Mergeti la vot

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Xeno985
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 206
Joined: 05 Jul 2017, 22:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Disponibil, doar cand sunt acasa.
Detinator server CS: Nu
SteamID: 512916512916
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (28 Jan - 28 Feb)
Fond eXtream: 0
Location: 127.0.0.1
Discord: nvF4B8A
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Contact:

27 May 2019, 14:56

Eu sunt curios, cu ce este diferit presedintele si de ce nu poate face ce vrea (gen un rege), adica esti presedinte si faci ce iti spun ceilalti...
Iau ca exemplu U.K, o au pe regina Maria si ca prin surprindere, totul arata bine in tara respectiva, condusa de un rege cu autoritate suprema, presedintele este doar cu numele, parlamentarii au autoritatea...

P.S. Este doar o idee tampita de a mea, nu stiu cum e treaba cu parlamentul sau monarhia, dar consider ca un rege ar fi cel mai ok pentru o tara, adica "cuvantul meu e lege".

#IdeiTampite
👉 Panel Counter-Strike: Click. 👈
👉💎 Shop: Click. 💎👈
👉💻 Filme: Click. 💻👈
👉📧 Contact: Steam 📧👈
RoyalServer
User avatar
JusT.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 761
Joined: 24 Jun 2013, 14:27
Detinator Steam: Da
SteamID: justsstyle
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (5 apr - 5 mai - acces in club)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

27 May 2019, 15:00

Xeno985 wrote:
27 May 2019, 14:56
Eu sunt curios, cu ce este diferit presedintele si de ce nu poate face ce vrea (gen un rege), adica esti presedinte si faci ce iti spun ceilalti...
Iau ca exemplu U.K, o au pe regina Maria si ca prin surprindere, totul arata bine in tara respectiva, condusa de un rege cu autoritate suprema, presedintele este doar cu numele, parlamentarii au autoritatea...

P.S. Este doar o idee tampita de a mea, nu stiu cum e treaba cu parlamentul sau monarhia, dar consider ca un rege ar fi cel mai ok pentru o tara, adica "cuvantul meu e lege".

#IdeiTampite
E într-adevăr o idee foarte tâmpită.
Regina are aceleași atribuții pe care le are și un președinte în România, tot guvernul se ocupă de partea executivă și parlamentul de partea legislativă.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

27 May 2019, 15:00

Ba dar voi sunteti chiori , unde am scris ca tin cu psd? cand eu zic ca toti sunt hoti si tradatori, nu mai scrieti aiurea, aratati si dovezi inainte sa scrieti
Mutex wrote:
27 May 2019, 14:31
sound wrote:
27 May 2019, 11:39
sergiu4995 wrote:
27 May 2019, 11:00
Astia care ati mers la vot inca sunteti ca niste oi, de asta merge prost in tara, e doar vrajeala cu justitia prostii, ba ... astia care au distrus tara si sunt liberi de 30 ani? iliescu, petru roman si multi altii, voi inca mai asteptati pe Iisus sa vina sa va salveze, ca asa gandeste romanul, veti vedea voi mai tarziu.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ri-1138419
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... le-1138432

de ce plangi? a stai tu erai cu psd
Daca este cu psd nu este un lucru chiar atat de rau. Daca iesea psd-ul bugetarii poate plangeau in continuare, insa pot sa planga si mai rau daca se umbla la salarii pentru ca imprumuturi si pentru ca alta conducere. Ca bugetar suferi foarte mult, insa daca esti la privatizat, ai pe cartea de munca salariul nu minim pe economie si sa iti dea in mana dublu si esti fericit, atunci poate sa fie la conducere orice partid. Ideea este ca trebuie sa te gandesti si la bugetarii care nu doresc micsorarea salariului. Partidul se poate numi si PSD si PNL si USR si ce mai vreti voi, insa problematice sunt salariul, pensiile, alocatiile.

De fapt, la ce vreti sa ajungeti cu toate discutiile? Referendumul a fost oarecum o incercare a lui Iohannis ca sa vada ce public are, daca a iesit presedinte, "ura si la gara".

@Ganja*: La modul in care te-ai exprimat, iti spun eu ca nu ai idee ce se petrece, dar daca ne place sa scriem povesti...
User avatar
Kryme
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1922
Joined: 31 Dec 2008, 12:45
Detinator Steam: Da
SteamID: PM si il dau.
Reputatie: Ban 1 luna
Ban 2 luni
Location: Zalău
Has thanked: 132 times
Been thanked: 69 times

