Start up nation 2018-2019

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

20 Dec 2018, 01:19

Salutare,
Opteaza cineva pentru acest program?
RoyalServer 2
User avatar
Bananee.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2495
Joined: 06 Oct 2009, 15:04
Detinator Steam: Da
SteamID: kiduu407
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: EL Shaarawy, KiduuuTz
Fost Moderator ajutator
Location: Pe balta.
Has thanked: 387 times
Been thanked: 153 times

26 Dec 2018, 00:30

Salutare.
In primul rand trebuie sa sti in ce te bagi. Daca o sa stai de vorba cu o firma care iti asigura consultanta, ei o sa iti mentioneze ca e totul roz, incurajandu-te sa mergi inainte, asta ca sa iti ia macar avansul(1000 euro). Pare simplu la inceput, insa nu este chiar asa. Ca sa ai o rata de succes, in primul rand trebuie sa aplici in zona de dezvoltare, unde trebuie sa pui pe lista minim un soft (care te costa aproape jumate din buget), minim 3 angajati cu studii superioare pe care sa ii ti minim 3 ani.
Totodata, trebuie sa sti ca banii pe care ii primesti trebuie sa ii distribui prin program (adica nu poti cumpara de la magazine sau altceva decat ceea ce este pe lista), ci pentru fiecare produs in parte trebuie sa prezinti minim 3 oferte, semnate stampilate, contracte de furnizare cu firma a carei pret a fost mai mic, iar asta e a naibi de dificil, crede-ma.
Trebuie sa mai ai in vedere faptul ca dupa aprobare si semnarea contractului, banii ii poti cheltuii pana la o anumita data, altfel ti iau inapoi, iar peridoada e scurta. Problema aici este ca ai doua variante prin care poti primii banii: de la ei sau de la banca(unde mai dai un comision), unde majoritatea ar prefera banca, deoarece ei nu se ingramadesc sa faca prea repede plata.
Dupa ce ai achizitionat tot si ai anuntat lucrul asta, vor veni sa verifice, vor face poze la echipamente, serii din contract, etc.

Sa ai in vedere ca iti trebuie mult timp liber.

Daca ai intrebari, spune-mi.
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea. - George Brassens.
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

26 Dec 2018, 02:53

Bananee. wrote:Salutare.
In primul rand trebuie sa sti in ce te bagi. Daca o sa stai de vorba cu o firma care iti asigura consultanta, ei o sa iti mentioneze ca e totul roz, incurajandu-te sa mergi inainte, asta ca sa iti ia macar avansul(1000 euro). Pare simplu la inceput, insa nu este chiar asa. Ca sa ai o rata de succes, in primul rand trebuie sa aplici in zona de dezvoltare, unde trebuie sa pui pe lista minim un soft (care te costa aproape jumate din buget), minim 3 angajati cu studii superioare pe care sa ii ti minim 3 ani.
Totodata, trebuie sa sti ca banii pe care ii primesti trebuie sa ii distribui prin program (adica nu poti cumpara de la magazine sau altceva decat ceea ce este pe lista), ci pentru fiecare produs in parte trebuie sa prezinti minim 3 oferte, semnate stampilate, contracte de furnizare cu firma a carei pret a fost mai mic, iar asta e a naibi de dificil, crede-ma.
Trebuie sa mai ai in vedere faptul ca dupa aprobare si semnarea contractului, banii ii poti cheltuii pana la o anumita data, altfel ti iau inapoi, iar peridoada e scurta. Problema aici este ca ai doua variante prin care poti primii banii: de la ei sau de la banca(unde mai dai un comision), unde majoritatea ar prefera banca, deoarece ei nu se ingramadesc sa faca prea repede plata.
Dupa ce ai achizitionat tot si ai anuntat lucrul asta, vor veni sa verifice, vor face poze la echipamente, serii din contract, etc.

Sa ai in vedere ca iti trebuie mult timp liber.



Daca ai intrebari, spune-mi.

Mersi mult! majoritatea acestor lucruri le cunosc deja, desi mai am cateva intrebari.

Am inteles caci pentru angajatii someri, pensionari sau cu handicap primesti 5 puncte. Adica sansele cresc sa fii aprobat. Dar eu daca abia acum imi deschid firma si nu am niciun angajat cum procedez? Pe hartie se face totul?

