Site online

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
rObY.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 477
Joined: 06 Dec 2016, 22:15
Detinator Steam: Da
SteamID: id/robert-psn26
Fond eXtream: 0
Location: Constanta
Has thanked: 43 times
Been thanked: 7 times

30 Jun 2019, 22:07

Salut, vreau sa ma apuc de un proiect dar nu știu ce fel de proiect. Vreau sa bag bani într-un site și sa scot după ceva timp când va merita. Am nevoie de sugestiile voastre legat de conținutul site-ului. Eu unul ma gândeam la un site de genul olx sau un site de reclama pentru cazările de pe litoral (ca tot lucrez in domeniu ). Ce credeți ca mi-ar putea face profit sau mi-ar merge cat de cat binișor? cu o anumită suma investita inainte, desigur.
RoyalServer
wishu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 291
Joined: 11 Aug 2017, 20:52
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

30 Jun 2019, 23:24

După părerea mea un site de filme . Cu o platformă bine configurată, o temă frumoasă și accesibilă fără reclame și pe parcus poți băga și abonamente ca să îți scoți bineînțeles bănuții investiți și să ajungi spre final la un potențial profit.

O seară frumoasă!
User avatar
NIGHTHAWK
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 475
Joined: 10 Jul 2017, 21:58
Detinator Steam: Da
CS Status: Full stack dev
SteamID: nighthawkk
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

01 Jul 2019, 14:56

wishu wrote:
30 Jun 2019, 23:24
După părerea mea un site de filme . Cu o platformă bine configurată, o temă frumoasă și accesibilă fără reclame și pe parcus poți băga și abonamente ca să îți scoți bineînțeles bănuții investiți și să ajungi spre final la un potențial profit.

O seară frumoasă!
nu e cam ilegal ?
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

01 Jul 2019, 18:54

wishu wrote:
30 Jun 2019, 23:24
După părerea mea un site de filme . Cu o platformă bine configurată, o temă frumoasă și accesibilă fără reclame și pe parcus poți băga și abonamente ca să îți scoți bineînțeles bănuții investiți și să ajungi spre final la un potențial profit.

O seară frumoasă!
S-a dus, nu mai e. :))

Ca sa faci un site cu multe accesari in motoarele de cautare atunci trebuie sa ai un buget care sa-ti permita nu doar webhost si domeniu si eventual script, ci si advertoraiale, backlink-uri, spoturi publicitare. Depinde si de nisa, insa cred ca prima varianta se exclude in cazul de fata, acolo trebuie buget de cateva mii de euro (testat si doar cu 1000 euro). Da, a doua idee este una buna, insa sa stii ca banii nu vin doar dintr-o idee, trebuie aplicata si totul trebuie sa fie gandit, mai ales UI.
User avatar
rObY.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 477
Joined: 06 Dec 2016, 22:15
Detinator Steam: Da
SteamID: id/robert-psn26
Fond eXtream: 0
Location: Constanta
Has thanked: 43 times
Been thanked: 7 times

02 Jul 2019, 10:35

Deci, in principiu ce site as putea face? Eu tot ma gândesc la ceva in genul olx
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

02 Jul 2019, 14:44

Eu inca am site de anunturi generale (deci nu e nisat), insa eu m-am grabit cu promovarea si am pierdut multi bani. Cu un site de genul ai mai multe metode de promovare, mai ales in grupurile de facebook.

Niste sume aproximative:

- domeniu, webhost si template - 80 euro, iar daca mai vrei modificari poti adauga pana la 120 euro (depinde cat cere respectivul pe ora)
- google ads unde cu un buget pe zi de 70 lei si cpc max 0.60 ron te duci in minim 20 anunturi publicate zilnic si trebuie sa ai o campanie de minim 30 zile asta inseamna un aproximativ de 450 euro
- promovare in grupuri de facebook unde pe grupuri cu activitate mare te poate duce in 300 euro/lunar + coperta, iar daca vrei sa incepi foarte bine atunci minim 500 euro
- cateva advertoriale pentru cresterea in serp, poti adauga si aici un buget de minim 200 euro daca vrei pe site-uri cu autoritate decenta (chiar daca google a zis ca nu exista, pana la urma trebuie sa fie niste metrici)

Poti sa alegi: facebook + advertoriale, facebook+advertoriale+google ads, google ads+advertoriale sau google ads+advertoriale. Nu prea merge nimic fara bani, trebuie sa ai un buget pregatit pentru un site unde te lupti pentru locuri.

Iti sugerez sa-ti fac site-ul de cazari si apoi sa-ti cumperi publicitate pe olx, la 300k afisari nu ai treaba.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 417 guests