CS1.6 BOTNET RCE [ATENTIE!]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
CryWolf
Administrator
Administrator
Posts: 6505
Joined: 07 Aug 2008, 16:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Fost Scripter
Manager CS2.eXtream.Ro
Fost Detinator ZM.eXtream.Ro
Fost manager CS.eXtream.Ro
Fost manager CSGO.eXtream.Ro
Fost manager global
Location: Botosani
Discord: crywolf1989
Has thanked: 202 times
Been thanked: 850 times
Contact:

15 Mar 2019, 16:45

Conform: https://playtech.ro/2019/counter-strike-server-hacking/
Text | Afiseaza codul


39% din toate serverele disponibile online pe care poți juca Counter Strike 1.6 sunt malițioase și sunt proiectate pentru a-ți compromite computerul.

O echipă de cercetători de la Dr. Web au descoperit că atacatorii au folosit servere de gaming malițioase pentru a ataca computerele celor care se joacă Counter Strike 1.6. Au putut face asta prin exploatarea vulnerabilităților de tip zero-day.

Jocul conține multe vulnerabilități de tip RCE (remote code execution) care permit atacatorilor să execute cod arbitrar pe computerul gamer-ului. Codul nu are nevoie de vreo altă interacțiune a utilizatorului. Poate începe să ruleze imediat ce te conectezi la un asemenea server malițios.

Aparent, vinovatul este dezvoltatorul rus de servere de gaming poreclit Belonard. A creat astfel un botnet alcătuit din sisteme compromise ale celor care se joacă Counter Strike 1.6 prin infectarea acestora cu un troian.

Troianul a fost proiectat să înlocuiască listele de servere disponibile cu proxy-uri care permiteau troianului să se extindă. Când un gamer apăsa pe un asemenea proxy, era redirecționat automat către un server malițios. Astfel, computerul său se infecta cu troianul Belonard.

Pe scurt, dezvoltatorul folosea troianul pentru a promova servere legitime de CS1.6 prin adăugarea acestora la lista de servere disponibile jucătorilor. Făcea asta pentru un anumit comision. De asemenea, le arăta gamerilor și reclame în timpul jocului.

Analiștii spun că din cele 39% din serverele pe care te poți juca Counter Strike 1.6 sunt compromise. Din cele aproximativ 5.000 de servere disponibile, 1.951 au fost create de Belonard.

Cercetătorii au raportat vulnerabilitățile descoperite dezvoltatorului Counter Strike 1.6, Valve Corporation. Aceștia au promis că vor oferi un patch, dar nu au spus exact când se va întâmpla acest lucru.

Conter Strike este deja vechi de 20 de ani, dar încă este foarte popular. În 2018, CS:GO a fost al treilea cel mai jucat joc de pe Steam și al cincilea cel mai vizionat joc pe Twitch.
V-as recomanda pana lanseaza Valve Patch-ul sa nu folositi MasterServer-ul pentru a cauta Servere publice!
NU IMI MAI DA-TI PM CU CERERE AJUTOR/SAMD, FOLOSITI FORUMUL, CITESC MAJORITATEA TOPICURILOR.
www.dark-arena.com , SERVERE CS / CS2 / L4D AU REVENIT ONLINE.
www.diasporaiptv.ro - SERVICII PREMIUM IPTV

Image

Image
RoyalServer 2
User avatar
Laurentiu P.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2549
Joined: 10 Jul 2013, 21:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fond eXtream: 100
Has thanked: 26 times
Been thanked: 62 times
Contact:

15 Mar 2019, 20:56

no...
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

16 Mar 2019, 11:52

Ok, dar mai foloseste cineva lista de servere de la Internet ? Sunt numai redirecte acolo, cel putin pe steam. Eu nu am mai intrat pe serverele de acolo de cativa ani, doar cu connect in consola.
User avatar
levin
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3844
Joined: 24 Aug 2011, 12:24
Detinator Steam: Da
CS Status:
Detinator server CS: ☯∴
SteamID: riseofevo
Reputatie: Scripter eXtreamCS
Nume anterior: Adryyy
Location: ҳ̸Ҳ̸ҳ
Discord: devilclass
Has thanked: 36 times
Been thanked: 594 times
Contact:

17 Mar 2019, 23:34

Rainq wrote:
16 Mar 2019, 15:24
zark wrote:
16 Mar 2019, 11:52
Ok, dar mai foloseste cineva lista de servere de la Internet ? Sunt numai redirecte acolo, cel putin pe steam. Eu nu am mai intrat pe serverele de acolo de cativa ani, doar cu connect in consola.
da,cautam servere de surf ,cum imi dau seama daca sunt afectat? am avut decat redirectionari dar nu reclame in timp ce ma joc gen..
ai auzit de trackere online precum gametracker.com?
Pentru ajutor, faceți cerere bine detaliată, completând și respectând modelul corespunzător.
Nu-mi mai dați cereri doar pentru a mă avea în lista de prieteni.
Dacă te ajut, și mă ignori/etc > te adaug în „foe”.
Aveți grijă la cei ce încearcă să mă copieze sau să dea drept mine..Puteți lua legătura cu mine prin STEAM dacă aveți o problemă/nelămurire în acest caz! Cont de forum am doar aici.
În cazul în care utilizați ceva din ce am postat(ex: aici), e bine să fiți la curent cu modificările aduse și de aici, iar dacă sunt ceva probleme nu ezitați să luați legătura cu mine. Actualizarea unor coduri nu se vor afișa public, doar dacă se găsește ceva critic/urgent de remediat, unele fiind coduri vechi iar unele refăcute chiar recent dar private.
* Nume pe cs1.6: eVoLuTiOn \ Nume vechi: eVo
* Atelierul meu - post2819572.html#p2819572 (închis, click link ca să vedeți de ce)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 419 guests