Sfaturi pentru slăbit

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 0
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

08 Feb 2020, 12:49

Nici eu nu sunt inalt, am aproximativ cat tine. Da, cand esti tanar este altceva, dar asta am spus, nu ai cum sa ii recomanzi unui om planul tau alimentar sau de antrenament atat timp cat poate pentru el asta nu functioneaza. Trebuie sa incerce mai multe variante. De exemplu, nu as suporta sa stau sa mananc doar "verdeata" pentru ca asa mi-a spus vecinul. De ce sa-mi fac rau cand stiu ca pentru mine o chestie nu merge? Asta am tot incercat sa spun, motivatia este altceva, dar nu are legatura cu limitarea de alimentatie, ci din punct de vedere calitativ. Un cascaval la 5 lei poate sa fie mai bun ca unul de 7 lei, dar nu multi se informeaza sa vada ce produse merita cumparate (conteaza si modul cum mananci, adica sa nu bagi din 3 guri o bucata de 100g carne).

P.S: Am 1 an si ceva de sala adunat, insa m-am lasat din motivele alcoolului, ma duceam des in cluburi.
RoyalServer 2
User avatar
Ganja*
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

08 Feb 2020, 17:28

Mutex wrote:
08 Feb 2020, 12:49
Nici eu nu sunt inalt, am aproximativ cat tine. Da, cand esti tanar este altceva, dar asta am spus, nu ai cum sa ii recomanzi unui om planul tau alimentar sau de antrenament atat timp cat poate pentru el asta nu functioneaza. Trebuie sa incerce mai multe variante. De exemplu, nu as suporta sa stau sa mananc doar "verdeata" pentru ca asa mi-a spus vecinul. De ce sa-mi fac rau cand stiu ca pentru mine o chestie nu merge? Asta am tot incercat sa spun, motivatia este altceva, dar nu are legatura cu limitarea de alimentatie, ci din punct de vedere calitativ. Un cascaval la 5 lei poate sa fie mai bun ca unul de 7 lei, dar nu multi se informeaza sa vada ce produse merita cumparate (conteaza si modul cum mananci, adica sa nu bagi din 3 guri o bucata de 100g carne).

P.S: Am 1 an si ceva de sala adunat, insa m-am lasat din motivele alcoolului, ma duceam des in cluburi.


Omul nu este facut sa manance carne, iti pot oferi dovezi stintifice, eu gandeste-te ca sunt vegetarian doar de un an, eu rupeam micii in doua si shaormele, crede-ma. Uite, nu ma crede pe mine , gasesti pe Netflix documentarul "The Game Changer" .Iti recomand sa te uiti la el, unii dintre cei mai mari sportivi ai lumii sunt vegetarieni. Si culmea, erau carnivori inainte. Motivul pentru care oamenii au tubul digestiv atat de lung este pentru ca NU suntem facuti sa mancam carne , inca un motiv este ca noi nu putem sa ne sintetizam singuri vitamina c, ce bazam pe legume si fructe pentru vitamina C care este esentiala pentru noi, corpul nostru se adapteaza, intr-adevar, dar si la durere se adapteaza, asta nu inseamna ca trebuie sa ne provocam durere zilnic, nu? Planul alimentar functioneaza pentru toata lumea, nu este ceva ce tine de tipul somatic al omului. Eu zic sa te mai documentezi. Tot ceea ce considerati voi ca este bun si sanatos nu este de fapt :)). In fine, asa cum spuneam, nu ma intereseaza sa conving pe nimeni, asa suntem crescuti de mici, mai ales de parinti si de traditiile romanesti. Dar inainte sa discuti cu mine despre alimentatie, iti recomand sa faci ce fac eu. De abia dupa ai voie sa ma contrazici. Eu vad pe sanatatea mea, tovarasul meu cel mai bun care si el a inceput cu mine este la fel. Ne-am facut analize de sange , coprocultura, tot ce tine de corp cu o luna inainte sa ne facem vegetarieni si la 7 luni dupa. Crede-ma, ramai blocat cand vezi ca ce bagi in tine si crezi ca este sanatos nu este de fapt. Esti tanar, asa cum am spus, mai ai de invatat lucuri. Momentan esti in faza de distractie :)))
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 0
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

