesta era accesibil la piese.
Cat despre logan, ma refeream la 1.5 diesel, poate corsa 1.3 diesel sa consume mai putin ca loganul ala.
RoyalServer
User avatar
bts99
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 41
Joined: 20 Feb 2017, 19:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Utilizator neserios (Tepar!)
Detinator server CS: Utilizator neserios
SteamID: Utilizator neserios
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: Teparii
Contact:

28 Feb 2017, 05:31

Fantasy1 wrote:
Juli wrote:
Fantasy1 wrote:
E si asta.

Dar cand dai 10k EURO pe ultimul logan te tine buzunarul?
Am eu ultimul model si parerea mea e ca nu prea merita aceasta "DACIE"
I-ati o neamteasca din 2008-2010 atunci si o sa vezi cand o sa inceapa sa cada: ambreiaj, volanta, distributie(o schimbi cand iei masina neaparat), injectoare, turbina, etc. O sa vezi atunci preturi fata de logan.
Nu mai zic ca logan diesel are un consum foarte bun.
Ma, cei drept are consumu mic.
Mai ales la motoare 1.2 benzina e de 4-5
Si eu am un 5-ar din 2008, luat sh. Mi-a cazut turbina si diatributia si am bagat o tona de bani in ea, ma uitam la ea in curte, 3000e a costat sa o fac.
Si loganul 2 1.2 16v are consum la 130-140 (cu cat mergea tata) pe autostrada, de 10%. Oras nu trece de 5,2.
SUNT UN TEPAR DE MESERIE.
Te invat sa dai tepe smechere pentru 500 euro bancar
Te invat cum sa iei teapa smechera cu 500 euro bancar (dupa ce trimiti imi spui si iti zic)
Traiesc din tepele de pe extreamcs.
Ce am facut cu banii din tepe?: Am mancat 1 an la KFC cele mai smechere meniuri
Multumesc extreamcs ca existi, ca altfel muream de foame.
Image
MOOOOOOOOOOOOOOOOR
KiLl MaN
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1385
Joined: 12 Nov 2008, 19:41
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: mitzoc_ul
Location: Piatra-Neamt
Has thanked: 116 times
Been thanked: 116 times

28 Feb 2017, 10:39

Am un logan ph2 din 2008 si are undeva in jur de 120.000 de km. Nu am avut niciodata probleme cu el, inafara de baterie care a fost schimbata o data. Sunt masini super faine. Ce-i drept cand apesi putin pedala sa faci o depasire se simte cum suge :joy:
Image
User avatar
^ionutz^
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1995
Joined: 05 Oct 2013, 15:12
Detinator Steam: Da
CS Status: activitate scazuta !
SteamID: /id/ionutz_cs/
Reputatie: Fost moderator ajutator
Location: Galati
Has thanked: 46 times
Been thanked: 23 times

28 Feb 2017, 17:47

Juli wrote:
Bogus wrote:
Juli wrote:Consider Logan, cea mai buna optiune in privinta raportului calitate pret. Pacat ca noi, romanii, ne luam cazane din 2000 si stam pe la service cu zilele.
zici? inseamna ca nu ai condus logan vs masina germana:)) opel astra g 2001 1.6 benzina mult mai silentioasa, confortabila si siguranta decat intr-un logan 1.4mpi..
in service stau aia de la tara care vin in targul de masini cu cativa lei si isi cumpara masina adusa de samsari (tigani de aia nesimtiti) la pret nimic si aici le vand dublu.

accident logan: 2 decedati
Image
Am si precizat raport calitate-pret. Vorbim de masini noi, nu astra g cu km dati inapoi si veche. Probabil ca daca nu erau bune, nu erau pe taxi-uri. Nu mai zic ca peste 50% din cele aduse din afara au suferit accident.
boss iti zic eu ca astra ii da fum la logan si e mult mai sigura spre deosebire de loganu asta opelu are 10 airbaguri ai vazut ce se intampla cu loganu la impact ai dreptate daca iti cumperi una noua nu ai treaba cu ea 3-4 ani dupa stai si cu aia in servicerui de te saturi poti sa iti dai km inapoi nu rezolnimic tot rupta in gura ramane masina
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Feb 2017, 20:00

Exact la fel s-a răsturnat unul cu logan-ul pe lângă Cluj unde au pus despărțitor de linie în mijlocul drumului, n-avea nici o problemă, s-au spart geamurile și e plină mașina de zgârieturi. Îl fac țiganii ca nou și îl vând.

Puteai să ai orice mașină în cazul de mai sus, tot mureau, nu îți face nimeni ușile din oțel. Doar un SUV era ceva diferență, mă rog oricum e mai moale oțelul la Dacia ca la un BMW/Mercedes dar tot nu va fi o diferență uriașă.

Mie nu îmi place logan-ul din motive practice, la majoritatea mașinilor poți deschide portbagajul cu butonul și se ridică dacă telescopul e ok. La logan în 2017 ai un buton mecanic și trebuie să tragi cu toată forța când telescopul e nou. De aici se vede că cei de la Dacia nu pun nici un preț pe detalii, la un BMW/Audi te uiți la cum naiba s-au gândit la așa ceva când începi să răsfoiești manualul, iar nou portbagajul și ușile se deschid de îți vine să le deschizi și închizi toată ziua. Nu e o mașină sportivă, dar economică n-ai cum să zici că nu e, în special pe firmă. 10000 de euro și ai o mașină fără probleme pentru 3 ani, pui cheia în contact și te duci sau chemi service-ul și primești altă mașină. Pe diesel nu consumă mai mult ca un BMW. Dacă mai știi să și conduci e decent.
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

28 Feb 2017, 21:23

@IsTI37 la faza cu portbagaju... a scos BMW sau Audi o masina de 7-10k euro noua? Nu prea, de aici si chestiile astea mici care uite ca poate sa atraga clienti dar sa si urce pretul, chiar si eu ma miram la fazele de genu, mai era ceva banal la bord la care au economisit ceva, din ce am mai citit pe forumuri cei din Vest nu prea au probleme, zicea un german ca avea un A6 si un Duster, ambele perfect functionale si cu Dusterul mai iesea pe la drumetii dar ce-i drept aia cand e ceva isi fac totul la reprezentanta pe carte, la noi o duci la nu stiu ce "CALITATE GERMANA PRETURI ROMANESTI" si "ti-o" repara ala de pleci acasa cu ea mai stricata!
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
User avatar
timy_fb
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1729
Joined: 31 Aug 2007, 22:38
Detinator Steam: Da
CS Status: Daca esti invizibil, poarta-te ca atare
Detinator server CS: Nu
Location: Tarnaveni
Has thanked: 56 times
Been thanked: 37 times
Contact:

01 Mar 2017, 07:57

Eu am ca mașina personala în golf 5 din 2004 iar la munca în Logan din 2015, nu se pot compara din nici un punct de vedere, Loganul deja are mici probleme, nu e confortabil deloc, e făcut din materiale de 2 lei, în schimb mașina mea e foarte închegată și confortabila și nu am fost la service cu ea decât o data într-un an ca am avut o problema la alternator, în rest merge brici!!!
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information