A doua chestie: Imi deschid SRL neplatitoare de TVA. Asta inseamna, ca TVA-ul de la echipamente de exemplu este eligibil?

Si a 3-a: Banii decurg cam asa: Eu cumpar, statu deconteaza. Dar eu nu am 50 de mii de euro cat trebuie sa investesc. Aici am aflat ca exista acel credit punte, care iti da bani, iar statu deconteaza lor.

Mersi frumos inca odata !
User avatar
Bananee.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2495
Joined: 06 Oct 2009, 15:04
Detinator Steam: Da
SteamID: kiduu407
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: EL Shaarawy, KiduuuTz
Fost Moderator ajutator
Location: Pe balta.
Has thanked: 387 times
Been thanked: 153 times

26 Dec 2018, 20:10

ZeT^ wrote:
Bananee. wrote:Salutare.
In primul rand trebuie sa sti in ce te bagi. Daca o sa stai de vorba cu o firma care iti asigura consultanta, ei o sa iti mentioneze ca e totul roz, incurajandu-te sa mergi inainte, asta ca sa iti ia macar avansul(1000 euro). Pare simplu la inceput, insa nu este chiar asa. Ca sa ai o rata de succes, in primul rand trebuie sa aplici in zona de dezvoltare, unde trebuie sa pui pe lista minim un soft (care te costa aproape jumate din buget), minim 3 angajati cu studii superioare pe care sa ii ti minim 3 ani.
Totodata, trebuie sa sti ca banii pe care ii primesti trebuie sa ii distribui prin program (adica nu poti cumpara de la magazine sau altceva decat ceea ce este pe lista), ci pentru fiecare produs in parte trebuie sa prezinti minim 3 oferte, semnate stampilate, contracte de furnizare cu firma a carei pret a fost mai mic, iar asta e a naibi de dificil, crede-ma.
Trebuie sa mai ai in vedere faptul ca dupa aprobare si semnarea contractului, banii ii poti cheltuii pana la o anumita data, altfel ti iau inapoi, iar peridoada e scurta. Problema aici este ca ai doua variante prin care poti primii banii: de la ei sau de la banca(unde mai dai un comision), unde majoritatea ar prefera banca, deoarece ei nu se ingramadesc sa faca prea repede plata.
Dupa ce ai achizitionat tot si ai anuntat lucrul asta, vor veni sa verifice, vor face poze la echipamente, serii din contract, etc.

Sa ai in vedere ca iti trebuie mult timp liber.



Daca ai intrebari, spune-mi.

Mersi mult! majoritatea acestor lucruri le cunosc deja, desi mai am cateva intrebari.

Am inteles caci pentru angajatii someri, pensionari sau cu handicap primesti 5 puncte. Adica sansele cresc sa fii aprobat. Dar eu daca abia acum imi deschid firma si nu am niciun angajat cum procedez? Pe hartie se face totul?

A doua chestie: Imi deschid SRL neplatitoare de TVA. Asta inseamna, ca TVA-ul de la echipamente de exemplu este eligibil?

Si a 3-a: Banii decurg cam asa: Eu cumpar, statu deconteaza. Dar eu nu am 50 de mii de euro cat trebuie sa investesc. Aici am aflat ca exista acel credit punte, care iti da bani, iar statu deconteaza lor.

Mersi frumos inca odata !
Asta cu somerii sau persoane cu handicap nu o stiu, insa daca este asa, trebuie sa iti asumi faptul ca 3 ani de zile ti angajate aceste persoane, iar in logica lucrurilor acele persoane trebuie sa se potriveasca si sa poata executa lucrari in domeniul in care aplici.

Orice firma nou deschisa este neplatitoare de tva. Pentru a plati tva trebuie sa atingi o cifra de afaceri (300 000) lei sau sa faci tu cerere, insa asta nu te ajuta. Neplatitor de tva inseamna ca tu nu incasezi tva, asta pe facturile pe cate le emiti tu, insa factura pe echipamente o emite furnizorul, care 100% este platitor de tva si atunci esti nevoit sa platesti si tu.

Referitor la bani, daca nu poti sustine aceasta suma, dupa ce ai dosarul gata, mergi cu el la banca si iti da banca aceasta suma, insa vei plati un comision...undeva la 1000 euro.
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea. - George Brassens.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information