Lumea Apple

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Filiq_
Utilizator neserios
Utilizator neserios
Posts: 846
Joined: 02 Nov 2014, 18:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Utilizator neserios
Fond eXtream: 0
Location: Constanta
Has thanked: 40 times
Been thanked: 30 times

27 Sep 2019, 21:06

Salutare, am nevoie de parerea voastra, mereu am folosit android acum vreau ios, ce imi recomandati iphone 7+ sau 8 ?
https://discord.gg/VABVdhXMrK ZM CSO server in working..
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

28 Sep 2019, 10:56

Filiq_ wrote:
27 Sep 2019, 21:06
Salutare, am nevoie de parerea voastra, mereu am folosit android acum vreau ios, ce imi recomandati iphone 7+ sau 8 ?
Eu unul mi-as lua 7 plus. Face niste poze foarte calumea, mie unul mi se pare ca le face mai bine decat x-ul.
Am avut inainte un 7 plus si acum am xs. Dar mi se pare ca scotea mai calumea pozele putin fata de asta. Probabil doar mie mi se pare asta :hand_over_mouth:
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

28 Sep 2019, 11:57

Filiq_ wrote:
27 Sep 2019, 21:06
Salutare, am nevoie de parerea voastra, mereu am folosit android acum vreau ios, ce imi recomandati iphone 7+ sau 8 ?
In situatia ta as alege 7+ in defavoarea 8-ului, si ca aspect e mai frumos 7+ si ca performante e tot pe acolo nu sunt diferente mari.
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
TheOne1812
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 403
Joined: 13 Apr 2018, 23:57
Detinator Steam: Da
CS Status: kRatoss#9725 @ Discord
Detinator server CS: go.strix.ro
SteamID: STEAM_0:1:65095681
Fond eXtream: 0
Location: www.strix.ro
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

25 Dec 2019, 00:18

Deci unchiul meu mi-a facut 'cadou' un telefon de al lui pe care nu il mai folosea, un iPhone X. Telefonul mergea perfect in primele 2 saptamani, ii bagasem cartela mea pe care o foloseam pana atunci. Putem folosi date mobile, sa trimit mesaje, sa primesc/trimit apeluri, etc.. . Intr-o dimineata, fara sa ii fac absolut nimic, dintr-o data, in colt, stanga, sus ( acolo unde, in mod normal, iti arata numele retelei cartelei ). Nu mai puteam folosi date mobile, sa trimit mesaje, sa primesc/trimit apeluri, etc.. Am citit pe net, nu stiu ce, si zicea sa ii dau resetare din fabrica. Iar acum cand vreau sa il activez nu pot, fiind intampinat de un mesaj "Unable to activate". Aceasta problema este cunoscuta pe internet.. are cineva idee cum pot sa o rezolv?

Prin iTunes nu merge sa il activez, la service n-au ce sa-mi faca. Am incercat diferite cartele.
╔═════ DETINATOR SI DEVELOPER ═════╗
GO.STRIX.RO
User avatar
Laufer
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Jul 2016, 09:04
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

25 Dec 2019, 22:59

TheOne1812 wrote:
25 Dec 2019, 00:18
Deci unchiul meu mi-a facut 'cadou' un telefon de al lui pe care nu il mai folosea, un iPhone X. Telefonul mergea perfect in primele 2 saptamani, ii bagasem cartela mea pe care o foloseam pana atunci. Putem folosi date mobile, sa trimit mesaje, sa primesc/trimit apeluri, etc.. . Intr-o dimineata, fara sa ii fac absolut nimic, dintr-o data, in colt, stanga, sus ( acolo unde, in mod normal, iti arata numele retelei cartelei ). Nu mai puteam folosi date mobile, sa trimit mesaje, sa primesc/trimit apeluri, etc.. Am citit pe net, nu stiu ce, si zicea sa ii dau resetare din fabrica. Iar acum cand vreau sa il activez nu pot, fiind intampinat de un mesaj "Unable to activate". Aceasta problema este cunoscuta pe internet.. are cineva idee cum pot sa o rezolv?