09 Feb 2020, 11:14

Daca stam sa o luam asa, omul daca vede un pop-up cu o loterie de 100000$, isi baga rapid datele de la card. Este strict decizia fiecaruia daca vrea sa consume carne sau nu. In primul rand, am vaste cunostinte in asa ceva pentru ca matusa mea este doctor si am discutat cu mai multe persoane de specialitate (nutritionisti) care au la baza acest subiect. Daca vrei sa ma contrazici iti pun o intrebare: ce faci tu ca sa fii vegetarian? Te duci la Kaufland sau Lidl si iti cumperi produse "bio"? Mi se pare absurd sa nu mananci deloc carne, adica nu strica o bucata de carne intr-o zi cu soare, dar nici niste legume pentru cei care mananca majoritatea timpului carne. Asta este parerea mea, insa aici depinde de geneticul uman, nu pot sa-i zic unui om sa manance doar legume sau mai stiu eu ce daca el adora carnea si nu poate sa reziste fara, se simte oboseala. Insa, ii poti propune cuiva sa foloseasca o cantitate moderata si de fructe&legume.

Daca te vei duce prin sali, multi nu stiu ce este o pudra proteica si toti cred ca suplimentele sunt steroizi. Cel care ia suplimente, este la fel de normal ca si cel care doar mananca si se hidrateaza. De ce? Suplimentele sunt doar un ajutor, pe care il poti obtine si din mancare, insa kcal difera. Pudra proteica de fapt chiar este o masa, continand si BCAA si alte chestii.
User avatar
Ganja*
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

09 Feb 2020, 12:34

Mutex wrote:
09 Feb 2020, 11:14
Daca stam sa o luam asa, omul daca vede un pop-up cu o loterie de 100000$, isi baga rapid datele de la card. Este strict decizia fiecaruia daca vrea sa consume carne sau nu. In primul rand, am vaste cunostinte in asa ceva pentru ca matusa mea este doctor si am discutat cu mai multe persoane de specialitate (nutritionisti) care au la baza acest subiect. Daca vrei sa ma contrazici iti pun o intrebare: ce faci tu ca sa fii vegetarian? Te duci la Kaufland sau Lidl si iti cumperi produse "bio"? Mi se pare absurd sa nu mananci deloc carne, adica nu strica o bucata de carne intr-o zi cu soare, dar nici niste legume pentru cei care mananca majoritatea timpului carne. Asta este parerea mea, insa aici depinde de geneticul uman, nu pot sa-i zic unui om sa manance doar legume sau mai stiu eu ce daca el adora carnea si nu poate sa reziste fara, se simte oboseala. Insa, ii poti propune cuiva sa foloseasca o cantitate moderata si de fructe&legume.

Daca te vei duce prin sali, multi nu stiu ce este o pudra proteica si toti cred ca suplimentele sunt steroizi. Cel care ia suplimente, este la fel de normal ca si cel care doar mananca si se hidrateaza. De ce? Suplimentele sunt doar un ajutor, pe care il poti obtine si din mancare, insa kcal difera. Pudra proteica de fapt chiar este o masa, continand si BCAA si alte chestii.


Discutam cand mai cresti. Pana una alta eu atat am avut de spus. Nu imi vorbii de doctori mie, doctorii nu sunt invatati sa previna boli, ci doar sa le trateze. As putea sa iti ofer sute de argumente, printre care cel mai bun oncolog de la noi din tara care a salvat sute de oameni ( deci nu 2-3) sute, de cancer doar invatandu-i pe oameni sa nu mai manance carne si lactate si oferindu-le o alimentatie cu adevarat sanatoasa , nu ce esti tu mintit la televizor si pe net. In cazul in care nu stii, laptele si iaurturile contin cazeina, care este extrem de cancerigena, oamenii nu consuma lactate de foarte multa vreme, consumam de doar 7000 de ani, laptele nu este pentru adulti, este pentru nou nascuti. Mai citeste si tu o carte ceva, ca daca pierzi timpul doar pe net nu inseamna ca esti destept.... Eu nu stau sa conving acum un pusti care inca nu a dat piept cu viata despre ce inseamna sanatos sau nu. Sincer sa fiu nu prea sunt interesat nici de doctorii pe care ii cunosti sau iti sunt rude iar nutritionistii in mare parte prostesc oamenii pentru a castiga ceva bani. Nimeni, niciodata nu o sa-ti zica tie ce este sanatos sau nu. Daca citesti pe net sunt milioane de "studii" facute pe creatina cum ca este sanatoasa si ca e buna si bla, bla bla. Iar ea este extrem de toxica. Tu crezi ca cineva iti zice tie ca e nesanatoasa? Normal ca nu, ca altfel nu mai pune prostul botul si nu mai cumpara. Totul in lumea asta functioneaza pe bani. Eu am terminat cu topicul asta ca vad ca ai dat-o-n balarii si n-am timp de balarii. Discutam dupa ce treci de 30 de ani si o sa constati ca medicamentele de la doctori si aberatiile pe care le fac ei sunt speciale ca sa te intorci :). Famaciile castiga miliarde zilnic doar din cumpararea de medicamente. Ai citit vreodata prospectul la un antibiotic de 1000 mg? . In fine, am scris destul. Sincer nici nu stiu de ce ma pun la mintea ta, se vede clar ca nu esti genul care sa fie deschis la minte. Din start preiei o idee ca fiind gresita desii tu n-ai incercat-o niciodata, deci nu ai termen de comparare. Iti place doar sa te contrazici. Esti genul de pusti care deja crede ca stie ce e viata. :))) . Asa eram si eu deci nu am de ce sa-mi bat capul. Bafta. Cred ca poti sa inchizi si topicul. Autorul nici nu a mai scris ca probabil l-am zapacit toti cu atatea aberatii ca nu mai stie ce sa creada si ce nu.



