Intrebare !

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii (dar legat de Counter-Strike !)

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
User avatar
NemeSyS17
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 307
Joined: 05 Apr 2017, 00:42
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Contact:

28 Dec 2018, 05:05

Din cate stiu si am auzit , cu parola rcon administrezi sv de la distanta ... cum adica ? cum administrez ?ce anume pot administra in serverul meu de la distanta cu parola rcon , e urgent ca plec si vreau sas tiu ce e asta !
RoyalServer 2
User avatar
Laurentiu P.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2549
Joined: 10 Jul 2013, 21:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fond eXtream: 100
Has thanked: 26 times
Been thanked: 62 times
Contact:

28 Dec 2018, 08:10

Pai pa ...
Daca intrii pe server fara accesul de administrator/fondator poti avea acces complet la comenziile serverului folosind rcon, mai exact.

Intri pe server si deschizi consola:

- rcon_password urmat de parola pe care o ai setata in server.cfg la serverul tau
- acum ca sa trimiti comenzi catre server folosesti comanda rcon, ca de exemplu

Code: Select all

rcon amx_cvar sv_maxunlag 1
rcon say ba esti prost?
rcon amx_ban nume 0 "hai pa"
Consola jocului o inlocuieste pe cea de la host(gamecp).

Sau ar fi diferite programe pentru. android de monitorizare a serverului.
no...
User avatar
faKe91
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1064
Joined: 07 Oct 2014, 18:49
Detinator Steam: Da
CS Status: I <3 Heavy Metal
SteamID: dogseatmypancreas
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Republica Moldova, Chișinău
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

28 Dec 2018, 10:02

NemeSyS17 wrote:Din cate stiu si am auzit , cu parola rcon administrezi sv de la distanta ... cum adica ? cum administrez ?ce anume pot administra in serverul meu de la distanta cu parola rcon , e urgent ca plec si vreau sas tiu ce e asta !
Poti administra serverul prin programul HLSW (Half Life Server Watcher) ca de exemplu http://www.hlsw.net/. Pe timpul cand avem serverul meu, ma foloseam de acest program ca fiind o a doua consola. E foarte util mai ales daca ai serverul pe un VPS/VDS pentru ca iti economiseste timp si nu trebuie sa accesezi de fiecare data putty pentru a verifica de exemplu aceeasi lista de pluginuri (amxx list). E util si pentru detinatorii de servere care nu au acces la consola din gamecp.

Mai nou poti administra serverul si de pe telefon cu aceasta aplicatie https://play.google.com/store/apps/deta ... rcon&hl=en. O recomand pentru ca m-am folosit si eu de ea.

Cu parola rcon poti administra absolut orice. De aceea iti recomand ca aceasta sa fie cat mai complexa, eu de exemplu ma folosesc de acest website https://passwordsgenerator.net/. In nici un caz sa nu dai acces cvar si rcon la admini. De ce? Pentru ca o data avand acces cvar, poti folosi comanda amx_cvar rcon_password si aceasta iti afiseaza parola rcon in consola, iar dupa poti face absolut orice iti trece prin cap. Sau in cel mai bun caz poti face careva modificari in pluginul admincmd, cum am postat aici probleme-servere/problema-xploit-2018-t360420.html#p2742191 si sa nu iti fie frica ca ai dat acces de cvar la admini.
Post Reply

Return to “Diverse”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 4 guests