Puțin despre hosting ieftin

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

18 Mar 2017, 20:12

IsTI37 wrote:
Marius wrote:
mariuss615 wrote:
Parțial ai dreptate. Ce te faci insă când și serverele de backup sunt afectate? Ce te faci daca backup-ul se corupe? S-a întâmplat și la case mai mari să se dea accidental rm rf. Un
Oricum sunt aproape convins că a fost un inside job nu un atac cibernetic. S-a mers pe principiul raid10 + r1soft -> ce se poate întâmpla? Nimic special dacă nu ai un angajat cu alte planuri.
De asta trebuie sa faci backup-uri in 2 locatii diferite si sa ai scheduled jobs care-ti verifica integritatea backup-urilor la X timp :).
Tu lucrezi în total alt sistem cu SAP, aștia aveau servere/vps-uri cu cpanel. Eu m-am ars de câteva ori cu cpanel, pur și simplu îți ceri să fi spart cu orice soluție shared înafară de virtualizare. La SAP nu ai cum să pierzi date cu Hana, trebuie făcută replicare pe cloud dacă îmi amintesc bine.
Exista workarounds si cu cPanel. Poti configura un server FTP extern, unde sa adaugi un user doar cu drept de scriere.
Fara read files, fara delete. In asa fel incat si daca ti-ar lua cineva acces pe cPanel, nu se pot atinge de backup-urile externe.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
RoyalServer 2
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

18 Mar 2017, 20:14

IsTI37 wrote:
Marius wrote:
mariuss615 wrote:
Parțial ai dreptate. Ce te faci insă când și serverele de backup sunt afectate? Ce te faci daca backup-ul se corupe? S-a întâmplat și la case mai mari să se dea accidental rm rf. Un
Oricum sunt aproape convins că a fost un inside job nu un atac cibernetic. S-a mers pe principiul raid10 + r1soft -> ce se poate întâmpla? Nimic special dacă nu ai un angajat cu alte planuri.
De asta trebuie sa faci backup-uri in 2 locatii diferite si sa ai scheduled jobs care-ti verifica integritatea backup-urilor la X timp :).
Tu lucrezi în total alt sistem cu SAP, aștia aveau servere/vps-uri cu cpanel. Eu m-am ars de câteva ori cu cpanel, pur și simplu îți ceri să fi spart cu orice soluție shared înafară de virtualizare. La SAP nu ai cum să pierzi date cu Hana, trebuie făcută replicare pe cloud dacă îmi amintesc bine.
Principiile de backup se aplica tot asa. Dar da, ai dreptate. HANA are replicare la nivel de db prin hana system replication + ca avem replicare si pe VM-urile de aplicatii, dar discutia se duce in alta parte si ma opresc aici :D (si asta se face daca ai $$)
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 430 guests