Prin iTunes nu merge sa il activez, la service n-au ce sa-mi faca. Am incercat diferite cartele.
Nu stiu daca am inteles exact dar sa iti iei adio de la el. Sa inteleg ca i-ai dat resetare si acum nu te mai lasa sa il activezi?
Ideea e in felul urmator:
1. Unchiul tau a activat functia blocare activare. Daca iti pierzi sau iti fura cineva telefonul, cu aceasta functie telefonul nu mai poate fi deblocat decat daca scrii datele tale de la icloud. Si daca e cum zic eu, functia asta se activeaza automat dupa resetarea telefonului sau manual de catre proprietar prin aplicatia gasire web.
2. Fostul proprietar (nu unchiul tau) a activat functia asta.

Deci te-ai lamurit. Fara contul proprietarului nu poti debloca telefonul. Poti sa mergi la orice GSM sa platesti si 100.000 de lei ca NU se poate debloca, nu te rezolva nimeni. Nu te lua dupa tutoriale de pe internet cu vulnerabilitati, crash system etc si alte prostii. Pierzi timpul si-ti faci sperante degeaba.
Singura solutie ar fi sa afli contul, sa ti-l dea fostul proprietar sau unchiul tau. Daca nu reusesti. Poti schimba placa de baza cu alta noua dar cu tot cu buton. Costa in jur de 1000 RON.
Sau poti vinde telefonul pe piese. Arunci placa de baza la gunoi si vinzi camera, spatele, rama, display-ul, microfonul, difuzorul etc. Intereseaza-te si tu pe la GSM-uri.

Daca vrei sa stai pe net, youtube si inca cateva aplicatii urmareste tutorialul asta. La momentul actual asta e singura "metoda" care iti deblocheaza 10% iphone-ul prin folosirea a catorva aplicatii. Nu poti face mare lucru dar e deajuns si atat.
https://www.youtube.com/watch?v=l6w5xvsH63Q

Ataseaza un SS cu ce iti apare acum pe telefon.
User avatar
TheOne1812
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 403
Joined: 13 Apr 2018, 23:57
Detinator Steam: Da
CS Status: kRatoss#9725 @ Discord
Detinator server CS: go.strix.ro
SteamID: STEAM_0:1:65095681
Fond eXtream: 0
Location: www.strix.ro
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

27 Dec 2019, 22:02

Laufer wrote:
25 Dec 2019, 22:59
Ataseaza un SS cu ce iti apare acum pe telefon.
https://imgur.com/a/8uWKjw9 asta imi apare cand încerc sa il activez

totusi nu-mi explic cum a functionat o perioada si apoi dintr o data nu a mai mers.
poate rezolv ceva daca vorbesc cu el si il rog sa dezactiveze functia aia din icloud?
╔═════ DETINATOR SI DEVELOPER ═════╗
GO.STRIX.RO
Mihuu.FREE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 68
Joined: 11 Aug 2019, 16:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Pe Inferno cu băieții
Detinator server CS: FREE.LALEAGANE.RO
SteamID: PM.
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

27 Dec 2019, 22:08

Salut. Am avut un 6s plus si vreau sa trec la altceva mai nou. Insa nu prea imi place notch-ul si nici nu prea imi permite bugetul de ceva mai scump si ma gandeam la un iPhone 8? Se mai merita acum pe final de 2019? Isi va mai face actualizari la viitoare versiuni de iOS? Multumesc.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

27 Dec 2019, 22:44

Mihuu.FREE wrote:
27 Dec 2019, 22:08
Salut. Am avut un 6s plus si vreau sa trec la altceva mai nou. Insa nu prea imi place notch-ul si nici nu prea imi permite bugetul de ceva mai scump si ma gandeam la un iPhone 8? Se mai merita acum pe final de 2019? Isi va mai face actualizari la viitoare versiuni de iOS? Multumesc.

