★★★ Cum inlaturam modelele T din skin-uri ★★★

Tutoriale pentru Counter-Strike aprobate de eXtream!

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
AlKabul
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 40
Joined: 20 Feb 2017, 13:52
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Mar 2017, 18:34

Salut.

Pentru ca multi dintre noi ne-am lovit de problema modelelor T pentru a inlocui skin-urile playerilor si am evitat aceste modele din cauza bug-urilor, astazi o sa va arat cum sa stergeti modelul T fara sa afectati rularea corecta serverului sau a skin-ului.

O sa va prezint cea mai usoara si la indemana metoda de a realiza acest proces care nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 minute. Inainte de a incepe, subliniez faptul ca modelele din ziua de azi ocupa mai mult spatiu decat cele facute la inceputurile acestui joc din diferite motive (unul ar fi evolutia programului MilkShape 3D). Sa luam de exemplu seria "Predators" care a avut parte de crearea propriilor modele in Counter-Strike 1.6 acum multi ani. La inceput, un model avea in jur 1-2 mb, dar acum trece de 4 mb, ceea ce nu multe programe suporta compilarea acestor modele care depasesc aceasta valoare. Tot ce trebuie sa faceti e sa descarcati arhiva de mai jos si sa urmati pasii. Hai sa incepem:

Descarcare: MediaFire

Pasi:

1. Intram in folderul "Decompiler".

2. Observam ca avem 4 fisiere:

Code: Select all

mdldec.exe
studiomdl.exe
crysis_red.mdl
crysis_redT.mdl
Fisierul "mdldec.exe" este decompilatorul, iar fisierul "studiomdl.exe" este compilatorul.

3. Tragem fisierul "crysis_red.mdl" in "mdldec.exe" (il decompilam). Vor aparea ogramada fisiere.

4. Stergem fisierele "crysis_red.mdl" si "crysis_redT.mdl".

5. Cautam fisierul .qc care intotdeauna va purta numele skin-ului, in cazul nostru, cautam fisierul "crysis_red.qc" si il deschidem cu Notepad.

6. Pasul cheie, orice skin care are model T va avea intotdeauna urmatorul cod:

Code: Select all

$externaltextures
Cautam si stergem acest cod, dupa salvam si iesim.

7. Tragem fisierul "crysis_red.qc" in "studiomdl.exe" si asteptam sa se realizeze procesul de compilare.

8. Enjoy, skin-ul fara model T este gata.

NOTA: Dupa finalizarea procesului de inlaturare a modelului T, skin-ul va avea o marime mai mare.
RoyalServer
User avatar
eMeKa.eXe
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 717
Joined: 12 Jan 2016, 03:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: SkeletoN2016
Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

18 Mar 2017, 12:14

asta cred ca o stie toata lumea dar ce ai scris tu nu cred ca o stie =))
NEXT LEVEL
Image
Post Reply

Return to “Tutoriale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 2 guests