27 May 2019, 15:29

Mutex wrote:
27 May 2019, 14:31
sound wrote:
27 May 2019, 11:39
sergiu4995 wrote:
27 May 2019, 11:00
Astia care ati mers la vot inca sunteti ca niste oi, de asta merge prost in tara, e doar vrajeala cu justitia prostii, ba ... astia care au distrus tara si sunt liberi de 30 ani? iliescu, petru roman si multi altii, voi inca mai asteptati pe Iisus sa vina sa va salveze, ca asa gandeste romanul, veti vedea voi mai tarziu.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ri-1138419
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... le-1138432

de ce plangi? a stai tu erai cu psd
Daca este cu psd nu este un lucru chiar atat de rau. Daca iesea psd-ul bugetarii poate plangeau in continuare, insa pot sa planga si mai rau daca se umbla la salarii pentru ca imprumuturi si pentru ca alta conducere. Ca bugetar suferi foarte mult, insa daca esti la privatizat, ai pe cartea de munca salariul nu minim pe economie si sa iti dea in mana dublu si esti fericit, atunci poate sa fie la conducere orice partid. Ideea este ca trebuie sa te gandesti si la bugetarii care nu doresc micsorarea salariului. Partidul se poate numi si PSD si PNL si USR si ce mai vreti voi, insa problematice sunt salariul, pensiile, alocatiile.

De fapt, la ce vreti sa ajungeti cu toate discutiile? Referendumul a fost oarecum o incercare a lui Iohannis ca sa vada ce public are, daca a iesit presedinte, "ura si la gara".

@Ganja*: La modul in care te-ai exprimat, iti spun eu ca nu ai idee ce se petrece, dar daca ne place sa scriem povesti...
Ia mai da-i naibii de bugetari, cunosc o gramada care ocupa functii mari deoarece au lins in cur politicieni,care habar n-au ce trebuie sa faca dar ei sunt directori.
Hai fi serios,daca parintii tai sunt bugetari sunt sigur ca ai votat chiar si tu PSD, va ganditi numai la voi nu la binele tuturor.
Fa-ti o firma sa vezi cate cacaturi platesti de nu ramai cu nimic.
Din salarul brut iti ia 40% aproximativ, tu platesti CAS-ul mortilor dar daca ai nevoie sa-ti pui o masea platesti 100 lei.
O gramada de legi care nu ajuta cu nimic doar aduc bani statului.
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

27 May 2019, 16:25

In U.K regina si familia regala nu au nici un pic de putere. Sunt doar un simbol, nu vad de unde va vin idei ca in U.K. regina are autoritate suprema :exploding_head:
Cea mai mare putere in stat o are prim ministrul, la fel ca in Germania.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

27 May 2019, 19:10

Indiferent de partid, angajati vor fi cei care tin cu partidul lor si care ori se prefac ori sunt manipulati usor. Nu am votat cu PSD, insa daca Rares Bogdan face greseli si salariile si multe chestii vor fi afectate, voi fi implicit vinovat pentru ca nu am votat alt partid sau chiar PSD. Bugetarii ca bugetarii, insa ai fi surprins sa vezi cati bugetari sunt in Romania si cati lucreaza pe cateva sute de lei, ba mai mult pe cartea de munca au salariul minim pe economie si chiar daca iau mai mult in mana, cand te duci sa faci o rata pentru un apartament, o casa si te trezesti ca faci gaj pentru x, y, z o sa realizezi ca esti prostit pe fata. Cand vorbesti despre politica automat te referi la economie, altfel o sa zici ca mananci cand iti amintesti, iar ca sa iesi la un film ceva trebuie sa fie sarbatoare mare. Ajuta ca x fura si tu nu? Daca fura si salariile sunt ok, iar lucrurile evolueaza, dar incet, atunci trebuie sa te bucuri. Cand o sa scada salariile si lucrurile o sa evolueze tot la fel de incet, atunci sa te dai cu capul de pereti.

Sa nu o luam ca la clasa I, vreau sa va intreb un lucru: cu ce va ajuta ca Dragnea este la inchisoare? Inchisorile inca sunt detinute de PSD, asadar el acolo e ca si in vacanta. La fel si la Mazare, el acolo este in vacanta pentru ca oricum tot are bani, el cand se intoarce e deja de doua ori mai bogat. Poti spune ca se fac afaceri si din inchisoare, deci nu are rost sa vorbim despre mere si pere.
User avatar
> SKanDaL <
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 308
Joined: 20 Dec 2015, 18:11
Detinator Steam: Da
SteamID: Privat
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Transilvania
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

27 May 2019, 19:16

Nu am fost la vot, nu am avut pe cine sa votez, nu am incredere in nimeni. Am vrut sa ma duc mai mult pentru intrebarile de la justitie, dar nici nu prea am avut timp ...
Image
User avatar
Ganja*
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 539
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

27 May 2019, 20:22

Mutex wrote:
27 May 2019, 14:31

@Ganja*: La modul in care te-ai exprimat, iti spun eu ca nu ai idee ce se petrece, dar daca ne place sa scriem povesti...

