Preferintele voastre pentru hosting

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

17 Aug 2019, 22:03

Salut,

Sunt curios de parerea voastra in situatia urmatoare:

Avand in vedere ca cPanel/WHM a marit preturile considerabil si un hoster cu 150 conturi gazduite pe server ar trebui sa plateasca licenta in jur de 75-80$/luna, pentru voi, ca utilizatori finali cum ati fi mai ok cu situatia?

a) Sa platiti ceva mai mult pentru un cont de gazduire (de la 2-3$/luna la un 4-5$/luna) pentru exact aceleasi resurse, dar sa aveti neaparat cPanel/WHM
b) Sa platiti cat mai putin pentru acele resurse, indiferent ce control panel este folosit, atat timp cat este easy-to-use.
c) Sa migrati de la planul de gazduire shared la un server Virtual cu un Panel Open-Source (evident, la un cost mai ridicat).

Daca aveti si alte detalii/opinii, as fi foarte recunoscator daca ati dori sa le dezbatem aici.

Multumesc!
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
RoyalServer 2
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

17 Aug 2019, 23:13

Toate cele 3 variante sunt ok, chiar si prima, pentru ca 4-5$ pe luna nu e un pret exagerat. Eu as fi deacord sa platesc 4-5$ pe luna daca host-ul se misca bine, sau pentru 1-2$ in plus sa stau pe un vps, fara panel. La panel-urile gratuite, desi majoritatea au o comunitate mare in spate, pot exista si vulnerabilitati si probleme destul de multe. Ar fi ceva bataie de cap in plus pentru firma de gazduire. Poate gresesc, insa asta e parerea mea.
User avatar
marmelada21
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 26
Joined: 28 Dec 2018, 23:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 3 times
Contact:

19 Aug 2019, 09:43

eu folosesc vestacp pe vps-ul meu, si este mai mult decat suficient, iti faci treaba cu el. ar fi o idee sa existe pachete separate de webhost cu/fara cpanel, sau optiunea de cpanel sa fie ca un addon de cativa dolari/euro.
:glasses_emoji:
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information