Tutore

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
ALPH#18
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 48
Joined: 24 Feb 2016, 14:39
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

23 Oct 2017, 13:49

Salut, mama vrea sa plece pentru 3 luni din tara. Se poate intampla ceva daca raman singur? Ma refer ceva legat de politie daca imi poate face ceva.
RoyalServer 2
User avatar
Tax1r_RMA
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 60
Joined: 12 Feb 2016, 13:47
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: Kiev
Contact:

23 Oct 2017, 14:06

ALPH#18 wrote:Salut, mama vrea sa plece pentru 3 luni din tara. Se poate intampla ceva daca raman singur? Ma refer ceva legat de politie daca imi poate face ceva.
Bine ca ai dat de veste aici pe forum :') politia no sa-ti faca nimic tie, ci celor ce vor intra peste tine in casa si iti vor rupe rozeta facandu-ti-o poligon de tragere :')
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1870
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

23 Oct 2017, 14:10

Dacă eşti absolut singur şi eşti minor, iar cineva te dă "în gât", o să aibe probleme mama ta, iar tu poți ajunge la "adăpost". :))
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

23 Oct 2017, 14:20

MDFK. wrote:Dacă eşti absolut singur şi eşti minor, iar cineva te dă "în gât", o să aibe probleme mama ta, iar tu poți ajunge la "adăpost". :))
cati copii din tara asta nu stau singuri acasa ca parintii sunt la serviciu sau pnm
in mod normal nu e ok sa te lase singur 3 luni ca se pot intampla n chestii si ea e vinovata pentru neglijenta
n-ai si tu niste bunici la care sa stai 2-3 zile dupa te mai duci pe acasa si tot asa?
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1870
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

23 Oct 2017, 14:53

snd wrote:
MDFK. wrote:Dacă eşti absolut singur şi eşti minor, iar cineva te dă "în gât", o să aibe probleme mama ta, iar tu poți ajunge la "adăpost". :))
cati copii din tara asta nu stau singuri acasa ca parintii sunt la serviciu sau pnm
in mod normal nu e ok sa te lase singur 3 luni ca se pot intampla n chestii si ea e vinovata pentru neglijenta
n-ai si tu niste bunici la care sa stai 2-3 zile dupa te mai duci pe acasa si tot asa?
Eu m-am referit la cazuri extreme.
TrrEi
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 256
Joined: 05 Oct 2017, 16:40
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

23 Oct 2017, 15:12

Sunt eu tutore in acest moment , si ti spun ca da, se poate intampla chiar daca ai 18 ani, daca copilul nu e pe numele tau iti trebuie act la mana. Nu se mai accepta actele la notariat, va trebui sa mergi in fata procurorului sau ma rog, ce e respectivul. ( mie asa mi s a intamplat, mi au facut reclamatie vecinii ca stam singuri si a trebuit sa m duc la judecatorie pentru a ma propune in treaba cu tutorele) .Nu poti fi minor.
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

23 Oct 2017, 19:32

TrrEi wrote:Sunt eu tutore in acest moment , si ti spun ca da, se poate intampla chiar daca ai 18 ani, daca copilul nu e pe numele tau iti trebuie act la mana. Nu se mai accepta actele la notariat, va trebui sa mergi in fata procurorului sau ma rog, ce e respectivul. ( mie asa mi s a intamplat, mi au facut reclamatie vecinii ca stam singuri si a trebuit sa m duc la judecatorie pentru a ma propune in treaba cu tutorele) .Nu poti fi minor.
Cum sa ti se intample chiar daca ai 18 ani? Esti major, te poate da ma-ta afara din casa si sa te trimita la munca :))

Daca afla cati mai putini si persoane de incredere nu ai ce sa patesti tu sau mama ta, dar daca ajunge vestea pe la politie/protectia copilului atunci e posibil ca mama ta sa isi piarda dreptul de a te creste.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

24 Oct 2017, 04:40

Daca ai mai putin de 16 poti avea probleme, in general nu se leaga nimeni daca ai sa zicem 16 ani si nu te ocupi cu trafic de droguri, nu duci acasa fete la chefuri, nu esti emo, nu dai muzica la maxim, nu dai foc la casa, nu bei, nu pute toata scara cand iesi din casa, nu arunci scrumul de la tigara in balconul vecinului si daca te duci la scoala calumea, respectiv platesti intretinerea si toate cele.

La scoala iarasi poti avea probleme daca faci prostii, adica profesorii sunt obligati (in special dirigentele) sa anunte autoritatile daca nu pot chema parintii la scoala daca sunt probleme.

E riscant, dar nu neaparat ilegal din start. Daca cineva are mai putin de 16 ani nu ai cum sa il lasi singur acasa, intre 13-16 ani aproape toti sunt innebuniti cu prostii, anturaj.

Daca ai 18 ani si ti-ai schimbat buletinul esti pe cont propriu, faci ce vrei si suporti consecintele.
ALPH#18
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 48
Joined: 24 Feb 2016, 14:39
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

24 Oct 2017, 13:42

IsTI37 wrote:Daca ai mai putin de 16 poti avea probleme, in general nu se leaga nimeni daca ai sa zicem 16 ani si nu te ocupi cu trafic de droguri, nu duci acasa fete la chefuri, nu esti emo, nu dai muzica la maxim, nu dai foc la casa, nu bei, nu pute toata scara cand iesi din casa, nu arunci scrumul de la tigara in balconul vecinului si daca te duci la scoala calumea, respectiv platesti intretinerea si toate cele.

La scoala iarasi poti avea probleme daca faci prostii, adica profesorii sunt obligati (in special dirigentele) sa anunte autoritatile daca nu pot chema parintii la scoala daca sunt probleme.

E riscant, dar nu neaparat ilegal din start. Daca cineva are mai putin de 16 ani nu ai cum sa il lasi singur acasa, intre 13-16 ani aproape toti sunt innebuniti cu prostii, anturaj.

Daca ai 18 ani si ti-ai schimbat buletinul esti pe cont propriu, faci ce vrei si suporti consecintele.
Am 17
Btw, ziceti ca nu se poate "semna" ceva de mine sa zic asa ca sa raman singur si ca nu voi face mare balamuc ?
TrrEi
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 256
Joined: 05 Oct 2017, 16:40
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

24 Oct 2017, 16:22

asasinulfantoma wrote:
TrrEi wrote:Sunt eu tutore in acest moment , si ti spun ca da, se poate intampla chiar daca ai 18 ani, daca copilul nu e pe numele tau iti trebuie act la mana. Nu se mai accepta actele la notariat, va trebui sa mergi in fata procurorului sau ma rog, ce e respectivul. ( mie asa mi s a intamplat, mi au facut reclamatie vecinii ca stam singuri si a trebuit sa m duc la judecatorie pentru a ma propune in treaba cu tutorele) .Nu poti fi minor.
Cum sa ti se intample chiar daca ai 18 ani? Esti major, te poate da ma-ta afara din casa si sa te trimita la munca :))

Daca afla cati mai putini si persoane de incredere nu ai ce sa patesti tu sau mama ta, dar daca ajunge vestea pe la politie/protectia copilului atunci e posibil ca mama ta sa isi piarda dreptul de a te creste.
Ai citit macar ce am spus ?
Am spus ca sunt TUTORE , ceea ce inseamna ca exista si un minor in casa :)
Iar reclamatia a fost pentru cel minor , nu pentru mine , in prealabil a trebuit sa ma duc in fata la procuror sau ce era respectivul pentru a da verdict ul .
Ma refeream ca trebuie sa ai 18 ani pentru a fi tutore , nu poti fiind minor.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information