Basic - Afacerea pe eBay

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

05 Apr 2018, 03:45

Datorita faptului ca am fost contactat de zeci de persoane in legatura cu aceasta oportunitate, am decis sa o fac publica (cel putin o parte din ea). De termenul de dropshipping a auzit toata lumea. Aici vom vorbi despre o metoda de dropshipping, fara investitie initiala. Sa incepem:

1. Creearea contului pe eBay:
- Primul pas este foarte simplu. Va creeati un cont ca pe orice alt site.
- Veti fi nevoiti sa confirmati pe email (si telefon [sms]) daca e nevoie.

2. Adaugarea contului PayPal.
- In partea din stanga (sus) veti avea optiunea de a va seta contul (account settings). Aici veti gasi optiunea PayPal Account. Adaugati contul vostru la contul de ebay. (PayPal, este, si va fi banca eBay, indeferent de zvonurile creeate).

3. Listati produsul vostru:
Aici ar parea cel mai simplu, dar este, totusi, cel mai complex. Dati la Sell, completati detaliile, etc. Intervine partea de descriere: Aici, veti avea nevoie sa faceti putin SEO, pentru ca produsul vostru sa nu apara pe pagina 1000, ci pe pagina 1-2-3 maxim.

Ex de anunt de-al meu:

iPad Mini 1st Generation - Perfect Working condition, Grade A + Charger + iPad mini Red Case for protection.

Description:

Processor: Dual Core 1.0 GHz
Processor type: Apple A5
Storage: 16GB
Memory: 512 MB RAM
Rear Camera: 5 MegaPixels
Front Camera: 1.2 Megapixels
Conectivity: Wifi, Bluetooth
Display: LED-backlit IPS LCD Capacitive touchscreen, 16M Colors
Display Size: 7.9 inch
Display Resolution: 1024 x 768
Battery life: 10-12 hours
Standby: 10-14 days

What you will receive?

1x iPad Mini 1st Generation
1x Charger + USB Cable
1x Red Case for Protection


Ok, deci ingrosam textele elementare, atat.

4. Cum facem rost de produs fara bani?

1. Intram pe site-ul wish.com (sa nu se considere reclama, ca si la tv are, nu e site de cs sa-i fac reclama), sau joom.com sau aliexpress.com (recomand doar wish, pentru ca transportul ajunge in maxim 2 saptamani).
2. Luam pozele cu un anumit produs (veti gasi laptop-uri, telefoane, tablete, etc, foarte ieftine). Pozele se iau cu inspect / view page source, nu mai explic asta.
3. Puneti produsul pe ebay la pretul vostru, chiar daca nu il aveti, cu pozele preluate.
4. Daca ati urmarit toti pasii, in cateva zile (maxim o saptamana), va veni prima vanzare.
5. In anunt, nu uitati sa specificati termenul de livrare aparut pe wish.
6. Cand va vine o comanda de pe ebay, comandati produsul de pe wish din banii vostrii (stiind ca veti primi mai mult apoi), pe adresa clientului vostru.

Ex: Pe wish.com vad o tableta la 60 euro. Pun pozele ei pe ebay, fac o descriere ok dpdv SEO, o aduc pe primele 2-3 pagini, apoi astept. In cateva zile primesc comanda pentru ea. Cand primesc comanda, platesc eu din banii mei tableta, cu destinatia cumparatorului meu de pe ebay. In 3 saptamani primesc banii paypal (pe contul setat pe ebay). Daca primesc tracking number, il bag pe paypal, si primesc plata in 7 zile.

PS: Nu e mare lucru, doar incercati produse, fara a plati initial pentru ele. Doar poze. Apoi, daca primiti comanda pentru unul, platiti de la voi, si in 3 saptamani maxim aveti banii in cont, cu comisionul de rigoare, desigur.

PS2: Support-ul de la eBay e foarte bun, va raspunde la orice ora. Prima data va preia un robot la care ii puteti spune "I want to speak with a real person." (de 1-2 ori ca e varza), dupa care veti fi redirectionati catre o persoana reala. In caz de orice ajutor, puteti apela 24/24 la ei. Sunt disponibili mereu.

PS3: Daca faceti treaba cu dropshipping fara sa aveti produsele, bagati-va pe ebay.com, nu uk, it, fr, de sau altele.
RoyalServer
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

05 Apr 2018, 13:38

Pai si daca tu ai platit comanda pe wish din banii tai si o trimiti destinatarului, nu exista riscul ca destinatarul sa primeasca produsul fara sa iti mai dea banii? Fiind deja platit pe wish.
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

05 Apr 2018, 15:58

.::Adrianix52::. wrote:Pai si daca tu ai platit comanda pe wish din banii tai si o trimiti destinatarului, nu exista riscul ca destinatarul sa primeasca produsul fara sa iti mai dea banii? Fiind deja platit pe wish.
Nu. Pe ebay, plata se face in momentul in care faci comanda. Clientul tau plateste pretul pus de tine in momentul in care plaseaza comanda. Tu faci comanda pe wish (in numele lui) doar dupa ce ai primit comanda pe ebay, nu inainte.
User avatar
hrion
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 94
Joined: 29 Mar 2018, 17:14
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

05 Apr 2018, 16:01

E plin youtub-ul de asta ceva , nu e noua chesti stai linistit .
User avatar
Mr.Dr.Sir.Go
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 351
Joined: 20 Dec 2015, 14:02
Detinator Steam: Nu
CS Status: http://VandConturiNetflix.store/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Membru Club eXtreamCS (21 Feb - 21 Iun)
Schimbare nume (-4 luni)
Nick anterior: Paul112
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

05 Apr 2018, 16:36

hrion wrote:E plin youtub-ul de asta ceva , nu e noua chesti stai linistit .
Uauu ..cati bani ai facut pana acuma? Cine a zis ca e noua "chesti" ?
Omul incearca sa ajute pe multi care nu stiu ..ai aparut tu cap mare sa faci pe desteptul pentru + un post...Sunt multi pe aici care nici nu stiu sa isi faca un cont pe eBay sau cu ce se manaca eBay-ul...e o chestie care oricine o poate incerca si fara o prea mare investitie.
User avatar
ForceDS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 163
Joined: 29 Dec 2014, 11:53
Detinator Steam: Da
SteamID: henixxx
Fond eXtream: 0

05 Apr 2018, 19:24

Dar ai uitat sa zici riscurile.
Unii pot sa faca comanda, iar apoi pot sa dea refund la tranzactie iar tu ramai cu banii dati. Am patit-o de cateva ori.
Cel mai bine daca faceti dropship incepeti cu produse ieftine.
Sa nu uitam de faptul ca produsele pot sa vina defecte iar el poate sa ceara banii inapoi iar tu o sa stai dupa ceva timp pana iti recuperezi banii de pe wish.
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 430 guests