PS: Te-ai contrazis in posturile anterioare de 3 ori, dar nu am stat sa te mai corectez, e clar ca doar vrei sa imi "dovedesti" mie ca ce zic este gresit, tu neavand nici o idee despre ce vorbesc. Nu ai avut nici un argument solid, doar din ce ai auzit probabil de la altii.
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
Ionut
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1234
Joined: 28 Jul 2008, 23:10
Detinator Steam: Da
SteamID: intzor
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: blanq, filtzeR
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Constanta
Has thanked: 142 times
Been thanked: 243 times

10 Feb 2020, 09:18

Bai baiatule, dar tu esti cam ciudat asa sa-ti spun drept. Pe langa ca vi in topicul asta si te lauzi ce trecut cu bautura si droguri ai avut tu, te mai iei si de toata lumea care isi da cu parerea si e impotriva deciziei tale. Pai bai baiatule, smecheras ce esti tu, 4 pe 4 cum ne spui noua, fiecare are dreptul la o opinie. Faptul ca ai vazut un documentar fake pe netflix asta nu te face mai destept decat noi, oamenii astia nebuni care mananca carne si oua si bea lapte.

Ca sa iti arat adevarul despre documentarul tau de il ridici atat in slavi, ia priveste videoclipul asta, ca iti iti arat tie ce fel de atleti de perfomanta promovezi.



Am vrut sa intervin mai devreme, ca vad ca esti gigi muschi si gica contra si mai presus de asta nu respecti opinia cuiva. Te lauzi atat cu varsta ta si trecutul tau plin de droguri si bautura de parca ar fi ceva demn de laudat. Esti rege ce sa mai. Nu o sa-ti mai raspund ca nu mai meriti apa la moara, atat am avut de spus despre tine. Urmareste bine videoclipul de mai sus.
Always on ten, always too loud
Always too hard for this boujee ass crowd
Even these haters, they love my style
So, I don't know what you talkin' about
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 0
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

10 Feb 2020, 10:47

Ideea e ca eu tot ce am spus este ca trebuie sa existe un echilibru intre carne, fructe&legume. Daca vei elimina una dintre dintre, mai tarziu o sa ai probleme. A face exces este gresit, la fel ca si cu alcoolul. Tu stiai ca Arnold isi facea chiar cate doua shake-uri din lipsa timpului in care putea sa ia o masa (poate chiar si din cauza faptului ca kcal erau prea multe fata de un shake)? Lasa, sa iei tu proteina si alte vitamine din alimentele de la Lidl sa Kaufland facute de ei cu 2-3 lei. Creatina, proteina si alte suplimente sunt facute pentru a "umple" acel gol abia dupa ce ai o alimentatie corecta. Totul in viata costa, deci... la ce te astepti?

