Garantie laptop

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
NoNamed
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 466
Joined: 04 Jan 2014, 19:08
Detinator Steam: Nu
CS Status: N-am status
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Location: Bucuresti Romania
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

23 Aug 2019, 15:05

Salut,

Am luat un laptop de la altex si am garantie la el doi ani. Intr-o seara am folosit laptop-ul in pat si mi-a fost lene sa ma mai dau jos sa-l pun pe birou asa ca l-am lasat langa pat. DImineata cand am vrut sa plec la munca m-am dat jos din pat dar am uitat ca laptop-ul e langa pat si am calcat cu unul din picioare pe el. Acum am niste "pixeli morti" pe display, se vede o pata luminoasa aiurea dar display-ul e functional, acea pata se vede doar atunci cand ecranul e negru. As putea duce laptop-ul la garantie sub pretextul ca mi-a aparut pata aia pe display "din senin"?

Multumesc!
RoyalServer 2
User avatar
Laurentiu P.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2550
Joined: 10 Jul 2013, 21:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fond eXtream: 100
Has thanked: 26 times
Been thanked: 64 times
Contact:

23 Aug 2019, 16:42

Ceva de genu am patit cu un tv, imi cazuse jos si aveam o pata neagra intr-o parte si l-am trimis la garantie. Era luat de vreo 3 zile, si cu noroc, mi l-au reparat fara probleme.

Referitor la problema ta, daca mai are ceva stricat prin el nu o ti-l repare. Daca sunt* doar 2-3 pixeli morti ti-l repara fara probleme.

Are urme de crapaturi sau sa-si dea ei seama ca ai calcat pe el?
no...
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

23 Aug 2019, 17:24

Pai crezi ca o sa ii inseli tu pe aia?
Iti poti incerca norocul, insa nu m-as baza sa ti-l repare.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
NoNamed
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 466
Joined: 04 Jan 2014, 19:08
Detinator Steam: Nu
CS Status: N-am status
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Location: Bucuresti Romania
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

23 Aug 2019, 18:32

Laurentiu P. wrote:
23 Aug 2019, 16:42
Ceva de genu am patit cu un tv, imi cazuse jos si aveam o pata neagra intr-o parte si l-am trimis la garantie. Era luat de vreo 3 zile, si cu noroc, mi l-au reparat fara probleme.

Referitor la problema ta, daca mai are ceva stricat prin el nu o ti-l repare. Daca sunt* doar 2-3 pixeli morti ti-l repara fara probleme.

Are urme de crapaturi sau sa-si dea ei seama ca ai calcat pe el?
Laptop-ul are o luna, nici zgarieturi n-are pe el. In urma calcarii nu a ramas semn, nu s-a spart absolut nimic, e intact. Doar display-ul arata urat. Cam asa se vede:

Image
HecaTe wrote:
23 Aug 2019, 17:24
Pai crezi ca o sa ii inseli tu pe aia?
Iti poti incerca norocul, insa nu m-as baza sa ti-l repare.
pai ma gandesc ca daca nu apar urme lasate de mine sau ceva precum sparturi, zgarieturi...
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

23 Aug 2019, 23:55

Trimite-l și încearcă-ți norocul. Dar dacă ei te prind o să plătești taxa de retur(curierat) + constatarea. La depanero era 75-78 lei + taxa de retur 12-15 lei deprinde de zonă.
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

24 Aug 2019, 08:56

NoNamed wrote:
23 Aug 2019, 18:32
Laurentiu P. wrote:
23 Aug 2019, 16:42
Ceva de genu am patit cu un tv, imi cazuse jos si aveam o pata neagra intr-o parte si l-am trimis la garantie. Era luat de vreo 3 zile, si cu noroc, mi l-au reparat fara probleme.

Referitor la problema ta, daca mai are ceva stricat prin el nu o ti-l repare. Daca sunt* doar 2-3 pixeli morti ti-l repara fara probleme.

