Facultati IT Romania

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

05 Jul 2018, 18:53

Ceva studenti pe aici? Ce recomandati?
Eu ma gandeam la Babes Bolyai Cluj sau Universitatea din Bucuresti, dar nu stiu cat de bune sunt, stiu ca oriunde as merge in mare o sa invat singur si diferite cursuri oferite de firme precum oracle, dar totusi sa raman cu ceva folositor si din facultate.
Pe la ASE mi se pare interesant ca fac si economie si info si imi plac partenerii, dar ma descurajeaza ca nu se da admitere si se intra doar ci bac+medie liceu si nu stiu cat de pro e.
Daca e cineva pe aici care e undeva pe la FMI sau stie cum sa treaba sa lase o parere.
RoyalServer
User avatar
> SKanDaL <
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 308
Joined: 20 Dec 2015, 18:11
Detinator Steam: Da
SteamID: Privat
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Transilvania
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

05 Jul 2018, 22:54

Universitatea Tehnica Cluj Napoca - parerea mea e ca facultatea asta e cea mai buna din tara. Daca vrei sa te faci prost cu diploma poti sa mergi la UBB :doge:
Image
User avatar
Vlad eXtream
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 603
Joined: 08 Aug 2011, 01:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: SUD.LALEAGANE.RO
SteamID: roby_pz
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Baia Mare
Has thanked: 114 times
Been thanked: 56 times
Contact:

06 Jul 2018, 09:09

> SKanDaL < wrote:Universitatea Tehnica Cluj Napoca - parerea mea e ca facultatea asta e cea mai buna din tara. Daca vrei sa te faci prost cu diploma poti sa mergi la UBB :doge:
Eu unul sunt la filiala Baia Mare, specializarea Informatica. Prefosori foarte OK, de la care ai ce invata. Daca alegi Clujul, la Calculatoare o sa inveti multe lucruri interesante, trust me ;)
SUD.LALEAGANE.RO
anonyym
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 180
Joined: 19 Jun 2011, 00:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 43 times
Been thanked: 8 times
Contact:

07 Jul 2018, 18:35

> SKanDaL < wrote:Universitatea Tehnica Cluj Napoca - parerea mea e ca facultatea asta e cea mai buna din tara. Daca vrei sa te faci prost cu diploma poti sa mergi la UBB :doge:

Da, se observa cat de buna e dupa modul in care iti sustii opinia, fara argumente. UTCN e cea mai buna pentru ca asa spune el, vrei sa "te faci prost cu diploma", te duci la UBB, pentru ca asa spune el. Mare ajutor i-ai oferit omului, domnule viitor inginer.

Revenind, UTCN (ma refer strict la sectia de Automatica & Calculatoare) este orientata atat pe hardware cat si pe software. In primul an vei dezvolta foarte putin cod, accentul este pus pe matematica (analiza, algebra), fizica si putina parte software (structuri de date, daca tin bine minte). Abia din anul 2 vei incepe sa dezvolti mai mult cod si sa ai materii orientate pe dezvoltarea de cod, intre timp vei face in paralel si materii orientate pe hardware. Daca esti pasionat de microcontrolere si de electrotehnica in aceeasi masura in care esti de dezvoltare de software, iti recomand UTCN Automatica & Calculatoare. Bineinteles, ca orice facultate are neajunsurile ei. O buna parte din profesori sunt in varsta, iar ca urmare au aceleasi principii de predare/invatare ca pe vremea comunismului (se preda lectia, studentul merge acasa invata, iar apoi este evaluat), prezentele sunt obligatorii inclusiv la cursuri (daca tie nu iti place cum preda un profesor si esti capabil sa inveti materia predata, de pe internet, in mai putin de 2 ore trebuie sa mergi pentru ca "asa e regulamentul"). Daca termini de predat un laborator in 15 minute, trebuie sa stai 2 ore pentru ca "asa e regulamentul". In concluzie, materiile sunt faine si ai de invatat de pe urma lor, dar profesorii de multe ori te incurca mai mult decat te ajuta, din pacate. Cand termini UTCN, ai diploma de inginer :).

Pe cealalta parte, UBB, sectia Informatica, pune accent pe software si mai putin pe matematica, in comparatie cu UTCN. In principiu vei avea materii de dezvoltare soft + matematica (dar matematica e mai putina in comparatie cu cea de la UTCN). Majoritatea profesorilor sunt mai tineri, au alte conceptii. In general, la laboratoare te lasa sa pleci cand iti termini treaba, la cursuri nu sunt prezentele obliatorii, nu pun presiune pe tine profesorii, iti ofera libertatea de a te dezvolta. Din punct de vedere software, vorbind in medie, studentii de la UBB scriu cod mai calitativ ca cei de la UTCN, dar pe partea de hardware sunt praf. Cand termini facultatea NU ai diploma de inginer, esti doar "licentiat in informatica".