Nu o sa mai zic nimic, am observat ca pentru tine acea varsta este tare importanta. Am aproape 20 de ani, nu este ca si cand nu am avut timp sa fac nimic. Asta nu inseamna ca a iti recomanda un echilibru este o prostie, total fals.
User avatar
Ganja*
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

10 Feb 2020, 15:37

Ionut wrote:
10 Feb 2020, 09:18
Bai baiatule, dar tu esti cam ciudat asa sa-ti spun drept. Pe langa ca vi in topicul asta si te lauzi ce trecut cu bautura si droguri ai avut tu, te mai iei si de toata lumea care isi da cu parerea si e impotriva deciziei tale. Pai bai baiatule, smecheras ce esti tu, 4 pe 4 cum ne spui noua, fiecare are dreptul la o opinie. Faptul ca ai vazut un documentar fake pe netflix asta nu te face mai destept decat noi, oamenii astia nebuni care mananca carne si oua si bea lapte.

Ca sa iti arat adevarul despre documentarul tau de il ridici atat in slavi, ia priveste videoclipul asta, ca iti iti arat tie ce fel de atleti de perfomanta promovezi.



Am vrut sa intervin mai devreme, ca vad ca esti gigi muschi si gica contra si mai presus de asta nu respecti opinia cuiva. Te lauzi atat cu varsta ta si trecutul tau plin de droguri si bautura de parca ar fi ceva demn de laudat. Esti rege ce sa mai. Nu o sa-ti mai raspund ca nu mai meriti apa la moara, atat am avut de spus despre tine. Urmareste bine videoclipul de mai sus.

Calmeaza-te pasarel ca te-ai enervat prea tare, dovezile mele sunt concrete si exacte, nu ma intereseaza pe mine ca media denigreaza adevarul ca sa fi tu p.r.o.s.t in continuare. Nici nu ma intereseaza ca o sa imi aplici un warn sau ce aplici tu. Pana una alta nu ai incercat sa poti sa-ti dai cu parerea. Ceea ce fac eu se bazeaza pe zeci de ani de verificare. Ce spui tu acum este doar ce vezi pe net si crezi imediat. Nici nu stau sa-mi bat capul cu tine. Si data viitoare cand iti mai permiti sa te tragi de sireturi cu mine putoi mic fa-o fata in fata. Ca vad ca esti smardoi dupa tastatura. Daca esti hotarat ne intalnim si te invat putin de bun simt. Ca vad ca-ti lipseste.


Esti din Constanta, vad, e perfect, am tovarasi o groaza pe acolo. Nici nu trebuie sa vin eu :)). Inainte sa vii sa-ti dai cu parerea, citeste, ok? Ca asa sa vorbim putem toti. Vrei dovezi? Iti dau eu dovezi clare, concrete, tot ce ai nevoie.

Hai si sa-ti explic de unde am inceput eu sa fac asta, pasarel. Mama celui mai bun tovaras al meu a facut cancer, bineinteles ca nu a vrut sa faca chimioterapie, avand in vedere ca aia omoara toate celulele din corp, nu doar pe cele cancerigene. Asa ca s-a dus la cel mai bun doctor oncolog din tara, acest doctor, pe langa faptul ca aproape a scapat-o de cancer, a facut-o fara medicamente. Doar mancand sanatos si renuntant la carne si lactate, nu ma pasioneaza pe mine ce aberezi tu. Intelegi? Eu nu dau doi bani pe mintea ta lipsita de neuroni. Eu personal am dovezi concrete , in special la propriile analize. Si mai ai de trait o viata pana sa ajungi sa ma ajungi pe mine din urma pasarel. Intelegi? Nu o mai arde smardoi aiurea cand dai semnalmente de om p.r.o.s.t.

Nici nu trebuia sa stau sa-ti povestesc de lucruri personale. Dar pentru genul tau de oameni din pacate nu pot altfel se pare. Am sa incetez oricum sa mai intru pe forumul asta. Nici nu stiu de ce o mai fac. Hai, atat ca deja mi-am pierdut timpul cu tine pasarel.
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 0
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

11 Feb 2020, 01:25

Deci sa inteleg ca acel doctor doar a facut-o sa renunte la lactate si carne si a scapat de cancer? Foarte bun doctor, ce sa zic. In Turcia, sistemul medical este deasemenea foarte bun, insa spitalizarea si restul costa enorm. Si pana la urma, ce este cu acel aproape? A reusit sa scape sau nu? Nici daca este ruda cu Rockefeller, un doctor bine platit nu poate sa faca minuni, dar tehnologia are o mica sansa. Pentru asta, vezi: https://www.imdb.com/title/tt6292852/