Te obisnuiesti usor cu notch-ul. Nu merita upgrade de la 6s plus la 8, daca aveai 6 simplu da, dar asa nu. Eu cand am trecut de la android la ios a fost asa: s7->iphone 8 si dupa un an m-am mutat pe iphone xs. Pe mine versiunile max sau plus ma enerveaza, mi se par prea mari telefoanele.
Mihuu.FREE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 68
Joined: 11 Aug 2019, 16:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Pe Inferno cu băieții
Detinator server CS: FREE.LALEAGANE.RO
SteamID: PM.
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

27 Dec 2019, 22:47

Mutex wrote:
27 Dec 2019, 22:44
Mihuu.FREE wrote:
27 Dec 2019, 22:08
Salut. Am avut un 6s plus si vreau sa trec la altceva mai nou. Insa nu prea imi place notch-ul si nici nu prea imi permite bugetul de ceva mai scump si ma gandeam la un iPhone 8? Se mai merita acum pe final de 2019? Isi va mai face actualizari la viitoare versiuni de iOS? Multumesc.

Te obisnuiesti usor cu notch-ul. Nu merita upgrade de la 6s plus la 8, daca aveai 6 simplu da, dar asa nu. Eu cand am trecut de la android la ios a fost asa: s7->iphone 8 si dupa un an m-am mutat pe iphone xs. Pe mine versiunile max sau plus ma enerveaza, mi se par prea mari telefoanele.
am uitat sa mentionez ca am avut 6s plus de 16GB pe care l-am dat in aprilie pe un s10e si nu ma pot obisnui cu android-ul si nici cu notch-ul, am avut o saptamana un iphone xr si mi se pare aiurea. Deci ce spui de 8?
User avatar
Laufer
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Jul 2016, 09:04
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

27 Dec 2019, 22:52

TheOne1812 wrote:
27 Dec 2019, 22:02
Laufer wrote:
25 Dec 2019, 22:59
Ataseaza un SS cu ce iti apare acum pe telefon.
https://imgur.com/a/8uWKjw9 asta imi apare cand încerc sa il activez

totusi nu-mi explic cum a functionat o perioada si apoi dintr o data nu a mai mers.
poate rezolv ceva daca vorbesc cu el si il rog sa dezactiveze functia aia din icloud?
N-am mai intalnit problema asta. Fa ce scrie in articolul asta:
1. https://macreports.com/unable-to-activa ... phone-fix/
2. Instaleaza pe PC aplicatia 3utools si fa-i update. E usor, gasesti pe net tutoriale daca nu te descurci desi nu cred.
3. Instaleaza pe PC aplicatia itunes si fa-i update.

Din ce am citit pe internet se rezolva, e mai mult o eroare. Cauta pe internet ca sigur gasesti solutii. Daca nu rezolvi nimic, ti-am zis, ii schimbi placa de baza dar nu cred ca iti convine sa platesti vreo 1000RON. Asadar, mai intereseaza-te la service-uri, GSM-uri, pe internet chiar.
Mult succes. Cu mai mult de atat nu te pot ajuta pentru ca , chiar nu am mai intalnit problema asta. Astept vesti daca rezolvi ceva. M-ai facut curios si pe mine.
Last edited by Laufer on 27 Dec 2019, 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

27 Dec 2019, 22:53

Daca este iphone 8 atunci nu, iar daca este 8 plus sa zicem ca ar fi 50-50. Depinde daca vrei o camera mai buna si alte cateva mici detalii. In ce sens te deranjeaza notch? La filme chiar nu ma deranjeaza (asta cand nu am macbook-ul la indemana), iar legat de jocuri si browsing mi se pare la fel, te obisnuiesti rapid. Un upgrade serios merita catre X sau chiar XS, deja 11 pro este un alt telefon mai ales cand vine vorba de camere.
Mihuu.FREE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 68
Joined: 11 Aug 2019, 16:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Pe Inferno cu băieții
Detinator server CS: FREE.LALEAGANE.RO
SteamID: PM.
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

28 Dec 2019, 16:35

Mutex wrote:
27 Dec 2019, 22:53
Daca este iphone 8 atunci nu, iar daca este 8 plus sa zicem ca ar fi 50-50. Depinde daca vrei o camera mai buna si alte cateva mici detalii. In ce sens te deranjeaza notch? La filme chiar nu ma deranjeaza (asta cand nu am macbook-ul la indemana), iar legat de jocuri si browsing mi se pare la fel, te obisnuiesti rapid. Un upgrade serios merita catre X sau chiar XS, deja 11 pro este un alt telefon mai ales cand vine vorba de camere.
De iPhone XR ce parere ai?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information