Depinde ce iti doresti sa faci, cata libertate iti doresti sa ai si cat de autodidact esti.
.
User avatar
iLuSiOn
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 881
Joined: 06 May 2011, 17:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Contact:

07 Jul 2018, 20:05

poti sa te duci si in strainatate, o sa ti se predea aceleasi chestii.
facultatea e doar o introducere in informatica, o sa ti se predea multe chestii inutile. Alg grafurilor si POO ce-o sa te mai salveze cu informatica.
anonyym wrote:Depinde ce iti doresti sa faci, cata libertate iti doresti sa ai si cat de autodidact esti.
mai ales autodidact. nu te baza pe profesori si pe cursuri.
alege facultatea care iti ofera cat mai mult timp liber, gen sa nu tina cont de prezenta la cursuri etc.
User avatar
Strumf
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 660
Joined: 12 Dec 2010, 21:26
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: JB.ALPHACS.RO
Location: Iasi
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

08 Jul 2018, 01:56

iLuSiOn wrote:poti sa te duci si in strainatate, o sa ti se predea aceleasi chestii.
facultatea e doar o introducere in informatica, o sa ti se predea multe chestii inutile. Alg grafurilor si POO ce-o sa te mai salveze cu informatica.
anonyym wrote:Depinde ce iti doresti sa faci, cata libertate iti doresti sa ai si cat de autodidact esti.
mai ales autodidact. nu te baza pe profesori si pe cursuri.
alege facultatea care iti ofera cat mai mult timp liber, gen sa nu tina cont de prezenta la cursuri etc.
Pai timpul ti-l poti face tu. Prezenta la cursuri sunt unii care pun maxim 1 punct, dar sunt rar. Daca nu vrei sa frecventezi cursurile, poti sa termini saptamana de facultate in 2 zile, mergi la laboratoare/seminarii cu alte grupe si scapi. Iti duci laboratoarele de vineri/joi cu alta grupa luni/marti si aia e, iti faci concediu deja :)))
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

08 Jul 2018, 09:51

Utilizatorul anonyym a spus bine doar ca a omis ca fara engleza (multi tin cont daca pe langa engleza mai exista o limba straina stiuta precum germana) si teamwork nu poti face nimic. Nu am mai precizat si matematica pentru ca e esentiala, fara ea nu poti face nimic de asta nu poti sa stii informatica fara matematica, e ilogic sa spui asa ceva.

Din ce stiu, la Bolyai se face informatica pentru profesori. Eu aleg sa merg la automatica si calculatoare Timisoara, acolo examenul se da la matematica si ai concurenta. Vara-mea cea mica acum a terminat si se duce la master si e angajata nu de foarte mult timp la continental si are peste 4000 lei salariul, acum depinde si ce faci la test pentru avansare (nu stiu exact cum e) tinand cont ca fetele nu sunt angajate pe o arie atat de mare cum ai fi de exemplu tu unde poti sa ai mai multe proiecte si mai multa experienta.
User avatar
Mihail2
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 350
Joined: 14 Oct 2011, 21:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Contact:

08 Jul 2018, 11:08

Student in Timisoara la UVT an 2.

Cursurile se fac si sunt profesori la care inveti daca vrei (am avut doar doua medii sub 10 pana acum), dar daca nu vrei sau nu poti efectiv, 5-ul se obtine cu 4-5 zile de lucru (daca ai la baza un liceu).
Profesorii sunt (majoritatea) tineri si fac cursurile destul de placute. Nu se pune problema de prezente la cursuri sau laboratoare (numai la cateva materii sunt obligatorii), acestea aducand doar puncte in plus (daca ai nevoie).

Ai 15 ore/saptamana (fata de in jur de 30 la Poli AC) si daca te chinui putin iti faci orarul in 2 zile si poti lucra in timpul facultatii lejer.

Mai multe intrebari, poti da un PM.
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

08 Jul 2018, 12:33

politehnica te usuca de viata
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

08 Jul 2018, 13:08

Mai bine inveti singur , ca facultatea te pregateste academic....
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

16 Jul 2018, 21:39

Am fost la tehnica Cluj, UBB si unibuc. La tehnica sunt 90%intrat la buget, 100% taxa. La Ubb mai bine imi foloseam nota de la preadmitere(8.82, 9,09 cu tot cu bac) fiindca acum nu am facut recursivitatea, pur si simplu m-am pierdut si nu am avut timp. La Bucuresti nu stiu sa zic ce am facut, o sa aflu in saeara asta.

Va multumesc tuturor de sfaturi, acum mai ramane sa vad ce am facut la celalalte 2 si sa ma decid. Inca nu sunt hotarat :)).
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

17 Jul 2018, 23:17

Eu am facut UVT-ul la Timisoara, sectia de Info in Engleza. M-a ajutat ca dezvoltare de skill-uri de comunicare tehnica, pentru ca mie nu mi-a placut facultatea. Mi-a placut mult web programming - ceea ce nu se facea la sectia asta - ai gresit facultatea baiatu' meu.

M-am inscris si la UBB si intrasem, insa am ales Timisoara. Dar sincer...inca sunt in dubii si as face o mutare la Cluj dpdv profesional pentru ca dezvoltarea Clujului este peste Timisoara si oamenii-s mai faini. La UBB din ce stiu e destul de relax si faculta e buna.

Orice faculta IT related o faci, conteaza foarte mult cat esti de autodidact si daca ai inclinatie. Daca ai inclinatie si gandesti tehnic e simplu si iti gasesti job usor.

Eu lucrez pe SAP in Timisoara, e bine momentan.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information