Are urme de crapaturi sau sa-si dea ei seama ca ai calcat pe el?
Laptop-ul are o luna, nici zgarieturi n-are pe el. In urma calcarii nu a ramas semn, nu s-a spart absolut nimic, e intact. Doar display-ul arata urat. Cam asa se vede:

Image
HecaTe wrote:
23 Aug 2019, 17:24
Pai crezi ca o sa ii inseli tu pe aia?
Iti poti incerca norocul, insa nu m-as baza sa ti-l repare.
pai ma gandesc ca daca nu apar urme lasate de mine sau ceva precum sparturi, zgarieturi...
Dupa cum am mai zis, poti sa iti incerci norocul, te va costa maxim 100 de lei daca constata ca e vina ta, dar oricum, ei pata aia o vor verifica, si daca e urma de ceva lovit mecanic in urma inspectiei, nu te alegi decat cu costurile constatarii si de transport.
Daca ti-l repara, mare bafta, ai scapat de cateva sute de lei irosite.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
NoNamed
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 466
Joined: 04 Jan 2014, 19:08
Detinator Steam: Nu
CS Status: N-am status
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Location: Bucuresti Romania
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

24 Aug 2019, 17:07

HecaTe wrote:
24 Aug 2019, 08:56
NoNamed wrote:
23 Aug 2019, 18:32
Laurentiu P. wrote:
23 Aug 2019, 16:42
Ceva de genu am patit cu un tv, imi cazuse jos si aveam o pata neagra intr-o parte si l-am trimis la garantie. Era luat de vreo 3 zile, si cu noroc, mi l-au reparat fara probleme.

Referitor la problema ta, daca mai are ceva stricat prin el nu o ti-l repare. Daca sunt* doar 2-3 pixeli morti ti-l repara fara probleme.

Are urme de crapaturi sau sa-si dea ei seama ca ai calcat pe el?
Laptop-ul are o luna, nici zgarieturi n-are pe el. In urma calcarii nu a ramas semn, nu s-a spart absolut nimic, e intact. Doar display-ul arata urat. Cam asa se vede:

Image
HecaTe wrote:
23 Aug 2019, 17:24
Pai crezi ca o sa ii inseli tu pe aia?
Iti poti incerca norocul, insa nu m-as baza sa ti-l repare.
pai ma gandesc ca daca nu apar urme lasate de mine sau ceva precum sparturi, zgarieturi...
Dupa cum am mai zis, poti sa iti incerci norocul, te va costa maxim 100 de lei daca constata ca e vina ta, dar oricum, ei pata aia o vor verifica, si daca e urma de ceva lovit mecanic in urma inspectiei, nu te alegi decat cu costurile constatarii si de transport.
Daca ti-l repara, mare bafta, ai scapat de cateva sute de lei irosite.
Nu e vorba de bani neaparat, o sa platesc daca se prind ca nu s-a defectat singur. Il duc luni. Merci de pareri :*.
Cosmin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 9362
Joined: 06 Jul 2013, 22:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: scosmynnnn
Has thanked: 492 times
Been thanked: 547 times

25 Aug 2019, 16:48

Daca nu-s semne ti l repara fara probleme,mai ales la cat sunt aia de la depanero de dobitoci :)) (daca de ei e vorba ca nu am stat sa citesc tot).
Eu am trimis un acer acum un an si ceva la samabit,mi se incalzea foarte tare in orice joc cat de mic si ma tot abureau ca e normala temperatura,ca a trecut toate testele,toate verificarile si pana la urma mi-au schimbat nu stiu ce ventilator + mi l-au curatat (ala ma aburea la telefon si prin mail ca normal m-ar costa 100 lei curatarea ..de parca i am pus eu sa-l curete) si am rezolvat,nu mi se mai incinge... fara nici macar un cost.
La tine e putin diferit dar daca nu-s urme nu isi da nimeni seama.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information