Masina lovita de un biciclist - lege

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

22 May 2019, 23:33

Umblam frumos cu masina prin satul meu natal unde bitangii si betivii se plimba cu bicicletele pe tot drumul, cand deodata un baiat de vreo 15 ani s-a bagat cu bicicleta fix in mine. Mi-a rupt oglinda si mi-a tras 3 zgarieturi calumea.

Acum.. Eu il cunosc pe tacsu si ce pot spune este ca nu are cea mai buna reputatie, dar mi-a promis ca mi-o face. (desi ar fi in stare sa nu o faca)

Asa ca am acceptat si nu am fost la politie.

Intrebarea mea este: In caz ca tipul nu mi-o face. Daca merg DUPA 24 de ore desi am martori oculari care au vazut incidentul risc sa-mi suspende permisul ?

Multumesc !
RoyalServer 2
User avatar
splaty
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 66
Joined: 12 Oct 2017, 14:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Contact:

23 May 2019, 00:02

Daca nu vrei sa mergi la politie, incearca sa ti-o faci in 24 de ore, nu dupa. Nu stiu exact cum se procedeaza, el avand bicicleta, dar in momentul in care am facut accident si totusi am fost la politie in alea 24 de ore, tipul cu care am facut accidentul a spus ca face amiabila si dupa ce am plecat de la politie nici ca am mai reusit sa dau de el. A trebuit sa merg iar la politie ca sa-l cheme si sa-l arda.
In ziua de azi, rar gasesti pe cineva care sa-si recunoasca vina. Rezolv-o repede si nu o lungi. :)
user/SPLAT/
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

23 May 2019, 10:57

Unde ai luat permisul?

„În cazul accidentelor cu victime, eşti obligat prin lege să anunţi imediat Poliţia şi să rămâi la locul accidentului”, a declarat insp. pp. Andrei Codău. Această obligaţie intervine şi în cazul în care în accidentul rutier a fost implicat un vehicul care transporta substanţe periculoase. Părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei ori a procurorului care face cercetarea locului faptei, precum şi modificarea sau ştergerea urmelor accidentului constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.


Dacă aţi fost victima unui accident rutier este necesar să ştiţi ce drepturi aveţi. Astfel, victima poate depune plângere penală în termen de 60 de zile de la data la care a cunoscut cine este autorul accidentului. După întocmirea dosarului accidentului, poliţiştii ţin la curent victima cu mersul anchetei.



Tu te intelegi cu un biciclist asa din vorbe?E ca si cum ai zis ca un pieton a intrat in portiera ta dar nu are nimic si nici masina ta nimic, plecati amandoi si el are 60 de zile termen sa depuna plangere penala :long_nose: :long_nose: :long_nose:
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

23 May 2019, 12:26

Sunt patit, m-am trezit cu un biciclist pe capota si un parbriz plin de flori. Omul s-a ridicat de jos si a fugit cu tot cu bicicleta, insa fara flori.
Am fost la politie sa declar accidentul imediat dupa mai ales ca impactul nu a fost deloc usor, dobitocul s-a dus la spital a doua zi ca si-a rupt piciorul si a si zis ca l-a lovit o masina. Daca nu ma duceam la politie eram fara permis si dosar (fuga de la locul accidentului, chiar daca practic el a fugit), asa m-am ales cu flori si bani de capota de la el.
Chiar daca au trecut 24h mergi la politie si cand te intreaba ora zici si tu cat mai tarziu, acum sa nu faci din noapte zi. Apoi ca te intelegi cu el nu mai conteaza, insa ai garantia ca nu patesti nimic si il poti da si in judecata...
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
flosstradamus
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 04 Jun 2015, 16:47
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

24 May 2019, 00:20

Fi-ti ma oameni, sa fim seriosi, e un copil.. Daca nu are o stare materiala buna si tu ai, lasa de la tine, asta e, o sa fii si tu rasplatit :)
PHP Developer
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

24 May 2019, 18:13

flosstradamus wrote:
24 May 2019, 00:20
Fi-ti ma oameni, sa fim seriosi, e un copil.. Daca nu are o stare materiala buna si tu ai, lasa de la tine, asta e, o sa fii si tu rasplatit :)
Are 4 masini, dar fara permis tacsu..
Am muncit 15 ore pe zi timp de 1 an aproape non-stop pentru masina asta. Daca era o rabla ma pi..am pe ea. Dar stiu cat timp muncind am investit in ea.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 404 guests