Meserias

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1866
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

10 Oct 2019, 14:53

zark wrote:
10 Oct 2019, 14:14
Ba da, se poate face. Politia in schimb, nu poate face nimic. Este letigiu civil. Singura solutie ar fi sa te duci si sa-l dai in judecata. Nu stiu ce vei rezolva, insa va fi cuvantul tau impotriva cuvantului sau. Mai exact, asa cum tu iti spui parerea in fata instantei, si el poate spune ca asa v-ati inteles de la bun inceput. Ce dovezi plauzibile ai sa predai instantei? Pe langa asta, poti sa ai in vedere faptul ca cheltuielile de judecata costa (de obicei nu costa putin si pot trece cu mult de prejudiciul tau), si nu stiu sigur daca vei putea sa ceri sa le plateasca el si pe acestea dupa proces.

PS: Cum l-a angajat? Cu acte? Contract temporar?
PS2: Omul acela reprezinta o firma si a eliberat vreo factura / chitanta / a facut vreun contract? Fara chestiile astea, te poti baza pe varianta de mai sus. E singura solutie legala.

Ca sa intelegi exact la ce ma refer: Da un click aici.
Man, omul nu a angajat pe nimeni, pur și simplu i-a dat banii pentru un serviciu. "Meseriașul" nu a fost angajat, n-are firmă și etc. Aberezi cu instanta, mergi in instanta să ce? Să achiți cheltuielile de judecată care sunt mai mari decât îi datorează persoana acuzată?
RoyalServer
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 839
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

10 Oct 2019, 14:59

MDFK. eXtream wrote:
10 Oct 2019, 14:53
zark wrote:
10 Oct 2019, 14:14
Ba da, se poate face. Politia in schimb, nu poate face nimic. Este letigiu civil. Singura solutie ar fi sa te duci si sa-l dai in judecata. Nu stiu ce vei rezolva, insa va fi cuvantul tau impotriva cuvantului sau. Mai exact, asa cum tu iti spui parerea in fata instantei, si el poate spune ca asa v-ati inteles de la bun inceput. Ce dovezi plauzibile ai sa predai instantei? Pe langa asta, poti sa ai in vedere faptul ca cheltuielile de judecata costa (de obicei nu costa putin si pot trece cu mult de prejudiciul tau), si nu stiu sigur daca vei putea sa ceri sa le plateasca el si pe acestea dupa proces.

PS: Cum l-a angajat? Cu acte? Contract temporar?
PS2: Omul acela reprezinta o firma si a eliberat vreo factura / chitanta / a facut vreun contract? Fara chestiile astea, te poti baza pe varianta de mai sus. E singura solutie legala.

Ca sa intelegi exact la ce ma refer: Da un click aici.
Man, omul nu a angajat pe nimeni, pur și simplu i-a dat banii pentru un serviciu. "Meseriașul" nu a fost angajat, n-are firmă și etc. Aberezi cu instanta, mergi in instanta să ce? Să achiți cheltuielile de judecată care sunt mai mari decât îi datorează persoana acuzată?
Bun, aberez, insa am sugerat solutia legala. In rest mai exista variante mai neortodoxe, ce nu aduc neaparat repercursiuni pozitive, precum: 1. Sa-l ia la palme. 2. Sa isi asume teapa, sa bea o bere de suparare.. etc.

Tu ce propui ?
EDIT: Am vazut acum ce ai propus. Iti spun o chestie, ceea ce ai propus "se cheama" furt. Si asa din acuzator va ajunge el sa plateasca daca il duce putin mintea pe "Meserias".
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

10 Oct 2019, 21:49

Maine postez ce rezolv cu ala.
User avatar
-coLd-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 584
Joined: 06 Feb 2018, 22:45
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading . . .
SteamID: KaNNabySu
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fond eXtream: 0
Location: C:/
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

11 Oct 2019, 08:10

sergiu4995 wrote:
09 Oct 2019, 19:55
Sculele a ramas la taicameu si le vrea , dar nu vrea sa mai faca nimic si vrea sa ramana si cu banii.
Nu-i mai dati nimic inapoi . Vrea sculele , sa termine lucrul . Nu poti lasa o treaba neterminata . Meseriasul ****
User avatar
INd1aNU
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 695
Joined: 28 May 2010, 17:18
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Location: Bucuresti/Sec 2
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times
Contact:

11 Oct 2019, 10:28

Niciodata nu vei da BANII din prima.

Eu la nicio lucrare dea mea... NU am luat banii in ainte..
Eu asa fac prima transa de banii ii iau dupa primele 2 zile de munca sa vada si omul ca am muncit in casa..
50 % din suma totala dupa primele 2-3 zile de munca in casa beneficiarului.
25 % din suma ramasa spre sfarasitul lucrarii,
iar cei 25 % din suma ramasa cand ii mentez abaratura in casa [Prize, intrerupatoare, lustre etc etc..]
Electrician24- YouTube - Turoriale despre Electrica si Pescuit, Pomii Fructiferi - ajuta-ma sa cresc contul, sa pot face live de la lucrari,pescuit sau din livada mea
Electrician24 - Olx-
Electrician24 - FaceBook - Caut forta de munca.
User avatar
micleanu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 493
Joined: 30 Jun 2015, 13:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Nume anterior: notorietate
Fost moderator
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times
Contact:

11 Oct 2019, 20:57

Propun sincer sa inchida un moderator subiectul asta pentru ca nu are nicio relevanta avand in vedere faptul ca nu poate rezolva omul nimic in instanta sau pe cai legale.
Prin urmare, meri la om acasa te certi cu el sa iti dea banii inapoi sau sa vina sa iti termine lucrarea, mai mult nu ai ce face.

Sper ca te-ai facut inteles in *** pentru ca nu era nevoie de un subiect pe extreamcs ca sa intelegi ca nu ai cum sa dai in judecata sau sa actionezi in instanta pentru ca ai platit un om la negru, romani handicapati.

PS: scuza-mi iesirea admine, nici nu am dat 2 bani pe subiectu asta da cand vad ca se aduna 2 pagini de prostii ( doar unii ) ma enervez ca suntem un neam de prosti :)
in concluzie asta este adevarul, ca vrei, ca nu vrei, il accepti si meri mai departe, e aiurea ce ti s-a intamplat, dar viata merge inainte, capu sus parintilor tai pentru ca sunt sigur ca au pierdut ei mai mult in viata :)
https://neoserver.ro/ - hosting CS:GO / 1.6
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

12 Oct 2019, 00:41

T.C, se da in off-topic deja.Oricum, dupa cum am mai zis, nu prea ai ce face in mod legal.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information