Ai spus despre un user ca este usor de manipulat. Tu care ai mentionat despre un documentar, cum esti? Mie mi se pare ca ati trait prea mult intr-un glob de sticla si vorbiti despre politica, alimentatie si altele cand de fapt nu cunoastesti nimic. Ce este ok: un stil de viata obisnuit in care consumi carne, fructe si legume moderat. Moderat! De ce sa imi complic viata sa mananc doar x, y si z cand pot sa o fac foarte simplu prin moderatie. Lasa, sa fii tu mai sanatos decat 90% din populatie, asta este important. Tu chiar crezi ca alcoolul, fumatul si toate lucrurile din trecut nu te-au afectat? Probabil ca nici cei de la gradinita nu te vor crede, asadar... te cere lumea afara (sper ca ai inteles ce vreau sa zic si sa nu trebuiasca unui om de 30 de ani sa ii explic ceva asa simplu pentru populatie, vorba ta).

P.S: Am fost la dezbateri timp de 4 ani, pot sa discut cu cineva pana cand oboseste sa mai tasteze. Un om oarecare poate sa iti dea sfaturi bune, chiar daca pentru el nu le aplica. Sunt si genul acesta de oameni care fac diferente clare intre bine si rau, dar daca totul s-ar face perfect, atunci hazul nu ar mai exista. Trebuie sa te gandesti ca si aerul, conditiile de igiena din locuinta te pot afecta, insa multi gandesc doar la alimentatie cand e vorba de o boala. Felicitari! :lifting_eyes:
User avatar
alynut
Administrator
Administrator
Posts: 0
Joined: 02 Jul 2012, 06:31
Detinator Steam: Da
CS Status: In concediu, activez mai rar .
SteamID: alynut991
Reputatie: Fost Administrator
Fost Intermediar
Location: Bucuresti
Has thanked: 183 times
Been thanked: 442 times

11 Feb 2020, 02:39

The Kalu wrote:
05 Feb 2020, 00:57
Trebuie sa ai un plan alimentar adica fara paine, paste, cartofi, sucuri, grasime, mancarea prajita in general, fara fast food etc si la sala multa banda, indreptari, genuflexiuni, fandari si flotari.Inainte de toate astea ai de nevoie de un singur lucru si acela se numeste AMBITIE, daca nu ai degeaba intrebi pe aici sau un trainer calificat.

discutii-generale/discutii-despre-fitne ... 91845.html
Eu mananc de 4-5 ori pe zi numai pr-ostii, kfc, pizza, paste si alte prostii + supe sau ce mai gateste mama, dulciuri fara numar 2-3 ciocolati pe zi si altele dulciuri, iar de 6 luni nu stiu daca am iesit 1 ora pe zi din casa non-stop la pc si nu am pus 1kg pe mine... eu nu stiu ce sa mai mananc sa iau kg...
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 0
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

11 Feb 2020, 07:18

alynut wrote:
11 Feb 2020, 02:39
The Kalu wrote:
05 Feb 2020, 00:57
Trebuie sa ai un plan alimentar adica fara paine, paste, cartofi, sucuri, grasime, mancarea prajita in general, fara fast food etc si la sala multa banda, indreptari, genuflexiuni, fandari si flotari.Inainte de toate astea ai de nevoie de un singur lucru si acela se numeste AMBITIE, daca nu ai degeaba intrebi pe aici sau un trainer calificat.

discutii-generale/discutii-despre-fitne ... 91845.html
Eu mananc de 4-5 ori pe zi numai pr-ostii, kfc, pizza, paste si alte prostii + supe sau ce mai gateste mama, dulciuri fara numar 2-3 ciocolati pe zi si altele dulciuri, iar de 6 luni nu stiu daca am iesit 1 ora pe zi din casa non-stop la pc si nu am pus 1kg pe mine... eu nu stiu ce sa mai mananc sa iau kg...
Renunta la fumat 😉😘
Image
User avatar
dRaGoNeLy^ ;x
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 27 Jun 2014, 15:42
Detinator Steam: Da
CS Status: PR0 Than Y0U!
Detinator server CS: Nu.
SteamID: PM!
Reputatie: Castigator Membru Club eXtream @ Mos Nicolae (doua luni)
Fost Membru Club eXtreamCS (patru luni)
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times
Contact:

11 Feb 2020, 19:31

Deci, până la urmă, ce să fac, unu nu mai mânca carne, celălalt opusul :))
Image
User avatar
WeeRox
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

11 Feb 2020, 20:06

incerci toate combinatiile posibile pana vezi cum iti reactioneaza corpul cel mai bine
nu stie nimeni ce e mai bine pentru tine decat tu.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information