Pai tocmai, nu mai scrie povesti, eu spre deosebire de tine am rude care au lucrat, si spun lucrat, adica la trecut, in SRI , deci crede-ma ca stiu eu bine ce spun. In schimb sunt sigur ca nu stii prea multe decat ce ai mai auzit si tu pe la unul altul si ce ai mai vazut prin stiri. Oamenii sunt manipulati zilnic prin diverse metode, sunt tinuti din scurt si daca calca stramb dispar cu tot cu familii. Mai ales ca sunt sigur ca nu ai prins perioada comunista . Inca pari tanar si necopt din anumite puncte de vedere, dar, nu sunt aici sa judec pe nimeni. Doar ca, atunci cand crezi ca stii ceva, de fapt este mult , mult mai grav :)
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

27 May 2019, 21:59

Ganja* wrote:
27 May 2019, 20:22
Mutex wrote:
27 May 2019, 14:31

@Ganja*: La modul in care te-ai exprimat, iti spun eu ca nu ai idee ce se petrece, dar daca ne place sa scriem povesti...

Pai tocmai, nu mai scrie povesti, eu spre deosebire de tine am rude care au lucrat, si spun lucrat, adica la trecut, in SRI , deci crede-ma ca stiu eu bine ce spun. In schimb sunt sigur ca nu stii prea multe decat ce ai mai auzit si tu pe la unul altul si ce ai mai vazut prin stiri. Oamenii sunt manipulati zilnic prin diverse metode, sunt tinuti din scurt si daca calca stramb dispar cu tot cu familii. Mai ales ca sunt sigur ca nu ai prins perioada comunista . Inca pari tanar si necopt din anumite puncte de vedere, dar, nu sunt aici sa judec pe nimeni. Doar ca, atunci cand crezi ca stii ceva, de fapt este mult , mult mai grav :)
Nu ma uit la stiri si nici nu stau sa ascult ce zice x si y, asta este partea interesanta. Te-ai contrazis de multe ori prin acest topic, m-ai intrebat de ce este important votul, ti-am raspuns. Tu faci referire la greci si la alte tari cand stii foarte bine ca Romania e Romania, Grecia e Grecia si Venezuela e Venezuela si asa as putea continua 1000 de ani.

post2763757.html#p2763757 Cristian a explicat bine ce se intampla de fapt. Alt partid, posibil alte salarii, alte probleme si uite asa ne invartim in cerc. E un subiect obositor, sincer.
User avatar
Kryme
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1922
Joined: 31 Dec 2008, 12:45
Detinator Steam: Da
SteamID: PM si il dau.
Reputatie: Ban 1 luna
Ban 2 luni
Location: Zalău
Has thanked: 132 times
Been thanked: 69 times

28 May 2019, 09:15

Mutex wrote:
27 May 2019, 19:10
Indiferent de partid, angajati vor fi cei care tin cu partidul lor si care ori se prefac ori sunt manipulati usor. Nu am votat cu PSD, insa daca Rares Bogdan face greseli si salariile si multe chestii vor fi afectate, voi fi implicit vinovat pentru ca nu am votat alt partid sau chiar PSD. Bugetarii ca bugetarii, insa ai fi surprins sa vezi cati bugetari sunt in Romania si cati lucreaza pe cateva sute de lei, ba mai mult pe cartea de munca au salariul minim pe economie si chiar daca iau mai mult in mana, cand te duci sa faci o rata pentru un apartament, o casa si te trezesti ca faci gaj pentru x, y, z o sa realizezi ca esti prostit pe fata. Cand vorbesti despre politica automat te referi la economie, altfel o sa zici ca mananci cand iti amintesti, iar ca sa iesi la un film ceva trebuie sa fie sarbatoare mare. Ajuta ca x fura si tu nu? Daca fura si salariile sunt ok, iar lucrurile evolueaza, dar incet, atunci trebuie sa te bucuri. Cand o sa scada salariile si lucrurile o sa evolueze tot la fel de incet, atunci sa te dai cu capul de pereti.

Sa nu o luam ca la clasa I, vreau sa va intreb un lucru: cu ce va ajuta ca Dragnea este la inchisoare? Inchisorile inca sunt detinute de PSD, asadar el acolo e ca si in vacanta. La fel si la Mazare, el acolo este in vacanta pentru ca oricum tot are bani, el cand se intoarce e deja de doua ori mai bogat. Poti spune ca se fac afaceri si din inchisoare, deci nu are rost sa vorbim despre mere si pere.
Sunt de acord, dar nu poti tu ca partid PSD sa tot cresti salariile cand tu nu ai bani deloc, sa tot faci imprumuturi, care noi prostii o sa le platim cine stie cati ani.
Inca ceva, prima lege pe care eu as da,ar fi tu ca un GUNOI de pensionar sa nu mai ai dreptul sa lucrezi la stat , odata ce ai pensie de 100 de mil, mai vrei si salar de profesor de inca 50 ?
Pai dat-e-n rasa ***** si lucreaza la privat daca te duce capu,nu lua bani de doua ori de la noi!
Ori vrei pensie ori vrei sa lucrezi la stat!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 452 guests